Sosyal Yardımlar

Aile ve Sosyal Hizmetler ve Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlara Başladı! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yardıma muhtaç ailelere ve dar gelirli vatandaşlara çeşitli yardımlar yapmaktadır. Bu yardımlar sayesinde muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar ekonomik anlamda rahat bir nefes alabilir. Başvurular e-devlet üzerinden yapılabildiği gibi aynı zamanda bakanlığa ait olan il müdürlüklerine bizzat giderek de yapılabilmektedir. Yardımın tutarı, başvuru sahibinin muhtaçlık durumuna göre değişiklik gösterecektir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardımları Nelerdir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardımları nelerdir sorusu, dar gelirli vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç vatandaşlara yapılan yardımlar şunlardır:

 • Gıda, erzak ve sıcak yemek yardımı
 • Giysi ve yakacak yardımı
 • Kira ve fatura yardımı
 • Doğum ve süt yardımı
 • Nakit para yardımı

Ekonomik anlamda zor günler geçiriyorsanız, sizler de bu yardımlara başvuruda bulunabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtına gelecek olursak, başvuru işlemleri e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. Öncelikle e-devlet hesabınıza giriş yapmalı ve ardından bakanlığa ait hizmet sayfasına gitmelisiniz. Burada yer alan ‘’Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu’’ sekmesine tıklayarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Aile Destek Paketi Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? Detaylar için tıklayın…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Sorgulama

Aile ve sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım sorgulama işlemi için e-devlet kanalını kullanmanız mümkündür. E-devlet hesabınıza giriş yaparak bakanlığın hizmet sayfasına gitmeli ve listelenen içerikler arasından sorgulama sekmesine tıklamalısınız. Bu ekranda, daha önce yapmış olduğunuz başvurular ile alakalı bilgilendirmeler yer alacaktır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvurusu Dilekçesi

Aile ve sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurusu dilekçesi için bulunduğunuz ilin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan il müdürlüklerine gitmeniz gerekecektir. Burada sizlere verilen formu doldurabilir ve bu formu kurum yetkililerine teslim ederek başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Asker Ailelerine Yardım Başvurusu

Aile ve sosyal Hizmetler Bakanlığı asker ailelerine yardım başvurusu, yardıma muhtaç asker yakınlarını ilgilendirmektedir. Eğer asker yakınıysanız ve muhtaçlık sınırının altında yaşıyorsanız, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerini ziyaret ederek yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Burada sizlere verilen formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız durumunda başvurunuz alınacaktır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Aile ve sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurusu telefon numarası144’tür. Ancak bu numara, bakanlığa direkt olarak bağlanabileceğiniz bir hat değildir. ALO 144, sosyal yardımlar için özel olarak oluşturulan bir destek hattıdır. Eğer sosyal yardımlar ile alakalı herhangi bir konuda destek almak istiyorsanız, cep telefonunuzdan 144 numaralı hattı arayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Aile ve sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurusu için gerekli belgeler aşağıda sıralanmıştır:

 • Başvuru sahibine ait olan T.C. kimlik kartı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Mal beyanlarına ilişkin belgeler
 • Ev kira sözleşmesi
 • Fakirlik belgesi
 • Gelir veya gelirsizlik belgesi

Bakanlığa bağlı olan il müdürlüklerine giderek başvuruda bulunabilmek için yukarıda sıralanan belgeleri temin etmeniz gerekecektir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvurusu Kimlere Verilir?

Aile ve sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurusu kimlere verilir sorusunun yanıtı aşağıda belirtilmiştir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup ekonomik anlamda muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar
 • Yaşlı ve kimsesiz vatandaşlar
 • Dul ve yetimler
 • Afetzedeler
 • Engelliler
 • Herhangi bir gelir kaynağı olmayanlar
 • Sosyal güvencesi olmayanlar

Yukarıda sıralanan kişiler sosyal yardımlara başvuruda bulunabilir.

Sosyal Hizmetlerden Nasıl Yardım Alınır?

Sosyal hizmetlerden nasıl yardım alınır sorusunun yanıtına gelecek olursak, sosyal yardım alabilmek için öncelikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruda bulunmanız gerekir. Başvuru işlemleri e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlar, takip eden aylar içerisinde PTT şubelerine giderek yardım tutarını çekebilirler.

Sosyal Hizmetlerden Nasıl Yararlanabilirim?

Sosyal hizmetlerden nasıl yararlanabilirim sorusu da dar gelirli vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur. Eğer ekonomik anlamda muhtaçlık sınırının altında yaşıyorsanız, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruda bulunarak sosyal hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Başvurular e-devlet üzerinden ve bakanlığa bağlı il müdürlüklerinden yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu