Sosyal YardımlarMaddi Yardımlar

Çocuk Yardımı Parası Her Yeni Doğan Çocuğa mı Veriliyor? Çocuk Parası Nasıl ve Nereden Alınır?

Alınan bilgiler neticesinde sosyal yardımlara başvurular devam ederken bunun ile birlikte bilindiği üzere devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile birçok alanda yardıma muhtaç olan kişilere sosyal yardımlar yapılmaya devam ediliyor. Bunun ile birlikte sosyal yardımlar arasında yer alan çocuk parası ise şimdiden merak söz konusu olur iken birçok vatandaş çocuk yardımı parasına nasıl yararlanacaklarını ve çocuk yardımı başvurusunu nasıl yapıldığını merak ederken bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi ve işte haberin tüm detayları...

Çocuk Yardımı Parası; Bilindiği üzere küresel salgın döneminde devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yardıma muhtaç olan kişilere birçok alanda sosyal yardım yapılmaya devam edilirken yine bu sosyal yardımların alanı da günden güne genişliyor. Bunun ile birlikte devlet tarafından yapılan yardımların alanı genişlerken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık sosyal yardımlardan sadece durumu olmayan vatandaşların yararlanması gerektiğini ifade ederken sosyal yardımların alanının 2023 yılında genişleyeceğini ve bu alanda yeni çalışmaların yapıldığını ifade etti.

Bunun ile birlikte sosyal yardımlar arasında yer alan çocuk yardım parası ise birçok kişi tarafından araştırılıyor. Birçok vatandaş çocuk yardımı parasından nasıl yararlanacaklarını araştırırken aynı zamanda başvurularını nereden alındığını ve çocuk yardımı parasının her çocuk için verilip verilmediğini sorgularken bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Peki ama devlet tarafından verilen çocuk yardım parası her çocuğa mı veriliyor birçok vatandaş bu soruya cevap arıyor ve işte makalemizde bizler de bu sorulara cevap bulduk.

Çocuk Yardım Parası Her Çocuk İçin Geçerli mi?

Muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan birçok aile çocuk yardım parasının her çocuk için geçerli olup olmadığını sorgularken alınan bilgiler neticesinde bu yardım parasının her çocuk için geçerli olduğuna yönelik açıklamalarda peş peşe yapıldı. Yani alınan bilgiler neticesinde eğer aile muhtaçlık sınırının altında yaşıyorsa ve çocuklarına bakmakta güçlük çekiyorsa yine devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı https://www.aile.gov.tr/sss/sosyal-yardimlar-genel-mudurlugu/dogum-yardimi/ aracılığı ile yapılan çocuk yardım parasından yararlanma hakkına sahip oluyor. Bunun ile birlikte yine aynı şekilde muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan ve ekonomik olarak durumu iyi olmayan ailelere eğer anne doğum yaptı ise çocuk yardım parası veriliyor.

Yani buna doğum parası da denilirken aynı zamanda eğer anne iki kez doğum yaptı ise o anneye iki defa çocuk yardım parası verilirken yine o çocuklar ikiz doğdu ise de iki kere çocuk yardım parası veriliyor. Alınan bilgiler neticesinde çocuk yardım parası ya da doğum parası olarak da adlandırılan bu para çocuk başına verilmeye devam edilirken aynı zamanda doğum yapan annenin hesabına bu para yatırılıyor ve baba hiçbir şekilde bu parayı çekemiyor. Alınan bilgiler neticesinde anne nüfus cüzdanı ile PTT’ye giderek çocuk yardım parasını çekebilirken yine aynı şekilde baba nüfus cüzdanı ile gitse dahi anne hesabına yatan parayı çekemez. Fakat anne vefat etmiş ise ya da anne hasta durumda ise bu para baba tarafından çekilebilir.

Annenin vefat etmesi durumunda vefat belgesi ya da annenin hasta olması durumunda istenilen belge kurumlara teslim edildikten hemen sonra baba PTT’ye giderek anne hesabına yatan çocuk parasını çekme hakkına sahip oluyor.

Çocuk Yardım Parasından Kimler Yararlanabilir?

Peki ama çocuk yardım parasından kimler ne şekilde yararlanabiliyor birçok vatandaş bu sorulara cevap ararken alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında da net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Alınan bilgiler neticesinde çocuk yardım parasından sadece muhtaçlık sınırının altında yaşayan çocukların ailesi yararlanırken aynı zamanda annenin hesabını bu para yatırılıyor. Yani her doğum yapan anne bu paradan yararlanamaz iken yine aynı şekilde ekonomik olarak durumu iyi olmayan vatandaşlar bu paradan yararlanma hakkına sahip oluyor. Çocuk parasından yararlanmak isteyen kişiler pncelikle muhtaçlık sınırının altında yaşadıklarına dair belgeyi ilgili kurumlara teslim ettikten hemen sonra ön başvuru formunda yer alan hane gelir sayısını da başvuru formunda doğru ve tam teşekküllü olarak doldurmalıdır.

Alınan bilgiler neticesinde haneye giren ücret asgari ücretin 3/1’ine eşit olmak zorundadır. Çünkü bu rakamın üzerinde yaşayan kişiler muhtaçlık sınırının altında sayılmaz iken aynı şekilde devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yapılan sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olamaz. Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlardan yararlanmak için tek koşul ekonomik olarak durumu iyi olmaması ve muhtaçlık sınırının altında yaşamasıdır. Yine aynı şekilde alınan bilgiler neticesinde çocuk yardım parasından bir diğer ismi ile doğum parasına sadece Türkiye vatandaşı olan kişiler yararlanabilir.

Yani Türkiye vatandaşı olmayan kişiler her ne kadar Türkiye’de doğum yapsa dahi bu yardımdan yararlanma hakkına sahip olamaz ve her ne kadar durumu iyi olmasa dahi bu yardımdan yararlanamaz. Bu yardımdan yararlanmak için öncelikle şart maddi olarak durumunun iyi olmaması şartı konulurken aynı şekilde o kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması da önem arz ediyor. Bu şartları Taşıyan kişiler alınan bilgiler neticesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yapılan sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat