Gündem

E Devlet Üzerinden Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır? E Devlet Öğrenci Belgesi Veriyor mu?

Birçok öğrenci e-devlet üzerinden öğrenci belgesinin alınıp alınmadığını sorgularken alınan bilgiler neticesinde e-devlet üzerinden öğrenci belgesine dair detaylı açıklamalar da yapıldı. Peki ama e-devlet üzerinden öğrenci belgesi nasıl alınıyor birçok öğrenci bu soruya cevap arıyor ve işte haberin tüm detayları...

Gelişen teknoloji ile birlikte birçok öğrenci e-devlet üzerinden öğrenci belgesini nasıl alındığını merak ederken alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında da net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. E-devlet üzerinden sadece öğrenci belgesi değil birçok evrak alınırken aynı zamanda özellikle üniversite öğrencileri artık okullara gitmeden e-devlet üzerinden kolaylık ile öğrenci belgesi alabilecek.

Ayrıca sadece Üniversite öğrencileri değil aynı zamanda lise ve ortaokul öğrencileri de e-devlet üzerinden öğrenci belgelerini kolaylık ile alma hakkına sahip oluyor. Üniversite öğrencileri e-devlet üzerinden öğrenci belgesi almak için öncelikle e-devlet’e kendi şifreleri ve T.C kimlik numaraları ile girdikten hemen sonra arama butonuna Yükseköğretim kurulu yazarak Üniversitesine dair tüm detayları oradan öğrenebilir.

Bunun ile birlikte yine aynı şekilde lise ve ortaokul öğrencileri de e-devlet üzerinden öğrenci belgesi almak için arama butonuna lise ya da ortaokul yazarak oradan istedikleri bilgilere okullarına gitmeden erişebilir. Yani e-devlet üzerinden birçok belgeye erişim sağlanırken aynı zamanda öğrenci belgelerine de erişim sağlanıyor.

E Devlet Üzerinden Öğrenci Belgesi Almak Artık Çok Kolay

Peki ama e-devlet üzerinden öğrenci belgesi nasıl alınıyor bu aşamalarda nelere dikkat edilmesi gerekiyor birçok öğrenci bu sorulara cevap ararken alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında da net bir bilgi paylaşımı yapıldı. Öncelik ile öğrenci belgesi almak isteyen kişi e-devlet’e https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama kendi şifresi ve T.C kimlik numarası ile giriş yapmalıdır.

Bunun dışında e-devlet’e giriş yapan kişi arama motoruna eğer üniversite öğrencisi ise ya da yine aynı şekilde üniversiteden mezun olduğu ise Yüksek Öğretim Kurulu yazmalıdır. Bunun ile birlikte yine öğrenci belgesi almak isteyen kişi arama motoruna yükseköğretim kurulu yazdıktan hemen sonra önüne çıkan belgeler arasında öğrenci belgesine tıklayarak öğrenci belgesi kolaylık ile alabilir.

Sosyal Yardımlara Yapılan Başvurular İptal Edilir Mi? Sosyal Yardım Başvurusunda Neler Dikkate Alınmalı?

Yapılan açıklamalara göre bu sadece üniversite öğrencilerini kapsamaz aynı şekilde lisede ya da Ortaokulda okuyan ya da okulunu bitiren kişiler de e-devlet aracılığı ile istedikleri belgelere ulaşma hakkına sahip olur. Alınan bilgiler neticesinde sadece e-devlet üzerinden öğrenci belgesi alınmaz aynı şekilde birçok resmi belge de yine e-devlet üzerinden alınabilir.

PTT’den E Devlet Şifresi Almak!

Peki ama e-devlet şifresi olmayan ya da sistemde e-devlet’e kayıtlı olmayan kişiler bunu nasıl ve nereden almalıdır birçok vatandaş bu sorulara cevap arıyor. Bilindiği üzere e-devlet çok gerekli bir internet sitesi olurken aynı zamanda e-devlet üzerinden kişi birçok resmi belgeyi de hiçbir kurum ya da kuruluşa gitmeden buradan kolaylık ile çıkarma hakkına sahip oluyor.

Öğrenim belgesi başta olmak üzere yine aynı şekilde ehliyete dair tüm bilgiler de e-devlet üzerinde kayıtlı olur iken birçok vatandaş e-devlet şifresinin olmadığı için e-devlet’e giriş yapamadıklarını ifade ediyor. Peki ama e-devlet şifresi olmayan kişiler ne yapmalı edevlet’e nasıl giriş yapabilebilirler? Alınan bilgiler neticesinde e-devlet şifresi olmayan vatandaşlar PTT’ye giderek e-devlet şifresi alabilirler.

Yapılan açıklamalara göre PTT’ye giden vatandaşlara PTT tarafından e-devlet şifresi verilir fakat PTT tarafından verilen şifrenin tek kullanımlık olduğu da bilinmektedir. E-devlet tamamen kişisel bir veri olduğu için alınan bilgiler neticesinde kişi PTT aracılığı ile şifre aldıktan hemen sonra o şifreyi tek kullanımlık olarak kullanırken aynı zamanda kendisine ait bir e-devlet şifresi de oluşturmalıdır. PTT’den e-devlet şifresi alan kişiler şifresini değiştirdikten hemen sonra epeyde de giriş yapabilir.

Fakat eğer şifresi değiştirmediği ise o şifre ile ikinci bir giriş yapamaz. Bu durumda kişinin tekrardan PTT’ye gitmesine gerek kalmadan kimlik bilgileri ile en aşağı yerde bulunan şifremi unuttum butonuna tıklayarak şifre alması da mümkün hale geliyor. Alınan bilgiler neticesinde kişi kendisinden istenilen kimlik bilgilerini belirtilen alanlara yazarak tekrardan Kendisi için bir e-devlet şifresi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat