Sosyal Yardımlar

Bakanlık Resmen Duyurdu! 40 Bin TL Yardım Yapılıyor! O Şartları Taşıyanlar Derhal Başvuru Yapabilir!

Sosyal yardımlar devam ederken alınan bilgiler neticesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sosyal yardımlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Alınan bilgiler neticesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal yardımların alanının genişlediğini de söyledi ve işte haberin tüm detayları...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sosyal yardımlar hakkında açıklamalarda bulunarak sosyal yardımların alanının genişlediğini belirtti. Bunun ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık sosyal yardımları içerisinde yer alan barınma yardımı hakkında da açıklamalarda bulundu. Özellikle küresel salgın döneminde başlayan sosyal yardımlar bunun ile birlikte 2022 yılında da devam etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal yardımların 2023 yılında da devam edeceğini dile getirirken aynı zamanda sosyal yardımların alanının genişlediğini belirtirken barınma yardımının da devam ettiğini açıkladı. Peki ama barınma yardımı ne ve kimler barınma yardımından yararlanma hakkına sahip oluyor vatandaşlar bu sorulara cevap ararken alınan bilgiler neticesinde barınma yardımı hakkında detaylı bilgi paylaşımı gündeme geldi.

Birçok vatandaş barınma yardımına başvuru yapacaklarını ifade ederken barınma yardımından kimlerin yararlandığını da araştırmaya koyuldu. Barınma yardımı ne demek ve barınma yardımı için nereden ve nasıl başvuru yapılıyor vatandaşlar bu sorulara adeta cevap arıyor. Alınan bilgiler neticesinde barınma yardımı hakkındaki tüm detaylar ise makalemizin devamında yer alıyor..

Barınma Yardımını Ne Demek? Kimler Barınma Yardımından Yararlanabilir?

Barınma yardımının detayları merak söz konusu olurken alınan bilgiler neticesinde barınma yardımı ihtiyaç sahibi kişilere ya da ailelere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan bir yardım olarak biliniyor. Bunun ile birlikte barınma yardımından bu zamana kadar birçok kişi yararlanırken aynı zamanda bu yardım Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç ve ekonomik olarak durumu iyi olmayan vatandaşlara yapılan bir yardımdır. Barınma yardımının detayları belli olurken birçok vatandaş ise barınma yardımına kimlerin başvuru yapacağını merak ederken bu konu hakkında da net bir detay gündeme geldi.

Muhtaçlık sınırının altında yaşayan ve ekonomik olarak durumu iyi olmayan vatandaşlar barınma yardımından yararlanırken aynı zamanda evi kullanılmayan durumda olan vatandaşlar da yine barınma yardımından yararlanmaya hak kazanıyor. Evi kullanılmaz durumda olan vatandaşların evini yaptıracak durumu olmaması durumunda bu kişiler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na müracaat ederek barınma yardımından yararlanmak istediklerini söyledikten hemen sonra ön başvuru sıralamasına alınır.

Bunun ile birlikte kişinin ihtiyaç durumuna göre o kişiye barınma yardımı verilir. Fakat kişinin ihtiyacını göre yine barınma yardımı dışında eşya yardımı ve maddi yardım da kişiye yapılır. Alınan bilgiler neticesinde birçok vatandaş barınma yardımı için nereye ne şekilde başvuru yapacaklarını da merak ediyor. Özellikle muhtaçlık sınırının altında kalan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler barınma yardımına başvuruda bulunabilir.

Yine barınma yardımına başvuruda bulunan kişilerin aylık aldığı kazanç Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen kişiler tarafından da araştırılıyor. Aynı şekilde eve giren maddi kazanç dışında çocuk sayısı ve o ailenin muhtaçlık durumu da yine barınma yardımı için araştırılan konular arasında yer alıyor. Sizler de ekonomik olarak zor zamanlar geçiriyorsanız ve eviniz kullanılmayacak bir durumdaysa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na giderek barınma yardımından yararlanmak istediğinizi söyleyip ön başvuru yapabilirsiniz. Peki ama ön başvuru nasıl yapılıyor vatandaşlar bu soruya cevap ararken makalemizin devamında bu soruyu da cevapladık.

Barınma Yardımı İçin Başvurular Nereden Yapılıyor?

Alınan bilgiler neticesinde barınma yardımı için başvuruları nereden alındığı merak söz konusu olurken bunun ile birlikte barınma yardımı hakkında başvuruları nereden alındığı da açıklandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başlatılan bu proje sayesinde birçok yardıma muhtaç kişi ev sahibi olurken aynı zamanda evleri de tadilattan geçiyor.

Barınma yardımı için başvuruda bulunmak isteyen kişiler nüfus cüzdanları ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına giderek barınma yardımından yararlanmak istediklerini söyledikten hemen sonra ön başvuru formunu doldurabilir. Peki ama ön başvuru formu ne demek ve ön başvuru formu doldurduktan sonra ne oluyor? Ön başvuru formunda yer alan kişisel bilgilerin doğru doldurulması talep edilirken aynı zamanda ayrı ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ön başvuru formunda yer alan bilgilerin doğruluğu da araştırılıyor.

Eğer kişi tarafından doldurulan bilgiler doğru ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından oy eve bir heyet gönderiliyor ve heyet ise o ailenin ya da kişinin evini inceliyor. Bunun ile birlikte heyet tarafından o kişinin barınma yardımı alıp almayacağı tespit edilirken kişi eğer barınma yardımı alacaksa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından cep telefonuna onaylandığına dair bir mesaj gönderiliyor.

Böylelikle kişinin evi tadilattan geçerken ikiye ya da aileye 6 aylık bir sürenin sonunda evi teslim ediliyor. Alınan bilgiler neticesinde başvurusu olumsuz sonuçlanan kişiler de yine cep telefonuna gelen mesaj ile başvurusunun olumsuz olduğunu öğreniyor. Bu noktada özellikle cep telefonunun güncel olması önem arz ederken ön başvuru formunda doldurulan bilgilerden herhangi bir bilginin yanlış olması durumunda başvuru olumsuz sonuç alıyor. Yani gerek e-devlet üzerinden olsun gerek bakanlık tarafından verilen başvuru formu olsun eğer sosyal sosyal yardımdan yararlanmak istiyorsanız size verilen formda kişisel bilgilerinizi doğru ve tam teşekküllü doldurmanız da önem arz ediyor.

Bunun dışında kişiye verilen barınma yardımı ise evin tadilat oranına göre değişiklik gösteriyor. Yani ev kullanılmaz durumda ise o kişiye en fazla 40.000 TL’ye kadar barınma yardımı yapılırken bu para o kişiye maddi olarak verilmek yerine evi tadilat amacıyla kullanılıyor. Yani keçinin evi 40.000 TL olarak tadilat altına alınırken aynı zamanda tadilat biter bitmez bu zaman en fazla 6 ayı kapsıyor ve kişiye teslim ediliyor.

Bunun dışında kişinin evi çok az tadilat gerektiriyorsa yine barınma desteği olarak o kişinin evine 10.000 TL kadar bir tadilat masrafı harcanıyor. Bunun ile birlikte alınan bilgiler neticesinde kişi tadilat desteği dışında eşya desteği de yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından isteyebilir. Yani maddi durumu kötü olan ve muhtaçlık seviyesinin altında olan kişi ya da aileler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına giderek eşya yardımından yararlanmak istediğini belirtip ön başvuru formunu doldurduktan hemen sonra araştırma aşamasından geçerek barınma desteği içerisinde yer alan eşya yardımından da yararlanma hakkına sahip oluyor.

Yine aynı şekilde barınma desteği içerisinde yer alan bir diğer destek ise maddi destek olarak biliniyor. Başvuruda bulunacak olan kişi yine aynı şekilde kimliği ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na giderek barınma desteği çatısı altında yer alan maddi destekten yararlanmak istediğini söyleyip ön başvuru formunu doldurarak başvurusunu gerçekleştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat