Gündem

Güncel Akaryakıt Fiyatları Belli Oldu! Benzine Zam mı Gelecek? Benzin Ne Kadar Oldu? Detaylı Açıklama Yapıldı

Özellikle Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaşın ardından Türkiye dışında dünya ülkelerinde Petrol fiyatlarına zam üstüne zam gelmeye devam ediyor. Zam haberinin ardından vatandaşlar ise güncel benzin fiyatının açıklanması ile birlikte benzin fiyatına zam gelip gelmediğini merak ediyor ve işte haberin tüm detayları..

Güncel Akaryakıt Fiyatları Belli Oldu! Benzine Zam mı Gelecek? Benzin Ne Kadar Oldu? Detaylı Açıklama Yapıldı 24 Şubat tarihinde başlayan Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken alınan bilgiler neticesinde bu savaş birçok ülkedeki ekonomiyi de etkiledi. Özellikle Petrol fiyatlarında yaşanan hareketliliğin ardından vatandaşlar ise benzin fiyatının şimdi ne kadar olacağını merak ederken bu konu hakkında da gerekli açıklamalar yapıldı. Peki ama benzin fiyatı ne kadar olacak vatandaşlar bu soruya cevap arıyor ve işte haberimizde..

Dolar kurunun hareketlilik yaşamasının ardından alınan bilgiler neticesinde dolar kurundaki hareketlilik benzin fiyatları dışında Altın fiyatlarını da etkilerken 18 tarihinde geçerli olan benzin fiyatları da belli oldu. Yapılan açıklamalara göre bu benzin fiyatları 18 Kasım tarihinden itibaren güncel olarak benzin fiyatlarını kapsamaktadır.

Benzin fiyatları dışında özellikle motorin fiyatlarında da zam üstüne zam gelirken son dönemde Rusya ve Ukrayna arasındaki savaştan dolayı Türkiye dışında özellikle yurt dışındaki ülkelerde de yine benzin ve motorin fiyatlarında büyük hareketlilik söz konusu. Bundan dolayı vatandaşlar ise 2023 yılında özellikle benzin fiyatlarının ne kadar olacağını merak ederken güncel benzin fiyatları da belli oldu.

Birçok vatandaş benzin fiyatına zam geleceği yönünde endişeler giderse de alınan bilgiler neticesinde benzin fiyatlarına indirim söz konusu. Peki ama benzin fiyatları indirimli tarifesi ile ne kadar olacak ve benzin fiyatlarına yüzde kaç oranında indirim uygulanacak?

Haberde Neler Var?

Benzin Fiyatlarına İndirim Müjdesi

Benzinin litre fiyatına cumartesi gününden itibaren geçerli olacak şekilde 75 kuruş indirim uygulanıyor. Alınan bilgiler neticesinde bu indirim ise benzinin pompa fiyatına yansıyacak. Birçok vatandaş benzine indirim gelmesinden dolayı mutlu olduklarını dile getirirken birçok vatandaş ise 2023 yılında benzin fiyatlarının tekrardan zamlanıp zamlanmayacağını merak ederken uzman ekonomistler ise son dönemde dolar kurunun büyük hareketlilik yaşadığını ifade etti.

Bunun ile birlikte Ankara’da benzin litre fiyatı: 22.85 TL olurken Ankara’da motorin litre fiyatı: 24.91 TL ve Ankara’da LPG litre fiyatı: 10.79 TL oldu. İstanbul’da benzin litre fiyatı: 22.70 TL, İstanbul’da motorin litre fiyatı: 24.80 TL, İstanbul’da LPG litre fiyatı: 10.54 TL olarak satıcı ile buluşuyor. İstanbul Avrupa Benzin ve Motorin Fiyatı da belli oldu. Alınan bilgiler neticesinde İstanbul’da benzin fiyatı: 22.69 TL, İstanbul’da motorin litre fiyatı: 24.78 TL, İstanbul’da LPG litre fiyatı: 10.80 TL’dir. İzmir’de benzin litre fiyatı: 22.86 TL, İzmir’de motorin litre fiyatı: 24.94 TL, İzmir’de LPG litre fiyatı: 10.54 TL olarak güncel fiyatlarını yeniledi.

Bunun ile birlikte belli şehirlerde benzin ve motorin fiyatlarının belli olmasının ardından özellikle uzman ekonomistler benzin fiyatını kur ile alakalı olduğunu ifade ederken sadece Türkiye’de değil Özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya başta olmak üzere birçok ülkede benzin fiyatlarının rekor seviyeye çıktığını aynı şekilde Türkiye’de de benzin ve motorin fiyatlarının arttığını ifade etti. Bunun ile birlikte vatandaşlar ise her ne kadar benzin fiyatına indirim yapılması ile mutlu olsa da Aralık ayında asgari ücrete tekrardan zam gelmesinin ardından benzin fiyatını ne kadar olacağı ise şimdiden merak söz konusu olurken bu konu hakkında şu an için herhangi bir açıklama henüz yapılmadı.

Benzin ve Motorin Dolar Kurundan Etkilendi

Dolar kurunun son zamanlarda en yüksek seviyeye çıkmasının ardından vatandaşlar ise doların çok yükseldiğini ifade ederken aynı zamanda Dolar kuru ile birlikte altın kurunun da büyük hareketlilik yaşadığını ifade etti. Yine aynı şekilde uzman ekonomistler ise dolar kurulunun büyük hareketlilik yaşadığını ifade ederken doların özellikle Aralık ayında % 4’lük oranda bir artış yaşayacağını ve bu artışın ise benzin ve motorini yansıma ihtimalinin de olduğunu dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat