Maddi Yardımlar

Bir Çok Kuruluş Okulların Açılmasına Yakın Kırtasiye Yardımına Başladı! Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Maddi açıdan muhtaç durumda olan ailelerin çocuklarına sunulan kırtasiye yardımı, dezavantajlı öğrenciler ve zorluk yaşayan aileleri eğitim kaynakları ile destekleyen bir yardım hizmetidir. Amacı, öğrencilerin eğitim hayatlarında başarılı olmalarını, sosyal dayanışmayı ve sosyal yardımlaşmayı arttırmak, ihtiyaç sahibi aileleri kırtasiye masrafından kurtarmak olan bu yardım, belediyelerin sosyal yardım birimlerinden ve birçok dernek ve vakıftan alınabilmektedir.

Belediyeler dışında kırtasiye yardımı yapan dernek ve kuruluşlar şunlardır:

 • Kızılay
 • İHH İnsani Yardım Derneği
 • Deniz Feneri
 • Yardımeli Derneği
 • Umut Kervanı
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK’lı herhangi bir işte çalışmayan, sosyal güvencesi olmayan, muhtaçlık sınırının altında yaşayan ve asgari ücretin 1/3’ü altında olan dar gelirli kişi ve ailelerin çocukları için başvurabileceği bu yardımda, başvurusu onaylanan ihtiyaç sahiplerinin hesabına Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bir miktar para yatırmaktadır. Peki, kırtasiye yardımı başvurusu nasıl yapılır? Bu yardıma başvurmak isteyen kişiler kaymakamlıklara bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gidebilir.

Bakanlık tarafından verilen kırtasiye yardımı için kırtasiye yardımı başvurusu, ikametgâhın bulunduğu kaymakamlıktaki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidilerek yapılabildiği gibi belediyelerin yardımına başvurmak isteyenler de, yaşadıkları yerin belediyelerine giderek başvuruda bulunabilir. Devletten kırtasiye yardımı ise e-devlet üzerinden başvuruda bulunarak yapılabilir. E-devlet üzerinden belediye kırtasiye yardımı için başvuruda bulunulabilir.

E-devlet üzerinden, her sene eğitim ve öğretim yılı başında muhtaç durumda olan ailelere kırtasiye yardımı yapan belediyelerin, belediye kırtasiye yardımına başvuru, https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklanarak yapılabilir. TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi sisteme giriş yapılabilir.

Kırtasiye Yardımı Başvuru Formu

Belediye veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kırtasiye yardımı için başvurmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin başvuruda, kırtasiye yardımı başvuru formu doldurmaları gerekmektedir. Bu formun doldurulma amacı, başvuruda bulunan kişilerin muhtaçlık seviyelerini ölçmek ve değerlendirmektir. Bu nedenle formun doğru ve eksiksiz olarak doldurulması gerekir. Yapılan incelemeler sonucunda, yanlış beyanda bulunan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir.

Kırtasiye yardımı başvuru formu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına veya belediyelere bizzat gidilerek temin edilebildiği gibi belediye kırtasiye yardımına başvuruda bulunacaklar, https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden kırtasiye yardımı başvuru formuna erişebilir. Form doldurulurken, sosyal yardım türleri başlığı altında yer alan “Kırtasiye Yardımı” seçeneğinin işaretlenmesi gerekmektedir.

E-devlet üzerinden yapılan başvurular, ön başvuru olarak kabul edilmektedir. Ön başvurusu kabul edilenlerden daha sonra çeşitli belgeler talep edilebilir. Bu belgelerin, yardımdan faydalanılabilmek için mutlaka başvurulan kuruma teslim edilmesi gerekmektedir.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Sorgulama

Kırtasiye yardımı başvurusu sonuçları, başvurulan kurum tarafından başvuruların ve teslim edilen belgelerin detaylı bir biçimde incelenmesinin ve en muhtaç ailelerin belirlenmesinin ardından belli olmaktadır. Kırtasiye yardımı sonuçlarının öğrenilmesi, en az 3 veya 4 haftayı bulabilmektedir.

Kırtasiye yardımı başvurusu sorgulama, başvurulan kuruma gidilerek yapılabildiği gibi kurum, telefonla aranarak da bilgi alınabilir. E-devlet başvurularının sorgulanması ise yine başvuru yaptığınız https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-467 linkinden yapılabilir.

Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

Her yıl yapılan kırtasiye yardımı miktarı, devlet tarafından belirlenmektedir.  Sadece yardıma muhtaç kişi ve ailelere verilen bu yardım 2022 senesi 350-450 TL’dir. MEB tarafından öğretmenlere ayrılan ödenek ise1250 TL’dir. Maddi durumu iyi olup da gerçek beyanda bulunmayan ve kendisini ihtiyaç sahibi gösterenler, Bakanlık veya belediye tarafından tespit edildiklerinde, ceza verilmektedir.

Engelli Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

Engelli kırtasiye yardımı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından verilen bir yardımdır. Bu yardım, engelli ilkokul, ortaokul, lise ve özel eğitim ve rehabilitasyon öğrencilerine yapılmaktadır. Engelli kırtasiye yardımı ne kadar? diye merak eden çok sayıda vatandaş bulunmaktadır.  Engelli kırtasiye yardımı miktarı,300 TL’dir ve bir kere verilir.

Kırtasiye Yardımı Ne Zaman Yatar?

Kırtasiye yardımı ne zaman yatar? diye merak edenler için bu yardımın, her sene eğitim ve öğretim yılının başında yattığını söyleyebiliriz. Başvuruların ve istenen belgelerin detaylı incelenesinin ardından kurum, başvuru sahibinin adresine inceleme komisyonu gönderir. İnceleme komisyonunun adreste yaptığı incelemeler sonucun daha hazırlanan belgeler de kontrol edilir ve yardım yapılacak kişiler belirlenir.

Yardıma en çok ihtiyacı olanlara, daha sonra yardım paraları yatmaya başlar. Bazı belediyeler bu yardımı, para yatırmak yerine öğrencinin defter, kalem ve kitap gibi ihtiyaçlarını alıp ailelere teslim ederek yapmaktadır. Kırtasiye yardım parası miktarı, kurumdan kuruma değişmektedir.

Doğalgaz Yardımları Tekrar Gündeme Geldi! Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kırtasiye Yardımı Kimlere Verilir?

Okula giden muhtaç aile çocuklarına, dar gelirli aile çocuklarına, yetim çocuklara, öksüz çocuklara, velayeti altında okuyan çocuğu bulunan ve düzenli bir geliri olmayan işsiz çocuklu dul kadınlara kırtasiye yardımı verilmektedir. Başvuruda bulunan kişilerden başvuru sonrası muhtaçlıklarını kanıtlayan birtakım belgeler istenmektedir. Bununla birlikte kırtasiye yardımı verilen kişiler şu şekildedir:

 • Ceza evinde öğretmenlik yapan öğretmenler
 • Müdürler
 • Müdür yardımcıları
 • İlkokul öğretmenleri
 • Ana sınıfı öğretmenleri

Kırtasiye Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kırtasiye yardımı başvurusu için kurumlar, birtakım belgeler talep etmektedir. Kırtasiye yardımı başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

 • Öğrenci velisinin ve öğrencinin kimlik fotokopisi
 • Çocuğun öğrenci belgesi
 • Velinin gelir belgesi veya işsiz olduğunu kanıtlayan SGK belgesi
 • İkametgâh kâğıdı
 • Nüfus kayıt örneği
 • Ev kiraysa kira kontratı fotokopisi
 • Ev, başvuru sahibine aitse tapu fotokopisi
 • Eğer veli İş-Kur’a başvurduysa kayıt belgesi
 • Muhtarlıktan alınan ve yardım alma şansını artıran fakirlik belgesi

Belediye Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Belediye kırtasiye yardımı başvurusu için yaşanan yerin belediyelerine gidilebilir. Bununla birlikte, e-devlet üzerinden belediye kırtasiye yardımı için başvuruda bulunulabilir.  E-devlet üzerinden, belediye kırtasiye yardımına başvuru, https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671linkine tıklanarak yapılabilmektedir.

Öğrencilere Kırtasiye Yardımı

Öğrenci kırtasiye yardımı, velinin hesabına ya para yatırılması ya da muhtaç ailelere kitaptan deftere, kalemden silgiye, kısacası bir öğrencinin ihtiyacı olabilecek her türlü kırtasiye malzemesinin adreslere ulaştırılması şeklinde yapılmaktadır. Öğrenciler için velilerine ödenen para 350 – 450 TL arasında değişmektedir. Gereken başvuru şartlarını karşılayan ve istenen belgeleri başvurduğu kuruma teslim edenler, öğrencilere kırtasiye yardımı hizmetinden yararlanabilir.

Öğretmenlere Kırtasiye Yardımı

Öğretmenlere, her eğitim ve öğretim yılının başında kırtasiye masraflarına desek olmak için öğretmenlere kırtasiye yardımı parası yatar. Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlere yatan bu yardım parası, 2022 yılı için 1250 TL olarak belirlenmiştir.

Okullara Kırtasiye Yardımı

Okullara kırtasiye yardımı, birçok dernek ve vakıf, firmalar ile kişiler tarafından bazı köy okulları gibi ihtiyaç sahibi okullara ve öğrencilerine okul kırtasiye ihtiyacından, okul çantasına, kitaba, deftere, kaleme ve silgiye kadar bağış şeklinde yapılan bir yardımdır.  İhtiyaç sahibi okullar belirlendikten sonra yardımlar o okullara gönderilmektedir.

E-Devlet Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet kırtasiye yardımı başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamak yeterlidir. TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapıldıktan sonra açılan sayfadan ”Uygulamaya Git” butonuna basılır.

Sosyal Yardım Takip Modülü sayfasında karşınıza bir başvuru formu çıkar. Bu formun mutlaka eksiksiz ve doğru doldurulması gerekmektedir. E-devlet kırtasiye yardımı başvurusu, bir ön başvuru niteliğindedir. Formda mutlaka sosyal yardım türleri başlığı altındaki “Kırtasiye Yardımı ”seçeneği işaretlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu