Gündem

Acil Tıp Teknisyeni Zamlı Maaşları Belli Oldu mu? Acil Tıp Teknisyeni Zamlı Tarife İle Ne Kadar Alacak?

Devlet ve özel hastanelerde alınan bilgiler neticesinde Acil tıp teknisyenlerine çok fazla ihtiyaç duyuluyor. Peki ama acil tıp teknisyeni nasıl olunur ve acil tıp teknisyeni zamlı maaşları ne kadar oldu vatandaşlar bu sorulara cevap ararken bu konu hakkında da net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi ve işte haberin tüm detayları...

Devlet ve özel hastanelerde görev yapan acil tıp teknisyeni zamlı maaşları merak söz konusu oldu. Ayrıca acil tıp teknisyenleri kamu personeli sayılabilmeleri için devlet kurum ve kuruluşlarında çalışmaları gerekmektedir. Bunun ile birlikte özel hastanelerde çalışan Acil Tıp Teknisyenleri ise sözleşme yaparak işçiler ile aynı haklara sahip oluyor.

Bunun ile birlikte her kurum tarafından verilen maaşlar ve mesai saatleri de değişiklik gösterirken ayrıca paramedik maaşı, 2 yıllık, 4 yıllık lisans, mezunu hemşire ATT maaşı hesaplaması da araştırma söz konusu oldu. Bizler de bu makalemizde Acil Tıp Teknisyenleri tarafından alınan ücretleri araştırırken aynı zamanda aradaki ayrımı da değerlendirdik ve işte makalemizde.

Hemşire maaşları eğer bu kişi kamuda çalışıyorsa seviye ve dereceye göre bu miktar değişir. Aynı şekilde bu ücret lisans ön lisans öğrencileri arasında da değişirken 2 yıllık okuyanlar ve 4 yıllık okuyanlar farklı maaşlar alır. ATT maaşları 2022’de yeni başlayan ve sektör tecrübesi olan kişilere göre de değişiklik gösterir.

Acil Tıp Teknikerleri Ne Kadar Ücret Alıyor?

Alınan ücretler meslek tecrübesi ön planda tutularak değerlendirmeye alınır. Ayrıca kamuda en az 5 yıl görev yapmakta olan acil tıp teknikerlerine 5.800 TL maaş alır iken yıldır kamuda çalışan acil tıp teknikerlerine aylık 6.000 TL ücret alıyor. Bunun dışında alınan bilgiler neticesinde 15 yıl görev yapmış acil tıp teknikerlerine aylık en az 7.080 TL maaş ödemesi yapılıyor. Peki ama 2022 yılında acil tıp teknisyenleri ne kadar maaş alıyor?

Birçok vatandaş bu sorulara adeta cevap arıyor. Yapılan açıklamalara göre kamuda en az 5 yıl tecrübesi olan Acil tıp teknisyeni maaşı 5.800 TL, 10 yıl tecrübesi olan Acil tıp teknisyeni maaşı 6.000 TL ve en az 15 yıl kamu üzerinde tecrübesi olan acil tıp teknisyen maaşı 7.080 TL, acil tıp teknisyeni olarak 20 yıl çalışan acil tıp teknisyenin maaşı 7.400 TL, 25 yıl ve üzeri tecrübesi olan ATT Maaşı 7.870 TL olduğu açıklandı.

Acil Tıp Teknisyeni en düşük olarak 5 bin 500 TL alırken yine aynı şekilde en yüksek ise 7 bin 80 TL maaş alıyor. Acil Tıp Teknisyenlerinin aldığı ortalama ücret tutarı ise 5 bin 620 TL’dir. Acil Servis Görevlisi ise ilk en düşük 5 bin 500 TL alırken ortalama ücret 5 bin 500 TL ve en yüksek yine 5 bin 500 TL olur.

Acil Tıp Teknisyenleri Özel Hastanelerde Ne Kadar Maaş Alıyor?

Özel hastanelerde çalışan Acil Tıp Teknisyenleri ise alınan bilgiye göre 5.500 TL ile 7.080 TL arasında bir ücret alıyor. Bunun ile birlikte ilk defa özel sektörde işe başlayan acil tıp teknisyenleri ise asgari ücret alır. Lise ön lisans ve lisans programı mezunlarına göre özel sektörde ve kamuda alacakları ödemeler farklıdır ve kişinin aldığı eğitime göre de ücret değişir.

Lise Mezunu olup KPSS’ ye giren adaylar ise kazanmaları durumunda işe asgari ücret ile başlar. Vergi dilimi ile birlikte ilerleyen aylarda ücretlerinde değişiklik bile meydana gelir. Sağlık çalışanlarının çalışmış oldukları kurumlara göre maaşları da değişir. Ön lisans mezunu olan acil tıp teknisyenlerinin maaşlar 5 bin 700 TL civarında olur. Ayrıca aldığı eğitim ve tecrübeye göre de alınan bilgiler neticesinde maaş değişir. Tecrübelerine göre hem özel hastanelerde hem de kamu kurumlarında ödediği ücret farklılık gösterir. Lisans mezunu sağlık çalışanları ise asgari ücret alır.

Acil Tıp Teknisyenleri Kaç Saat Çakışıyor?

Acil tıp teknisyenlerinin çalışma saatleri de merak söz konusu oldu. Bunun ile birlikte 24 saat yani tam 1 gün çalışıp 48 saat 2 gün izin kullanıyorlar. Haftalık çalışma süreli toplamda 40 saat olurken aylık ise 160 saat çalışıyorlar. Fakat bu çalışma saatleri yine özel kurumlarda değişiklik gösteriyor. 160 saatin üzerine çıkan acil tıp teknisyenleri ise mesai ücreti alıyor. Özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde eğitim seviyesine göre aldıkları maaşlar da değişiklik gösterirken yukarıda belirtilen ücretler ise ortalama ücretlerdir.

112 Acilde Ne Kadar Ücret Alınıyor?

Alınan bilgiler neticesinde yine 112 acil serviste de tecrübeye göre aldıkları maaş miktarı değişiyor. Hastane politikalarına göre 5.500- 7.080 TL arasındadır. Acil Tıp Teknisyenleri gece ve gündüz olarak vardiyalı olarak çalışırken alınan bilgiler neticesinde bu vardiyanın artması ile birlikte yine acil tıp teknisyenlerine mesai saatleri de verilir. Mesai ödemesi ve ücretler ise kurumdan kuruma değişiklik gösterirken kimi özel kurumlarda alınan ücretli değişiklik gösterir.

Bunun ile birlikte Acil Tıp Teknisyenleri genellikle 24 saat çalıştıktan hemen sonra iki gün izin kullanırken yine aynı şekilde uzun mesaiye kaldıkları zaman mesai ücretlerini de alırlar. Mesai ücretlerinin ne kadar olduğu bilinmezken her kurumun verdiği mesai ücreti ise değişiklik gösteriyor. Yukarıda belirtilen ücretler ise alınan bilgiler neticesinde ortalama ücretleri temsil ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat