Sosyal Yardımlar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Tarafından Verilen Sosyal Yardımı Alabilirsiniz! Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

Devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile verilen sosyal yardımlara başvurular devam ederken alınan bilgiler neticesinde birçok vatandaş bu başvuruları kimlerin başvuru yapacağını da araştırıyor. Yapılan açıklamalara göre alınan bilgiler neticesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile verilen sosyal yardımlara başvuru şartları belli oldu ve işte haberin tüm detayları..

Alınan bilgiler neticesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yardıma muhtaç olan kişilere sosyal yardımlar yapılmaya devam ediliyor. Bunun ile birlikte bu yardımların türlerine göre istenilen başvuru şartları değişiklik gösterirken aynı zamanda birçok vatandaş başvuru şartlarını merak ederken bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Bunun ile birlikte sosyal yardım kapsamında sunulan yardım türüne göre genel olarak yardım talebinde bulunan kişilerin hane içerisinde kişi başına düşen aylık gelir net asgari ücretin 1/3’ünden az olması temel koşul olarak kabul edilmiştir.

Yani bunun ile birlikte temel olarak hane içerisinde kişi başına düşen Aylık gelirin belli olmasının ardından özellikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan sosyal yardımlardan muhtaçlık seviyesinin altında olan kişiler yararlanma hakkına sahip oluyor. Yukarıda belirtilen şartlar dışında Engelli ve Yaşlı yardımlarında heyet raporu en az %40 olarak istenirken aynı zamanda şartlı sağlık ve şarkı eğitim sosyal yardımlarında hane içerisinde 0 ile 5 yaş ya da ilkokul ortaokul ve lise düzeyinde eğitim alan öğrencilerin olması da sunulan şartların içerisinde bulunuyor. Yine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım başvurusu şartları yukarıda da ifade edildiği gibi başvuru türüne göre değişiklik gösteriliyor.

Başvuru türüne göre değişiklik gösterilmesi ile birlikte sosyal yardımlara başvuruda bulunacak olan vatandaşların ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevlileri ile iletişime geçerek başvuru şartlarını kolaylık ile öğrenme hakkına sahip oldukları da biliniyor. Yani alınan bilgiler neticesinde kişi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile iletişime geçerek oradaki görevlilere hangi sosyal yardımın ne gibi başvuru şartları öne sürdüğünü öğrenme me kolaylığı sağlanıyor. Bunun ile birlikte birçok vatandaş Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sunulan yardım başvurusu sorgulama işlemine nasıl ve nereden yapıldığını da merak ederken bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi ve makalemizde bizler bu soruya da cevap bulduk.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardım Başvurusu Ekranı

Alınan bilgiler neticesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurusu sorgulama işleminin nasıl ve nereden yapıldığı merak söz konusu olurken bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Öncelikle başvuru yapılan sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakfı’na kişi bizzat giderek müracaat edip ardından çağrı merkezi aracılığı ile detaylı bilgi de alma hakkına sahip oluyor. Yani kişi başvuruda bulunmadan önce sosyal yardımlara başvuruda bulunacak olmasından dolayı ilgili kurumun çağrı merkezi ile iletişime geçerek detaylı bilgi aldıktan hemen sonra başvuru işlerine gerçekleştirebilir. Bu başvuru işleminin ardından e-devlet  https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama işlemi için e-devlet’e kendi şifresi ve T.C kimlik numarası ile giriş yaptıktan hemen sonra kimlik doğrulama işlemi ile başvuru sürecine ilişkin bilgileri görüntüleyebilir.

Bunun ile birlikte alınan bilgiler neticesinde kişi telefon ve Sosyal Yardım başvurusu sorgulama işlemi için Alo 144 ve Alo 183 sosyal destek hattını arayarak başvuru işlemi yapma hakkına sahip olabilir. Yani başvuru sorgulama ekranı gerek telefon üzerinden gerek ise online olarak yapılırken aynı zamanda bizzat ilgili kurumlar ile iletişime geçerek de başvuru sorgulama işlemi yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat