Gündem

Çiftçiye Destek 54 Milyar Liraya Kadar Çıktı! Bakan Vahit Kirişçi Resmen Duyurdu..

Sosyal yardımlar devam ederken alınan bilgiler neticesinde Tarım ve Orman bakanı Vahit Kirişçi çiftçilere yönelik açıklamalar bulundu. Peki ama çiftçilere ne gibi yardımlar sağlanacak? Vatandaşlar bu sorulara cevap ararken konu ile ilgili sonunda beklenen açıklama yapıldı ve işte haberin tüm detayları...

Güvenilir Ürün Zirvesi ve Feed the Future alınan bilgiler neticesinde Güvenilir Ürün Platformu tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere birçok kurumun desteği ile gerçekleşti. Bunun ile birlikte Zirvenin açılışı Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından yapılırken Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi çiftçileri baz aldı ve bir takım açıklamalar yaptı.

Türkiye Tarım Politikaları Toplantısında konuşan Tarım ve Orman bakanı Vahit Kirişçi, alınan bilgiye göre çiftçilere de müjdeli haberi vermiş oldu. Bunun ile birlikte Türkiye’nin tarımsal geleceği hakkında konuştu ve 2023 Yılında çiftçilere yapılacak yeni destekler ve projeler hakkında da detaylı bilgi paylaşımı yaptı. Ayrıca 1 Ekim itibariyle çiftçi kayıt sistemini E- Devlete taşıdıklarını söyleyen Tarım ve Orman bakanı Vahit Kirişçi, 1 Ekim’de başlayan bu uygulamanın 400 bine yaklaştığını da ifade etti.

Ayrıca alınan bilgiler neticesinde Tarım ve Orman bakanı Vahit Kirişçi, bu oranın artması ile birlikte çiftçinin rahat bir nefes aldığını dile getirdi. Gelecek planları yaptıklarını ve çalışmaların hız kesmeden devam ettiğinin altını çizdi. 2023 yılında yüzde 109 artışla 54 milyar liraya çıktığını da söyleyen Tarım ve Orman bakanı Vahit Kirişçi, yaptığı bu açıklamalar ile de adeta çiftçinin de yüzünü güldürmüş oldu.

Mazot ve gübre gibi temel girdiler konusunda dışa bağımlılığın olduğunu ifade ederek, ‘Cumhurbaşkanımızın, iki ülke de bizim için dost ve komşu ülkedir. Bunların birini diğerine tercih edemeyiz diyerek bizim en azından enerji alanında bir dar boğaz yaşamamızın da önüne geçti’ ifadelerine yer verdi. Doğal Gaz tedariki konusunda da konuşan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Türkiye’nin doğal gaz sıkıntısı çekmediğini ve çalışmaların ise tüm hız devam ettiğini aktardı.

Akdeniz doğal gaz boru hattının bağlaması ile birlikte 2023 yılında enerji alanında Türkiye’nin her hangi bir sıkıntı içinde olmayacağını da söyledi. Tarımsal destek hakkında da açıklamalarda bulundu Bakan Vahit Kirişçi. ‘Destek miktarlarını aktardık. Tarımsal destek toplamını güncelledik. Toplam tarımsal destekleme bütçemizi 54 milyar liraya çıkarttık’ diye konuştu.

IPARD Hibe Desteği Programı Ne Demek?

Sosyal destekler devam ederken alınan bilgiler neticesinde birçok vatandaş ise  IPARD Hibe Desteği programının detaylarını merak ediyor. Alınan bilgiler neticesinde 42 ilde uygulanan IPARD hibe destek programı birçok vatandaşın yüzünü güldürdü. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, bu destek hakkında da açıklamalarda bulundu.

Alınan bilgiler neticesinde 42 ilde uygulanan IPARD hibe destek programı 2023 itibari ile artık tüm illerde uygulamaya konulacak. Merada küçük ve büyükbaş hayvancılık için de çalışmalar devam ediyor. 1 Ekim itibariyle çiftçi kayıt sistemini E- Devlete taşıdıklarına dair müjdeli haberi veren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, çiftçinin yanında olduklarını söyledi.

Çiftçilerin bu proje sayesinde daha kısa sürede birçok iş yapabileceğini ifade etti. Açıklamalarına devam eden Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, mazot gübre desteklerini de gündemine aldı. Mazot gübre destekleri Ziraat bankası tarım karta yüklenerek nakit yerine ayni olarak verileceğini söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, ücretler hakkında da net bir bilgi paylaşımı yaptı.

Üniversitelerden mezun olan öğrencilerin evrak memuru olmamaları içinde çalıştıklarını ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, üniversitelerde, ziraat mühendisi, veteriner hekim, gıda mühendisi, su ürünleri mühendisi olarak yetişen öğrencilerin evrak memuru olarak memuriyete başladığını da duyurdu. Bunun ile birlikte artık hiç kimsenin üreticiye alın teri dönmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Tarım Cepte Uygulaması Ne Demek? Ne Anlama Geliyor?

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, çiftçilere yönelik bir takım açıklamalar yaptı. Bunun ile birlikte alınan bilgiler neticesinde birçok vatandaş ise Tarım Cepte uygulamasının ne anlama geldiğini merak ederken bu konu hakkında da net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Peki ama Tarım Cepte Uygulaması ne demek? Tarım Cepte Uygulaması ne anlama geliyor.

Alınan bilgilerinde neticesinde 2022 yılının sonunda ve 2023 yılının başında devreye girecek olan Tarım Cepte uygulaması çiftçiye birçok yönden kolaylık sağlıyor. Bu uygulama sayesinde artık üretici kendi üretimlerini kendileri belirlemeyecek. Böylece çiftçinin omuzlarında bir yük daha kalkmış olacak.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, bu uygulamanın 2023 yılının Ocak ayında gündeme geleceğini ifade ederken bu uygulama sayesinde çiftçilerin rahat bir nefes alacağını da belirtti. Çiftçilerin her daim yanında olduklarını ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan yeniliklere değindi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini iletti.

Bu yenilikler ile birlikte Çiftçiler ise gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gerek ise Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ye teşekkürlerini sundu. Ayrıca birçok vatandaşın gözü şimdi mobil uygulama olan tarımsal uygulamaya çevrilse de uygulamanın 2022 yılının son günü ve 2023 yılının ilk gününde devreye gireceğini yönelik açıklamalar da yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat