Sosyal Yardımlar

Barınma Yardımı Nedir? Barınma Yardımı Nasıl Alınır? Barınma Yardımı Ne Zaman Yatacak? Barınma Yardımı Ne Kadar? Barınma Yardımı Başvuru Formu

Barınma yardımı herkes tarafından merak söz konusu olurken alınan bilgiler neticesinde birçok kişi barınma yardımları detaylarını merak ediyor. Peki ama barınma yardımı ne demek ve barınma yardımından kimler ne şekilde yararlanıyor ve işte haberin tüm detayları...

Alınan bilgiler neticesinde sosyal yardım devam ederken sosyal yardımların alanı da barınma yardımıyla birlikte genişlemeye devam ediyor. Bunun ile birlikte birçok vatandaş barınma yardımının detaylarını merak ederken bu konu hakkında da net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Peki ama barınma yardımı ne demek ve barınma yardımından kimler ne şekilde yararlanıyor vatandaşlar bu sorulara cevap arıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan birçok vatandaşın yanında olurken özellikle sosyal yardımların alanının genişlediğini de açıkladı. Bunun ile birlikte yaşadığı evin sıkıntılı olması durumunda birçok vatandaş barınma yardımının detaylarını sorarken bu konu hakkında da net bir bilgi paylaşımı oldu. Alınan bilgiler neticesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından barınma ihtiyacını karşılayamayan ailelere yapılan yardıma barınma yardımı adı verilir.

Eğer eviniz yaşamanızı idame ettiremeyeceğiniz kadar eski ise bu durumda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na giderek barınma yardımı almak istediğinizi söyleyip bu yardıma başvuruda bulunabilirsiniz. Onarım, bakım ve prefabrik ev yapımı gibi birçok şey bu yardım içerisine girer. Eviniz 40.000 TL’ye kadar belirlenen tutar dahilinde yenilenerek eğer başvurunuz olumlu sonuçlandı ise size teslim edilir.

Böylece bu yardım yapılarak kişinin ya da ailenin daha sağlıklı bir ortamda yaşaması amaçlanır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı barınma yardımı ile barınma sorunu çeken birçok vatandaşın böylece yanında olur.

Barınma Yardımını Miktarı Ne Kadardır? Barınma Yardımı Ne Kadar Yapılıyor?

Barınma yardımının detaylarının belli olmasının ardından birçok vatandaş ise barınma yardımının miktarını da merak ediyor. Yaşadığı evin sorunu olmasından dolayı birçok vatandaş barınma yardımının ne kadar yapıldığını merak ederken bu konu hakkında da net bir bilgi paylaşımı yapıldı.

Bu yardımın tutarı 20.000 TL’den başlayarak 60.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen barınma yardımına dair detaylar aşağıdaki gibidir; Onarım gerektiren evler için 20.000 TL, Prefabrik ev yapımı için 30.000 TL, Betonarme ev için 60.000 TL barınma yardımı verilir. Bu tutarlar aileye daha sağlıklı bir ev ve daha sağlıklı bir hayat sunar. Eğer eviniz kullanışsız bir durumdaysa alınan bilgiler neticesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına giderek barınma yardımından yararlanmak istediğinizi söyleyip başvuru yapabilirsiniz.

Devlet Yardıma Muhtaç Olan Vatandaşlara Destek Ödemesi Sağlıyor! Aylık 1250 TL’lik Ödeme Nasıl ve Nereden Alınır?

Başvuru yaptığınız takdirde başvuru sonucu ise 30 gün sürerken başvurunuz eğer olumlu bir sonuç aldıysa evi tekrardan 6 ay içinde teslim alabilirsiniz. Özellikle Dar gelirli ailelerin yanında olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı evi kullanışlı durumda olan vatandaşlara yardım eli uzattı. Evi çok eski, sağlıksız ve kullanışsız olan aileler ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruda bulunarak alınan bilgiler neticesinde en fazla 60.000 TL sosyal yardım alma hakkına sahip oluyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarını ziyaret ederek bu vakıfta başvuru yapmak istediğinizi söyledikten hemen sonra başvuru formu doldurup ön başvuru yapabilirsiniz. Sizler verilen formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak ön başvuru yapabilirsiniz. Bunun ile birlikte başvuru yaparken yanınızda mutlaka kimliğiniz ile gitmeniz öneriliyor.

Ayrıca başvuru yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından evinize bir heyet gönderilir ve bu heyet yardıma muhtaç olup olmadığımızı teyit etmekten hemen sonra rapor tutar. Bunun dışında alınan bilgiler neticesinde bu yardım barınma yardımı dışında eşya ve maddi yardım olarak da yapılmaktadır.

Barınma Yardımı Nasıl Alınır? Neler Yapmak Gerekiyor?

Peki ama barınma yardımı nasıl yapılıyor vatandaşlar bu sorulara cevap arıyor. Ilk etapta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na giderek barınma yardımına başvuru yapmak istediğinizi söyleyip size yöneltilen soruları doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıtlamanız gerekiyor.

Bu işlemin ardından tarafınıza dönüş ise tam 30 gün sonra sağlanacaktır. Ön başvuruyu geçtiğiniz takdirde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından evinize bir heyet gönderilecek ve Bu heyet barınma ihtiyacına muhtaç olup olmadığınızı ölçecek. Bunun ile birlikte evinize gelen heyet başvuru sürecinizin olumlu olduğunu dile getirirse o ay içerisinde alınan bilgiler neticesinde işlemleriniz başlayacak. İşlemlerin başlamasının ardından bunun ile birlikte evinizin onarım İşlemi ise 6 ay gibi bir zaman alacak.

Barınma Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Bunun ile birlikte birçok vatandaş ise barınma yardımından kimlerin yararlanacağını da merak ediyor. Hanenin toplam geliri asgari ücretin üçte birinden düşük olanlar, yaşlılık, dul olma, tek ebeveynli olma ve engelli olma gibi özel durumların en az bir tanesi karşılamayanlar, evin tam hisseli tapusu başvuru sahibinin üzerine olanlar, ev, yaşanamayacak düzeyde eski ve sağlıksız olan kişiler alınan bilgiler neticesinde barınma yardımından yararlanma hakkına sahip olur.

Yani bu şartları sağlayan kişiler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na giderek barınma yardımına yararlanmak istediklerini söyleyip sürecin başlaması için ön başvuruda bulunduktan hemen sonra evine gelen heyet tarafından da olumlu sonuç aldığı takdirde bir ay içerisinde evinin onarımı başlar. Evinin onarımının başlaması ile birlikte kişi 6 ay içerisinde onarım biter bitmez evine yerleşebilir. Ayrıca alınan bilgiler neticesinde kişiye barınma yardımı dışında eşya yardımı ve maddi yardım da veriliyor. Bu yardımlar ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat