Gündem

Çalışanlara Müjdeli Haber! 1000 TL Hesaplarda Olacak! Bu Ödemeden Kimler Yararlanabilir?

Alınan bilgiler neticesinde 9 Kasım'da yayınlanan çalışanlara yönelik destek ödemesine dair detaylar belli oldu. Çalışanlara elektrik, doğalgaz, ve yemek bedelinin nakit ödemesi hakkında kanun Resmi Gazete ’de yayınlandı. Ödemenin detayları ise haberimizde..

Çalışanlara Müjdeli Haber! 1000 TL Hesaplarda Olacak! Bu Ödemeden Kimler Yararlanabilir? 7420 sayılı Kanun’un geçici 1. maddesi ile işverenler, hakkındadır. 9 Kasım 2022 tarihinden 30 Haziran 2023 tarihine kadar çalışanlara yönelik ödeme yapılacağına dair açıklamalarda peş peşe geldi. Çalışanların elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderleri alınan bilgiler neticesinde işveren tarafından karşılanırken bu ödemenin ise 1000 TL olduğuna yönelik bilgi paylaşımı yapıldı. Peki ama bu ödemeden kimler ne şekilde yararlanıyor vatandaşlar ise bu sorulara cevap arıyor ve işte haberimizde..

Asgari kazançlarına ilave olarak aylık 1.000 TL’yi aşmayan ödemeler Gelir Vergisi ve SGK Priminden istisnasında yer alıyor. Bunun ile birlikte işverenler çalışanların yani maddi olarak durumu iyi olmayan çalışanların ısınma gibi giderlerini karşılayarak vergi ve SGK açısından teşvik edilmektedir.

Bu Destek Ödemesinden Kimler Yararlanabilir?

Alınan bilgiler neticesinde işverenin işçisine yani işçisinin doğalgaz ve elektrik gibi ödemelerine 1000 TL tamamen muafiyet tutuluyor. İşverenlerin işçilere elektrik, doğalgaz ve ısınma giderleri için yapacakları aylık toplam 1.000 TL’ye kadar ödeme yapma hakkına sahip olacak.

Peki ama faturaların 1000 TL’yi aşması durumunda ne olacak vatandaşlar bu soruyu da merak ederken alınan bilgiler neticesinde bu soru hakkında da detaylı bir açıklama yapıldı. 1.000 TL’yi aşan kısım ise gelir vergisi ve SGK primine tabii tutulacak. Alınan bilgiler neticesinde bu muafiyetten yararlanmak için ödemelerin çalışanların cari ücret primine ek olarak yapılıyor. İstisna 9 Kasım 2022 – 30 Haziran 2023 tarihleri arasında yapılacak ödemeler için bu karar uygulanıyor. Yani muafiyet ödemesinin tarih aralığı da bu şekilde yapılıyor.

Ayrıca elektrik, doğalgaz ve ısınma giderleri karşılığında bu ödemeler yapılırken alınan bilgiler neticesinde ödemeler işveren tarafından çalışanına verilir. Ayrıca bu destek ödemesinden her çalışan yararlanamamak ile birlikte sadece maddi olarak durumu iyi olmayan vatandaşlar böyle bir hizmetten yararlanma hakkına sahip oluyor.

İşveren Maliyeti Bu Ödeme Karşısında Ne Kadar Olacak?

Alınan bilgiler neticesinde bu ödemenin detaylarının açıklanmasının ardından işveren maliyetinin ne kadar olacağı ise şimdiden merak söz konusu oldu. Ama iş veren maliyeti bu ödeme karşısında ne kadar olacak bunu hem işveren hem de işçi cevap ararken bu konu hakkında da alınan bilgiler neticesinde sonunda beklenen açıklama yapıldı. İş veren maddi olarak durumu iyi olmayan çalışanına böyle bir yardımda bulunduğu takdirde SSK ve prim gibi ödemeleri yapmakla mükellef olmayacak.

Yani bu karar ile birlikte hem işçinin hem de işlerinin yüzü gülerken aynı zamanda maddi olarak durumu yerinde olmayan vatandaşlar da doğalgaz ve elektrik gibi ödemelerin altına kalkmış olacak. Aynı şekilde 1000 TL işçisine ödeme veren işveren ise böylece yaptığı ödemenin karşılığında SSK ve prim gibi ödemeleri yapmakla bundan böyle mükellef olmayacak. Bunun ile birlikte ödemeyi kesen işveren tekrardan SSK ve prim ödemesi yapmak zorunda kalacak. Yani bir asgari ücretlide işverenler net 1.000 TL’ye kadar ödeme yapacak.

SSK ve prim gibi ödemelerden muaf tutulmak için sadece çalışanına 1000 TL gibi ödeme yapan işverenler bu istisnadan yararlanma hakkına sahip olacak. Ayrıca bu destek ödemesi alınan bilgiler neticesinde sadece maddi olarak durumu iyi olmayan işçiye yapılacak. Ayrıca sadece doğalgaz ve elektrik yardımı dışında yine yapılan yemek yardımı da bu muafiyetten yararlanılıyor.

Hani işveren çalışanına yemek yardımı yaptığı takdirde SSK ve prim ödemesinden tamamen muaf tutuluyor. Fakat bu muafiyet sadece işçinin aldığı ödeme kadar oluyor. Yani İşveren işçiden destek ödemesini kestiği takdirde o işçinin SSK ve prim ödemesini devlete yatırmak zorunda kalıyor. 7420 Sayılı Kanun ile yapılan değişiklik ile birlikte çalışanın günlük olarak yemek ücreti ise 51 TL oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat