Maddi Yardımlar

Evlilik Yardımı Ne Demek? Kimler Bu Yardımdan Nasıl Yararlanıyor? Evlilik Yardımı Hakkında Merak Edilenler..

Sosyal yardımlar devam ederken alınan bilgiler neticesinde vatandaşlar ise evlilik yardımının detaylarını merak ediyor. Peki ama evlilik yardımından kimler nasıl yararlanıyor? Vatandaşlar bu sorulara cevap arıyor ve işte haberin tüm detayları..

İstenilen şartları sağlayan kişiler alınan bilgiler neticesinde evlilik yardımı almaya hak kazanıyor. Evlenecek olan kişilere verilen yardıma evlilik yardımı deniliyor.

Evlilik Yardımı Nasıl ve Nereden Alınır?

Ölüm geliri veya aylığı almakta iken evlenen kız çocuklarına alınan bilgiler neticesinde bir defaya mahsus olmak üzere ödeme yapıyor. Ayrıca evlenme tarihindeki gelir veya aylığının iki yıllık tutarı olarak ödenen yardıma ise ölüm aylığı deneniyor. Çalışmayan, yetim aylığı alan bayanlar çeyiz parası alır. İkametgâhınızın bulunduğu il ya da ilçe SGK müdürlüklerinden evlilik ödeneği için başvuruda bulunabilirsiniz.

SSK müdürlüklerine giderek alınan bilgiler neticesinde orada evlilik yardım parasından yararlanmak istediğini söyleyip kolaylıkla başvuru yapma imkanına sahip olabilirsiniz. SSK müdürlükleri dışında yapılan araştırmalar neticesinde müdürlüklere gitmeden internet üzerinden e-devlete https://www.turkiye.gov.tr/ilksan-evlilik-yardimi-basvurusu girerek yine evlilik yardımından yararlanmak adına başvuruda bulunabilirsiniz.

Evlilik Ödeme Tutarı Ne Kadar?

Evlilik yardımı parası 01.01.2021 tarihi itibari ile 750 TL olarak vatandaşa verilir. Alınan bilgilerinde evlenme ödenek tutarı yetim maaşına göre hesaplanmaktadır. 12 ya da 24 ile çarparak alacağınız çeyiz parası yardım ödeneği böylece hesaplanmış olur.

Evlilik Yardımı Almak İçin Neler Yapılmalıdır?

Sosyal yardımlar devam ederken vatandaşlar ise evlilik yardımının detaylarını merak ediyor. Kimi vatandaşlar evlilik yardımından nasıl yararlanılacağını ve evlilik yardımı almak için nelerin ön planda tutulduğunu araştırıyor. Evlenme yardım parası için hak sahibi kız çocuğu bu noktada bir dilekçe ile kuruma başvuru yapmalıdır.

Eğer kişinin evlilik tarihi nüfus cüzdanına işlememişse bu durumda kişi nüfus cüzdanı belgesine de ilgili kuruma götürmek ile yükümlüdür. Ölüm geliri veya aylığı alıyorken evlenen kız çocuklarına evlilik ödeneği verilir. Bunun ile birlikte sosyal yardımlar arasında yer alan evlilik aylığı herkese verilmez.

Ayrıca alınan bilgiler neticesinde sadece bir kereye mahsus olarak ödenmektedir. Anne ve babasından aylık-gelir alan kız çocuklarına ödenen bu ücret sadece evlilik durumunda yapılır. Yani evlenmeyen kişiler evlilik ödeneğine başvuru yapamaz. Başvuru yapan kız çocuğu ise alınan bilgiler neticesinde ödeneğini kendisine en yakın SSK’dan alma hakkına sahip olur. SSK merkezine kimliği ile giderek yapılan ödeneği alır.

Evlenenler Çeyiz Yardımı Alıyor mu?

Sosyal yardımlar devam ederken kime vatandaşlar ise devletin Her evlenen kişiye çeyiz yardımı verip vermediğini merak ediyor. Alınan bilgiler neticesinde devlet her evlenen vatandaşa çeyiz yardımı ödemesi yapmıyor. Bunun ile birlikte bu yardımla yararlanmak için öncelikle , yetim aylığı alan ve sonrasında  evlenen bayan yararlanabiliyor.

Bu şartları taşımayan kişiler evlilik ödeneğinden yararlanamıyor. Aynı şekilde sosyal yardımlar devam ederken özellikle Çeyiz ödeneğini yönelik herhangi bir açıklama henüz yapılmaması ile birlikte çeyiz ödeneğinin de Her evlenen kişiye verilmediği belirlendi.

Çeyiz ödeneğinden yani evlilik ödeneğinden yararlanmak isteyen vatandaşların yukarıda belirtilen şartları taşımış olması gerekiyor. Bu şartları taşımayan kişi ya da kişilerin başvuru yapması durumunda başvuruları neticede olumsuz sonuçlanır.

Evlilik Ödeneği Nereden ve Nasıl Sonuçlanır?

Alınan bilgiler neticesinde evlilik ödeneğine başvuruda bulunan vatandaşlar başvuru sonuçlarının nereden ve nasıl öğreneceklerini merak ederken bu konu hakkında beklenen açıklama yapıldı. Yapılan araştırmalar neticesinde sosyal yardımlara başvuru sonucu e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Bunun ile birlikte kimlik, evlenme cüzdanı ve başvuru yapılan kurumdan alınacak dilekçe ilgili kurumlardan istenilen belgeler arasında yer alır.

Bu belgeleri tamamlayan kişiler ilgili kurumlara giderek yani SSK üzerinden başvuru yapabilir. SSK dışında yine alınan bilgiler neticesinde e-devlet üzerinden başvuru yapılır ve başvuru yapıldıktan hemen sonra belli süre içerisinde başvurular sonuçlanır.

Başvurusu Olumlu ya da olumsuz sonuçlanan kişiler bunu e-devlet üzerinden öğrenir. Başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler ise ödemelerini yine almak adına kimlik belgelerine istenilen yani ilgili kurumları götürür. Bunun ile birlikte kimlik belgeleri dışında evlilik cüzdanı da kişiden istenilen bir diğer belgedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat