Maddi Yardımlar

Engelli Maaşının Kesilme Nedeni Nedir? Engelli Maaşı Alanların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Engelli maaşını kimler alır? Engelli Maaşı ne gibi durumlarda kesilir? Vatandaşlar bu sorulara cevap ararken alınan bilgiler neticesinde konu hakkında da net bir bilgi paylaşımı da oldu ve işte haberin tüm detayları...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan engelli maaşı ne gibi durumlarda kesiliyor. Engelli vatandaşların dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir? Alınan bilgiler neticesinde  %40 engel oranı mevcut olan, engeli dolayısıyla sigortalı ve düzenli bir işte çalışamayan,  muhtaçlık sınırının altında yaşayan engelli bireylere engelli aylığı ödeniyor. Engelli vatandaşlar ise engelli aylığının ne gibi durumlarda kesildiğini merak ediyor.

Engelli kişinin sigortalı bir işe girmesi, muhtaçlığının ortadan kalkması, vefat etmesi, ikametgah değişikliğinde bulunması gibi durumlardan ötürü alınan bilgiler neticesinde engelli aylığı kesilebiliyor. Bunlar dışında yine engelli bireyin ev ve araba gibi şeyler alması ile birlikte alınan bilgiler neticesinde yine engelli ücreti kesiliyor. Ayrıca bu ücret Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kesiliyor. Bu makalemizde engelli aylığına dair merak edilen tüm soruları yanıtladık..

Kimler Engelli Maaşı Alır?

İlk madde olarak alınan bilgiler neticesinde engellilik oranı%40’ın altında olmayan kişiler engelli maaşı almaya hak kazanır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı https://www.aile.gov.tr/sss/sosyal-yardimlar-genel-mudurlugu/2022-kanun-kapsaminda-yurutulen-ayliklar/ tarafından yapılan bu başvurular ise alınan bilgiler neticesinde başvuruda bulunmak isteyen vatandaşın öncelikle 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 18 yaşını doldurmayan engelli bireyler ise ailesi ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na giderek engelli aylığı için başvuruda bulunabilir.

18 yaşından büyük olanlar ve 65 yaşından küçük olanlar yine engelli maaşına başvuruda bulunma hakkına sahip olurken aynı zamanda SSK ya da BAĞ-KUR gibi emekli de olmamaları gerekiyor. Üzerinde kayıtlı menkul herhangi bir şeyin bulunmaması ve düzenli bir işte çalışmıyor olması da aranan şartlar arasında yer alıyor. Sosyal yardımlardan herhangi bir maaş almıyor olması ve nafaka gibi herhangi bir gelirinin olmaması da şartlar arasında yer alıyor.

Bunun ile birlikte 2023 yılında geçerli olacak Engelli belgesinin bulunması gerekiyor. Engelli maaşı için başvuruda bulunacak olan kişiler 2023 yılını kapsayacak şekilde tam teşekküllü bir sağlık raporu ve sağlık belgesi almak zorunda. Yukarıdaki sayılan özellikleri taşıyan kişiler rahatlıkla engelli maaşı alırken alınan bilgiler neticesinde engelli bireyin üzerinde bir menkulün olması durumunda o kişi kesinlikle engelli ücretinden yararlanamaz.

Engelli maaşı almak için bu özelliklere sahip olunması gerekiyor. Sigortalı bir maaş ile bir işte çalışan kişiler engelli ücrete alamazken yine muhtaçlık sınırının üzerinde yaşayan kişiler de engelli ücretinden yararlanamaz. Yani hane halkı kişi başı aylık net kazancı, güncel net asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan engelli vatandaşlar engelli ücreti alabilir.

Engelli Ücreti Başvurusu Nereden Yapılır?

Alınan bilgiler neticesinde %40 oranında engelli olan vatandaşlar kendilerinin ikametgah etti yerdeki Sosyal ve Dayanışma Vakfı’na giderek engelli maaşından yararlanmak istediklerini ve bundan dolayı da başvuru yapmak istediklerini beyan edebilir. Fakat bunun ile birlikte başvuruda bulunan kişiler ön başvuru yaparak araştırma aşamasına girer. Yani ön başvuru kişinin engellilik oranı üzerinde yoğunlaşırken aynı durumda bu kişinin muhtaçlık sınırı da yine araştırılır.

Başvuru esnasında başvuru formunun doğru ve dikkatli kullanılması yönünde uyarılar yapılırken aynı zamanda doğruluğu tespit olmayan bilgiler neticesinde başvurular olumsuz sonuçlanır. Bunun ile birlikte akli dengesi yerinde olmayan vatandaşlar ise başvurularını mahkeme tarafından atanan Valisi tarafından yapılır. Dışarı çıkabilecek durumda olmayanlar ise ALO183 ya da ALO144 Sosyal destek hatlarından birini arayabilir ve böylece başvuru yapmış olabilir.

Alınan bilgiler neticesinde bu numara hattını arayan kişilerin ardından evlere ilgili kişiler yönlendirilir ve o kişinin engelli olup olmadığına yönelik araştırma da yapılır. Bu durumda dışarı çıkamayacak kadar engeli bulunan kişiler telefon aracılığı ile başvuruda bulunarak eve personel temini isteyebilir. Eve gelen personeller ise yine aynı şekilde başvuru formunu kişiye ileterek bu formu doğru ve dikkatli bir şekilde doldurmasını rica eder. Kişinin başvuru formu varisi tarafından da doldurulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat