Gündem

Almanya’da Sosyal Yardımlar Yapılıyor Mu? Sosyal Yardımlara Yurt Dışında Yaşayanlar Başvuru Yapabilir mi?

Pandemi mi zamanında başlayan ve 2022 yılında da devam eden sosyal yardımlar hakkında açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 2023 yılında Sosyal yardımların devam edeceğini bildirdi. Bunun ile birlikte Almanya'da sosyal yardımların yapılıp yapılmadığı ise merak söz konusu oldu ve işte haberin tüm detayları..

Sosyal yardımlar Türkiye’de yapılmaya devam ederken alınan bilgiler neticesinde kimi vatandaşlar Almanya’da sosyal yardımların yapılıp yapılmadığına yönelik araştırmalar yapsa da bu konu hakkında resmen açıklama yapıldı. Peki ama Almanya’da sosyal yardımlar yapılıyor mu vatandaşlar bu sorulara cevap arıyor ve işte merak edilen tüm soruların cevapları haberimizde..

Almanya’da “sosyal yardım” olarak adlandırılan ve halk arasında ”Hartz IV” olarak biliniyor. Bunun ile birlikte alınan bilgiler neticesinde bu yardım sayesinde yardıma muhtaç aileler maddi olarak destek almış oluyor. Çalışabilir durumda olanlar ve yakınları sosyal yardım talebinde bulunamazlar.

Bunun ile birlikte devlet tarafından yapılan detaylı araştırmanın ardından kişilerin maddi olarak yardıma muhtaç olup olmadığı tespit edildikten hemen sonra yardıma muhtaç olan ailelere maddi olarak destek imkanı sağlıyor. Ayrıca engellilik durumu, bakım ihtiyacı veyahut özel zorlu durumuna karşı kişiye destek ödemesi sağlanır. Böylece yardıma muhtaç olan aileler sosyal yardım sayesinde maddi olarak devletten destek almış oluyor.

Almanya’da Sosyal Yardımlar Almak İçin Başvurulan Kurallar Nelerdir?

Verilen hizmetler kişinin ihtiyacına göre verilirken özellikle kişinin bu noktada karşı tarafa verdiği bilgiler tamamen doğru olmak zorundadır. Alınan bilgiler neticesinde doğruluğu ispatlamayan bilgiler ise olumlu olarak değerlendirilemez. Sosyal yardım öncelikli bir yardım olmamakla birlikte, kesinlikle ihtiyaç sahibi ailelere verilir. Sosyal yardım için başvuru zorunlu değildir. Ayrıca maddi olarak yardıma muhtaç olan kişi ya da kişilerce yapılır.

Almanya’da Yapılan Yardımın Kapsamı Nelerdir?

Alınan bilgiler neticesinde Almanya’da yapılan yardımın kapsamı da belli oldu. Yardım, daha çok maddi yardım olarak ve aylık olarak ödenir. Ayrıca aylık olarak ödenen yardımın belirlenmesinde, evde yalnız yaşayıp yaşamadığına bakılır ve kişinin maddi durumu göz önünde tutulur. Isınma giderleri, su ve elektrik giderleri, kira giderleri ve de özel sağlık sigortaları kapsamında maddi olarak kişiye yardım sağlanır.

Almanya’da İşsiz Vatandaşlara Maddi Destek Sağlanıyor mu?

Almanya’da son iki sene içerisinde en az 12 ay sigortalı bir işte çalıştıysanız ardından ise işsiz kaldıysanız devlet size işsizlik ödemesi yapıyor. Yani Almanya’da işsizlik maaşı almak mümkündür. Ayrıca kendiniz istifa ettiyseniz işsizlik parası alamazsınız. Bunun ile birlikte Almanya’da işsizlik maaşı ise aldığınız ücret kadar ödenir. Ne kadar ücret alıyorsanız o kadar işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız.

İşsizlik Maaşı Almanya’da Ne Kadar Süre Boyunca Alınır?

Almanya’da yaşayan vatandaşlar işsizlik maaşının ne kadar süre boyunca verildiğini meram ediyor. Bunun ile birlikte kimin ne kadar işsizlik maaşı aldığına yönelik de bilgi paylaşımı oldu. Alınan bilgiler neticesinde 12 ay çalışmış ve 50 yaşına kadar olanlar toplam 6 ay, 16 ay çalışmış ve 50 yaşına kadar olanlar toplam 8 ay, 20 ay çalışmış ve 50 yaşına kadar olanlar toplam 10 ay işsizlik maaşından yararlanma hakkında sahip oluyor. Bunun dışında kişi eğer işinden kendi istifa ettiyse işsizlik maaşından yararlanamıyor. Yani istifa dışında işten çıkarılan kişi ise işsizlik maaşı alma hakkına sahip oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat