Maddi Yardımlar

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Evde Bakım Maaşı Veriyor! Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç ve düşkün vatandaşların bakımı için ödenen bir tür sosyal yardımdır. Bu yardıma başvuruda bulunabilmek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan il müdürlüklerine gidebilir veya e-devlet üzerinden başvuru gerçekleştirebilirsiniz.  Başvuru sonucu ise yaklaşık 30 gün içerisinde sisteme kayıtlı cep telefonunuza SMS olarak gönderilecektir.

Evde Bakım Maaşı Nedir?

Evde bakım maaşı nedir sorusu, engelli ve kronik hastalığa olan vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur. Evde bakım maaşı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düşkün ve yoksul durumda olan vatandaşların bakımı için verilir. Maaşın tutarı ise Temmuz 2022 itibarıyla 3340 TL olarak belirlenmiştir.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır sorusu, yardıma muhtaç vatandaşlar tarafından pek çok kez sorulur. Bu maaşa başvuruda bulunabilmek için gerekli belgeleri yanınıza alarak sosyal hizmet merkezlerine gidebilir ve form doldurabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde başvurunuz alınmış olacaktır.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde bakım maaşı sorgulama işlemi e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu gerçekleştirilebilir. E-devlet hesabınıza giriş yaparak bakanlığın hizmet sayfasına gidebilir ve burada yer alan ‘’Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama’’ sekmesine tıklayabilirsiniz. Böylece sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Formu

Evde bakım maaşı başvuru formu doldurabilmek için size en yakın sosyal hizmet merkezlerine gitmeli veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı binasını ziyaret etmelisiniz. Burada sizlere verilen formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir?

Evde bakım maaşı şartları nelerdir sorusunun yanıtı aşağıda sıralanmıştır:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Muhtaçlık sınırının altında yaşamak
  • Ağır engelli veya hasta olunduğuna dair sağlık kurulu raporu almak

Yukarıdaki şartları sağlayan vatandaşlar evde bakım maaşı alabilir.

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu, Sorgulama ve Başvuru Formu İçin Tıklayın…

Evde Bakım Maaşı Yatan İller Güncel

Evde bakım maaşı yatan iller güncel olarak henüz açıklanmamıştır. Konu ile alakalı bilgi alabilmek için ALO 183 numaralı hattı arayarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ulaşabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Evde bakım maaşı ne kadar sorusu, yardıma muhtaç vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur. 2022 Temmuz itibarıyla evde bakım maaşı 3340 TL’ye yükseltilmiştir. Her yıl TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranına göre bu maaşın tutarı değişmektedir.

Evde Bakım Maaşı

Evde bakım maaşı, herhangi bir nedenden ötürü düşkün durumda olan vatandaşların bakımı için verilir. Eğer ailenizde bakıma muhtaç olan engelli, yaşlı veya hasta bir birey varsa, evde bakım maaşına başvuruda bulunarak onların bakımını çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu maaşa başvuruda bulunabilmek için sosyal hizmet merkezlerini ziyaret etmeniz ve form doldurmanız yeterlidir. Maaşın tutarı ise 2022 itibarıyla 3340 TL olarak belirlenmiştir.

Engelli Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Engelli evde bakım maaşı ne kadar sorusunun yanıtına gelecek olursak, başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler her ay devletten 3340 TL maaş almaktadır. Bu tutar ile bakılması gereken engelli bireyin ihtiyaçları karşılanabilir. Maaşın tutarı her yıl enflasyona bağlı olarak değiştiği için 2023 yılında bu tutarın artması beklenmektedir.

Engelli Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatıyor?

Engelli evde bakım maaşı ne zaman yatıyor sorusu, engelli vatandaşlar ve yakınları tarafından pek çok kez sorulur. Engelli evde bakım maaşı genellikle her ayın 8’i ile 15’i arasında hesaplara yatırılır. Ancak yoğunluğa ve özel durumlara bağlı olarak bu maaşın yatma zamanı değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda maaşlar toplu bir şekilde değil il bazında yatırılmaktadır.

Engelli Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir?

Engelli evde bakım maaşı şartları nelerdir sorusunun yanıtı şu şekilde verilebilir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Temel ihtiyaçları karşılayamayacak düzeyde dar gelirli olmak
  • Ağır engelli olunduğuna dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almak

Yukarıda sıralanan şartları taşıyan vatandaşlar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruda bulunarak engelli evde bakım maaşı alabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu