Gündem

İcralık Borçlara Devlet El Uzattı! Peki Ama İcralık Borçlara Devlet Desteği Nedir ve Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vatandaşın alım gücünün düşmesi ile birlikte gözler icra borçlarına çevrildi. Alınan bilgiler neticesinde vatandaşın asgari ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlandığı günlerde sosyal yardımlar da yapılmaya devam ediyor. İşte haberin tüm detayları...

İcralık Borçlara Devlet El Uzattı! Sosyal yardım projeleri sayesinde birçok vatandaşın yüzü gülerken alınan bilgiler neticesinde bu yardımların da alanı günden güne genişliyor. Bunun ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde dar gelirli vatandaşlar için yardım paketi hazırlandı. Ayrıca hazırlanan yardım paketine ise icra ve haciz problemi olan vatandaşların 2 bin liraya kadar olan borçlarının silinmesi hususu konuldu.

Bunun ile birlikte TBMM’ye sunulan ve yakın zamanda yasalaşması beklenen bu paket şimdiden birçok vatandaşın yüzünü güldürdü. Meclise sunulan paketin yasalaşması ile birlikte 6 milyon vatandaşın 30 milyar dolar civarındaki borcunun silinmesi bekleniyor. Vatandaşlar şimdi ise bu paketin yasalaşması ile birlikte nelerin olacağını merak ediyor.

6 Milyon Vatandaşın 30 Milyar Dolar Borcu Siliniyor mu?

Bu düzenlemenin gündeme gelmesi ile birlikte 6 milyon vatandaşın 2 BİN TL’ye kadar olan borçlarını devlet üstelenecek. Böylece vatandaşın borçlu olduğu şirket hem gider olarak gösterilirken aynı zamanda da gider olarak gösterilen borçlar ise vergiden silinecek. Böylece muhtaç olan vatandaşların borçları da silinmiş olurken aynı zamanda kamudan karşılanacak.

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu paketin meclisten geçmesi ile birlikte durumu iyi olmayan vatandaşların rahat bir nefes alacağını ifade ederken böyle bir çalışmanın üzerinde yoğunlaştıklarının da altını çizdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan bu açıklamanın ardından bu borçların silinmesi durumunda yararlanacak olan vatandaşların gözleri ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden çıkacak olan karara çevrildi.

Birçok vatandaş bu Paketin ne zaman yasalaşacağını merak ederken bu konu hakkında da henüz net bir bilgi paylaşımı gündeme gelmedi. En yakın zamanda yasalaşması beklenen sosyal yardım projesi alanında birçok alanda yer alıyor. Vatandaşların icralık elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi icralık borçları da yine devlet tarafından karşılanıyor.

Birçok vatandaş devlet tarafından sunulan bu imkanlardan çok memnun olduklarını dile getirirken bu paketin ne zaman tamamen yasalaşacağını da merak ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise sosyal yardımları ilişkin açıklamalarda bulunarak sosyal yardımların alanının genişlediğini ifade ederken aynı zamanda iki yeni projenin daha yolda olduğunu ifade etti. Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, Durumu iyi olmayan vatandaştan esnafa ve çiftçiye kadar birçok vatandaşın yanında olduklarının altını çizerken vergi borcu hakkında da açıklamalarda bulundu. 30 milyar tutarındaki icra borçlarını tasfiye etmeyi planladıklarını açıkladı.

İcralık Borçlar için Başvuru Nasıl Yapılır? İşte Başvuru Detayları..

Yapılan açıklamalara göre alınan bilgiler neticesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne icralık borçlar hakkında yapılan proje sunulduktan hemen sonra bunun yasalaşması durumunda birçok vatandaş başvuruda da bulunabilir. Fakat şu an yapılan çalışmanın henüz Türkiye Büyük Millet ?Meclisinden geçmemesi durumunda başvuruların nasıl yapılacağına dair henüz net bir bilgi paylaşımı olmadı.

Fakat bu çalışmanın Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçmesi durumunda yasalaşması ile birlikte başvurularım büyük ihtimalle e-devlet üzerinden yapılacağına yönelik söylentiler de mevcut fakat bu konu hakkında henüz net bir açıklama yapılmadı. Vatandaşların gözleri her ne kadar bu kararı çevresi de yakın zamanda icra borçlarına yönelik yapılan düzenlemenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçtikten hemen sonrayı yasalaşması bekleniyor.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile birlikte birçok vatandaş Bundan dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini ileterek icra borçlarının kendilerini çok rahatlatacağını da ifade etti. Özellikle kanunlaşması durumunda muhtaç ve ekonomik olarak durumu iyi olmayan vatandaşlar dışında icra borçlarının silinmesinden dul vatandaşlar da yararlanabilecek. Şu an için başvuru detayları henüz belli olmasa da başvuruların diğer sosyal destek ödemeleri gibi e-devlet üzerinden yapılacağı da söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat