Sosyal Yardımlar

Bütün Sosyal Yardım Başvurusu Tek Bir Siteden Mi Yapılıyor? Sosyal Yardımlar İçin Başvurular Nereye Yapılır?

Alınan bilgiler neticesinde sosyal yardımlar yapılmaya devam ederken birçok vatandaş sosyal yardım başvurusunu nasıl ve nereye yapıldığını araştırmaya koyuldu. Peki Ama ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılan sosyal yardımlar tek bir siteden mi yapılıyor ve sosyal yardımlara başvurular nereden ve nasıl yapılıyor ve işte haberin tüm detayları...

Sosyal yardımlara başvurular devam ederken devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yardıma muhtaç olan vatandaşlara sosyal yardımlar yapılmaya devam ediliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı dışında yine belediyeler ve pek çok Vakıf da yardıma muhtaç olan vatandaşlara ve aileleri sosyal yardım yapmaya devam ediyor.

Ayrıca alınan bilgiler neticesinde birçok dernek ve iş adamları ile birlikte kurum ve kuruluşlar da muhtaç ve Yoksul vatandaşları belirli koşul ve şartlarda sosyal yardım sunuyor. Bunun dışında sosyal yardımlar yapılmaya devam edilirken aynı zamanda her bir kurumun sunmuş olduğu sosyal yardımın başvuru şartları ve başvuru kanalları ise birbirinden farklılık göstermektedir.

Yani sosyal yardım başvurusu yapılacak kurumu ve vakfa göre sosyal yardım başvurusunun nasıl yapıldığı işlerine ilişkin detaylar da o kurumun Kendi internet sitesinde yer almaktadır. Sosyal yardım başvurusu Eğer devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yapılıyorsa e-devlet üzerinden başvurular alınır ya da ikamet adresinizde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na kimliğiniz ile birlikte giderek başvuruda bulunma hakkına sahip olabilirsiniz.

E-devlet sosyal yardım başvurusu yaparken e-devlet üzerinden kendi kullanıcı girişinizi yaparak başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun ile birlikte 18 yaşından büyük TC vatandaşı muhtaç aileler de yine e-devlet sosyal yardım başvurusu yapma hakkına sahip olabilir. Fakat başvuruda bulunmadan önce e-devlet yardımına başvurmak için e-devlet https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti sosyal yardım başvuru nasıl yapılır başvuru formu linkine tıklayarak detayları da kolaylık ile öğrenebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Birçok vatandaş Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardımlarına başvurularının nereden ve nasıl yapıldığını merak ederken bizler de bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımını sizlerle paylaşacağız. Alınan bilgiler neticesinde 3.294 sayılı kanun kapsamı içerisindeki sosyal yardım başvurusu işlemleri ikametgahın bulunduğu en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na bizzat giderek müracaat edebilirsiniz.

Ya da online olarak e-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sunulan sosyal yardımlardan yararlanmak adına Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gitmeden başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun ile birlikte yukarıda yer alan uygun yardım türüne başvuru gerçekleştirerek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılan gerekli incelemelerin ardından başvurunuz sonuç alır ve uygun görüldüğü takdirde Vakıf tarafından görevlendirilen kişiler sizlere ulaşır ve başvurunuzun onaylandığını iletir.

Yine aynı şekilde e-devlet sosyal yardım başvurusu için evden çıkmadan e-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sunulan sosyal yardımlardan yararlanmak adına online başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Alınan bilgiler neticesinde kimlik doğrulama işleminin ardından yardım başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra başvuru işleminiz tamamlanmış olacak.

Yine aynı şekilde telefon ve Sosyal Yardım başvurusu yapabilmek için Alo 144 ve Alo 183 sosyal destek hattını da arayarak çağrı merkezi kanalı ile hangi yardıma başvuru yapmak istediğinizi görevli kişilere ilettikten hemen sonra telefon aracılığı ile de başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıda belirtilen 3 ana kol ile sosyal yardımlardan başvuruda bulunmak için başvuru işleminizi kolaylık ile yapma hakkına sahip olabilirsiniz. Alınan bilgiler neticesinde özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan sosyal yardımlar e-devlet üzerinden yapılırken Vakıflar ve diğer kurumlar tarafından yapılan sosyal yardım başvuruları e-devlet üzerinden alınmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat