Belediye YardımlarıSosyal Yardımlar

Devlet Yardımlarından Kimler Yararlanabilir? Belediye Sosyal Yardımları Arasında Neler Yer Alıyor?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile devlet tarafından yapılan yardımlar devam ederken devlet yardımlarından kimlerin ne şekilde yararlandığı ise merak söz konusu oldu. Birçok vatandaş devlet tarafından verilen yardımlardan kimlerin ne şekilde yararlandığını merak ederken bu konu hakkında açıklamalar peş peşe geldi ve işte haberin tüm detayları...

Devlet Yardımlarından Kimler Yararlanabilir? Belediye Sosyal Yardımları Arasında Neler Yer Alıyor? Alınan bilgiler neticesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, belediyeler ve Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü yardıma muhtaç olan kişilere ve ailelere sosyal yardım yapmaya devam ediyor. Pek çok kişi bu kurum ve Vakıflar tarafından yapılan sosyal yardımlardan yararlanırken aynı zamanda sosyal yardımlar muhtaç ve öksüz olan kişileri de kapsıyor.

Ayrıca alınan bilgiler neticesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile devlet tarafından verilen sosyal yardımlardan yetim ve dul muhtaç kişilerde yararlanma hakkına sahip oluyor. Yukarıda belirlenen şartlar dışında muhtaç durumda olan kanunla kurulu Sosyal Güvenlik kuruluşlarına yani SSK, emekli sandığı ve bağ-kur gibi kuruma tabi olmayan ve aylık geliri olmayan vatandaşlar devlet tarafından yapılan sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip oluyor. Bunun ile birlikte yine aynı şekilde çeşitli yardım türlerinden yararlanma hakkı elde eden vatandaşlar arasında muhtaç ve kronik hastalarda yer alıyor. Sosyal Güvenlik kuruluşlarından aydınlık geliri olan engelliler ile Kronik hastalığı bulunan ihtiyaç sahibi kişiler de yine devlet tarafından sunulan yardımlardan yararlanabiliyor.

Ayrıca şehit ve gazi yakınları da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile sunulan sosyal yardımlardan yararlanırken şehit ve gazi yakınlarının çocukları ve eşleri de bu yardımlardan yararlanma hakkına sahip oluyor. Alınan bilgiler neticesinde yine afetzedeler de sosyal yardımlardan yararlananlar arasında yer alıyor. Bunun ile birlikte belediyeler tarafından yapılan yardımların neler olduğu birçok vatandaş tarafından merak söz konusu olurken bu konu hakkında da alınan bilgiler neticesinde net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi.

Belediyeler Tarafından Kişiye Hangi Sosyal Yardımlar Yapılıyor?

Alınan bilgiler neticesinde büyükşehir belediyeleri başta olmak üzere ilçe belediyeleri de yardıma muhtaç olan kişilere sosyal yardım yapmaya devam ediyor. Bunun ile birlikte yapmış oldukları çalışmaları arttıran belediyeler pek çok alanda ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaşarak o kişinin yüzünü güldürmeyi başardı. Ayrıca belediyelerin sosyal ve ekonomik destek programlarının artması ile ilgili belediye yardımları nelerdir soru başlığında yer alan yardım türleri de belli oldu. Yapılan açıklamalara göre gıda yardımı çatısı altında kömür, odun ve doğalgaz yardımı yapılırken aynı zamanda bu yardım ısınma ve yakacak yardımı olarak da geçiyor.

Ayrıca yine belediyeler tarafından yardıma muhtaç olan kişilere nakdi yardım yani para yardımı yapılırken süt yardımı ve eğitim yardımı da yapılan yardımlar arasında yer alıyor. Yardıma muhtaç olan ailelere sağlık yardımı ve mobilya eşya yardımı da yapılıyor. Yukarıda belirlenen yardımlar dışında yine maddi olarak durumu iyi olmayan ailelere ya da bireylere kıyafet yardımı ve evde yaşlı engelli bakım hizmeti de sağlanıyor. Ayrıca alınan bilgiler neticesinde maddi olarak durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına kırtasiye yardımı da veriliyor. Bunun ile birlikte sosyal destek kartı ve diğer yardımlarda yine belediyeler tarafından yardıma muhtaç olan kişilere verilmeye devam ediliyor.

Ayrıca belediyeler tarafından yapılan sosyal yardım destek programı ayni ve nakdi yardım olarak ikiye ayrılırken ihtiyaç sahibi vatandaşlara Alo 183 ve online başvuru ekranı da sağlanıyor. Kişi başvuru yaptığı takdirde internet https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti üzerinden ya da Alo 153 telefonu arayarak Çözüm Merkezi üzerinden yapılan başvurular ile ilgilenen kişiler ile iletişime geçerek sorgulama işlemini de kolaylık ile yapabilir.

Bir Yorum

  1. Benim annem ve babam rahmetli kardeşlerime bakıyorum kiracıyız 1 kardeşim cezaevinde vasvisi benim devletimden kış ayı için maddi ve manevi yönden devletimden yardımlarını bekliyoruz lütfen bize yardımcı olun lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat