Maddi Yardımlar

Evde Bakım Parası Ne Gibi Durumlarda Kesilir? Evde Bakım Parası Kesilirse Bir Daha Başvuru Yapılır mı? Evde Bakım Parasına Dair Detaylar..

Evde bakım parası hakkında birtakım bilgiler merak söz konusu olurken alınan bilgiler neticesinde birçok vatandaş evde bakım parasının ne gibi durumlardan kesileceğini merak ederken bu konu hakkında da gerekli açıklama yapıldı ve işte haberin tüm detayları..

Alınan bilgiler neticesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından %40 oranında engeli olan kişilerin ailelerine evde bakım parası bağlanıyor. Bunun ile birlikte engelli aylığı olarak da bilinen evde bakım parası özellikle engelli vatandaşların ailelerine ve varislerine verilirken bu bakım parası ile o kişilerin ihtiyaçları karşılanıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek 18 yaşını doldurmuş olan engelli bile bireyler kolaylık ile başvuru yapma hakkına sahiptir. 18 yaş altı engelli bireylerin yakınları ise ikametgahlarının bulunduğu yerdeki Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine giderek başvuru yapabilir. Başvurusu olumlu sonuçlanan bireyler ise yakın zamanda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından yardım alma hakkına sahip olur. Peki ama engelli aylığı alan kişilerden bu aylık neden ve niçin kesilir vatandaşlar bu sorulara cevap arıyor.

Evde Bakım Parası Neden ve Niçin Kesilir?

Alınan bilgiler neticesinde %40 oranında engeli bulunan vatandaşlara devlet tarafından engelli aylığı bağlanırken bu kişilerden kesilen engelli aylığının neden ve niçin kesildiği ise şimdiden merak söz konusu oldu. Yapılan açıklamalara göre %40 oranında engeli bulunan kişilerin üzerinde herhangi bir arsa ya da taşınmazın bulunması durumunda bu kişiler yani ailelerini ödenen engelli aylığı kesilir.

Bunun ile birlikte %40 oranında engeli bulunan kişinin sigortalı bir işte çalışması durumunda yine ailesine ya da valisine verilen engelli aylığı kesilir. Engelli aylığı özellikle %40 oranında engeli bulunan kişilerin ailesine verilirken bu kişilerin muhtaçlık durumu da göz önünde bulundurulur. Yani maddi olarak durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına bakmaları durumunda o kişilerin %40 engeli bulunması ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile ailelere verilen bir yardım olarak biliniyor.

Fakat birçok vatandaş engelli aylığının neden kesildiğini merak ederken alınan bilgiler neticesinde öncelikle engelli bireyin sigortalı bir işte çalışması ve üzerine ev ve taşınmaz gibi araçların olmasıdır. Bu gibi durumlar başta olmak üzere birçok nedenden dolayı kişiye verilen engelli aylığı kesilir ve bu nedenler ise aşağıda sıralanmıştır.

Engelli bireyin vefat etmesi, engelli bireyin 18 yaşını doldurması, engelli bireyin TC vatandaşlığından çıkması ya da çıkarılması, engelli kişinin muhtaçlığının sona ermesi, engelli bakım aylığının bir yıl boyunca çekilmemesi, engelli bireyin engel oranının %40 altına düşmesi, evde bakım aylığının engelli bireyin ihtiyaçları için kullanılmaması, engelli birey ile engelli yakının farklı evlerde yaşaması gibi durumlardan ötürü alınan bilgiler neticesinde aileye ve varise verilen engelli aylığı kesilir.

Engelli aylığının kesilmesinin ardından vatandaşlar yani bu aylığı alan kişiler tekrardan başvuru yapılması durumunda engelli aylığı alıp almayacaklarını merak ederken bu konu hakkında da gerekli açıklamalar yapıldı. Yapılan açıklamalara göre yukarıda bulunan herhangi bir şartı sağlayan kişiler engelli aylığı başvuru yapsalar dahi alamaz ve başvurusu olumsuz sonuçları. Bunun ile birlikte kişinin özellikle engelli durumunu %40’ın altına düşmesinin durumunda engelli aylığı aileye verilen para düşer. Bu durumda aile bakım parası yani engelli aylığı alamaz.

Engelli Aylığı Başvurusu Neden Olumsuz Sonuç Alır?

E-devlet üzerinden yapılan başvurular devam ederken alınan bilgiler neticesinde birçok vatandaş ise özellikle engelli aylığının neden olumsuz sonuçlandığını merak ederken bu konu hakkında da detaylı açıklamalar yapıldı. Öncelikle engelli aylığına başvuru yapacak olan ailelerin çocuklarının engelini %40’ın altına düşmesi ile birlikte başvurular olumlu sonuçlanırken kişinin engelli olduğuna dair raporda ilgili kurumlara teslim edilir. Kişinin engellilik durumu ve muhtaç durumuna göre başvuru olumlu ya da olumsuz sonuçlanırken genellikle başvurular engellilik esasına göre de sonuç alır. Ayrıca engelli bireyin sigortalı bir işte çalışıyor olması da başvuruyu olumsuz yönde etkiler.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat