Gündem

Bekçi Nasıl Olunur? Bekçi Olmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Kadınlar Bekçi Olabilir mi? Bekçiliğe Dair Tüm Detaylar..

Bekçi olmak için nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Bekçi olmak için neler yapılmalıdır? Kadınlar bekçi olabilir mi? Bekçiliğe dair tüm merak edilenler haberimizde..

Bekçi Nasıl Olunur? Bekçi Olmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Kadınlar Bekçi Olabilir mi? Bekçiliğe Dair Tüm Detaylar.. Polis Akademisi ve Emniyet Genel Müdürlüğü sayfalarında görev başvuru tarihinin resmi duyurusu yapıldı. Alınan bilgiler neticesinde e-Devlet veya polis akademisi üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir. Bunun ile birlikte bekçi olmak için yazılı, sözlü ve fiziki sınav yapılıyor. Bu sınavlardan olumlu not alan adaylar bekçi olmaya da hak kazanır.

Bekçi Olmak İçin Hangi Sınavlardan Kaç Puan Alınmalıdır?

Bekçi olmak isteyen adaylar ise hangi sınavdan kaç puan alınacağını merak ederken konu hakkında da beklenen açıklama geldi. Alınan bilgiler neticesinde yazılı sınavdan 100 üzerinden en az 50 alanlar bu sınavı başarılı bir şekilde geçiyor. Yazılı sınavın ardından alınan bilgiler neticesinde yine fiziki sınavdan 60 alan adaylar bu sınavı da başarılı bir şekilde tamamlamış oluyor. Ardından 3 sınav ise sözlü sınav oluyor.

Böyle sınavda adaylar özgüvenini sergiliyor. Bu sözlü sınavda kişinin bilgi düzeyi, anlama yeteneği, özgüveni ve beden dili ölçülür. Aynı şekilde sözlü sınavdan da en az 70 alan adaylar bekçi olmaya hak kazanıyor. Bu 3 sınavın değerlendirilmesinin ardından yazılı ve fiziki sınavdan alınan puanın %25’i ve sözlü sınavdan alınan puanın %50’si üzerinden hesaplama yapılır.

Kadın Bekçi Olmak İçin Gerekli Şartlar!

Bekçi olmak için Türk vatandaşı olmak, lise ve dengi okul mezunu olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak ya da 31 yaşından gün almamış olmak, erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış olmak, memur olmasına sakıncalı olacak engelin bulunmaması, başvuru yapılınca herhangi bir siyasi parti üyesi olmamak, polislikten çıkarılmamış olmak, uyuşturucu madde kullanmıyor olmak, uyuşturucudan tedavi görmüyor olmak, sağlık yönetmeliğince belirtilen şartları taşıyor olmak, Silahlı görev yapmaya karşı bir engelinin olmaması, kötü özelliklerinin bulunmaması, kamu haklarından mahrumiyetinin bulunmaması, fuhuş suçuna teşebbüs etmemesi, kumarla alakasının olmaması, uyuşturucu sebebi ile soruşturma geçirmemiş olması, en az 1,67 boy oranına sahip olmak, vücut kitle indeksi 18 ile 27 arasında olmalı, ikamet adresinin doğru olması, arşiv araştırmasının olumlu sonuçlanması, yüz kızartıcı suçtan dolayı hükümlü olmamak, terör örgütlerinde herhangi bir faaliyetine katılmamış olması gerekmektedir.

Bekçi Olmak İçin Başvurular Nereye Yapılıyor?

Alınan bilgiler neticesinde bekçilik başvuruları 2 farklı yerden alınıyor. pa.edu.tr Başvuru Yöntemi ile çarşı mahalle Bekçiliği için başvurular açıklandı. Bu açıklamalar ile birlikte https://pa.edu.tr/ üzerinden başvurularınız yapabilirsiniz.  Bunun ile birlikte e-Devlet üzerinden başvuru yapmak da mümkündür. Ayrıca tarihler Polis Akademisinin resmi internet sitesinde yer alırken, ön başvuru yapanlar ön sağlık kontrolleri de sorgulanıyor. Bundan dolayı da başvuru merkezlerine mesai saatleri arasında başvuruda bulunuyorlar. Belirlenen tarihler dışında ise başvuru kabul edilmeyecektir.

E-Devlet Üzerinden Bekçilik Başvurusu!

Peki ama e devlet üzerinden bekçilik için başvuru nasıl yapılır? EGM ve Polis Akademisi bekçi alım ilanları yayınlandıktan hemen sonra adaylar e devlet kapısına geçerli şifre ile giriş yapabilir. Bunun ardından sorgulama kısmına bekçilik sınav başvurusu yazın. Karşınıza çıkan belgeleri doğruluğu emin bir şekilde doldurun. Başvurular e-Devlet sisteminden olduğu gibi Polis Akademisi resmi sitesinden de alınıyor.

Bekçilik Başvurusunda Hangi Evraklar İsteniyor?

Bekçilik başvuruları için istenilen evraklar da merak söz konusu olurken bu konu hakkında da beklenen açıklama geldi. Alınan bilgiler neticesinde sınav başvuru talebinizi içeren dilekçe, nüfus cüzdanı, diplomanın aslı ve fotokopisi, il sınırları içerisinde 1 senedir ikamet ettiğinizi kanıtlar belge, son 1 yıla ait 4 tane biyometrik fotoğraf, görev yapabilmek için engel teşkil edecek durumlarının olmaması, sınav ücretinin yatırıldığını gösterir dekont, sağlık bilgilendirme formu, yaş düzeltmesi yaptıranların yaş düzeltme evrakları, askerlik hizmetinin tamamlanması ve buna dair belge isteniyor. Bu belgele ise tamamlanarak ilgili yerlere teslim edilmelidir. Belgeleri tamamlayan kişiler bekçilik başvurusu için ilgili yerlere belge teslim edebiliri. Bunun ardından sınava girerek geçer not alınca da Bekçiliği başvurusunu tamamlamış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat