Maddi Yardımlar

Cenaze Yardımı Nasıl Alınır? Cenaze Yardımı Başvuru Formu ve Sorgulama

Cenaze Yardımı Nasıl Alınır? Cenaze Yardımı Başvuru Formu, Cenaze Yardımı Sorgulama, Cenaze Yardımı Ne Kadar? Cenaze Yardımından Kimler Yararlanabilir? Cenaze Ödemesi Kimlere Yapılıyor? Cenaze Ödemesi Nereden ve Nasıl Yapılıyor?

Bakanlık Resmen Duyurdu! 3 bin 400 TL Ödeme Yapılacak! Başvuru Detayları Belli Oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, vatandaşları ölüm yardımında bulunduklarına yönelik açıklamalarda bulundu. Peki ama bu yardımın detayları neler ve başvurular nereden yapılıyor ve işte haberin tüm detayları…

Cenaze Yardımı Nasıl Alınır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı cenaze ödemesi yaptıklarına yönelik açıklamalarda bulunarak yardımın detaylarını da paylaştı. Alınan bilgiler neticesinde e-devlet üzerinden yapılan cenaze yardımı tek seferlik yapılmak dışında 5 sene içinde başvuruları da açık tutuyor.

Yani yapılacak olan cenaze ödemesi başvuruları için e-devlet’ten destek alınabilir. Bunun ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı cenaze yardımının sadece tek seferlik olduğunu da belirtti.

Cenaze Yardımı Başvuru Formu

Cenaze yardımı başvuru formu doldurarak yararlanabilirsiniz. Başvuru formunu sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak doldurduktan sonra teslim etmeniz gerekiyor. Cenaze ödeneğini alabilmeniz için hak talep edenlerin bu formu doldurarak sosyal güvenlik merkezine teslim etmesi gerekiyor.

Cenaze Yardımı Nasıl Alınır?

Cenaze Yardımı Sorgulama

Cenaze yardımı sorgulama işleminizi E-Devlet üzerinden Şahıs Ödemeleri Sorgulama https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama seçeneği ile gerçekleştirebilirsiniz. Bunun dışında SGK’nın resmi internet sitesinden ya da ALO 170 iletişim merkezinden gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

Cenaze Yardımı Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan cenaze ödemeleri hakkında detaylarda bir bir belli oldu. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na tabi kişilerin vefatı durumunda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı cenaze giderlerini karşılamak adına yakınına bir ödeme yapıyor.

Vefat eden sigortalı için en az bir yıl içinde yaşlılık, malullük ve ölüm sigortası primi bildirilmiş olması dışında kişinin ayrıca sigortalı olması da gerekiyor. 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanununa bağlı sigortalıların yakınlarına ödenen cenaze ödeneğinin miktarı ise 2022 yılı için 3.400,00 TL’dir.

Cenaze Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından karşılanan cenaze yardımından kimlerin yararlanacağı ise şimdiden merak söz konusu olurken gerekli açıklamalar yapıldı. Alınan bilgiler neticesinde iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu vefat eden kişinin bunu daha önceden en az bir yıl içinde yaşlılık, malullük ve ölüm sigortası primini bildirmiş olması gerekiyor.

Bunun ile birlikte cenaze ödemesi ölen kişinin yakınına yatırılmak ile birlikte bu ölen kişinin ise sigortalı olarak bir yerde çalışıyor olması yani sigortalı olması da gerekiyor. Bunun dışında alınan bilgiler neticesinde en az bir yıl içinde yaşlılık, malullük ve ölüm primi bildiren kişilerde ise sigorta şartı aranmıyor.

Cenaze Ödemesi Kimlere Yapılıyor?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başlatılan cenaze ödemesi ise alınan bilgiler neticesinde ölen kişinin yakınına yapılıyor. Ölen kişiye yapılan ödemenin ise cenaze masrafları için harcanması söyleniyor.

Cenaze Ödemesi Nereden ve Nasıl Yapılıyor?

Alınan bilgiye göre cenaze ödemesi için başvurular e devlet üzerinden yapılıyor. Yani ölen kişinin yakınına yapılan cenaze ödemesi için başvuruda bulunmak isteyen kişiler e devlet üzerinden gerekli başvuruyu yapabilir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başlatılan cenaze ödemesi başlarken alınan bilgiye göre cenaze yardımı almak için en az beş sene içerisinde başvuru yapılması gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu