Sosyal Yardımlar

İhtiyaç Sahibi Vatandaşlarımıza Sosyal Yardım Kartı Verilecek! İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Belediyelerin Sosyal Yardım İşleri Müdürlükleri, Kaymakamlıklar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ihtiyaç sahibi T.C. vatandaşlarının temel gereksinimlerini karşılamaları için sunulan bir destektir. Sosyal yardım kartı almaya hak kazanabilmek için belirli şartlar gerekmektedir. Bu şartlara uyan kişilerin, temel gereksinimlerini karşılamaları adına verilen sosyal yardım kartına belirli limitte bakiye yüklenir.

Bu yüklenen bakiye ile ihtiyaç sahipleri, alkol ve sigara dışında gıda, yakacak, temizlik malzemesi, kırtasiye malzemesi ve giyim gibi temel ihtiyaçlarını anlaşmalı market ve mağazalardan doğrudan kendileri karşılayabilmektedir. Alışverişlerin, bu limite bağlı olarak yapıldığı sosyal yardım kartlarının kullanıma açılma tarihleri ile limitleri kurumlar tarafından belirlenir ve güncellenir. Sosyal yardım kartları genellikle, ATM’den nakit çekime açıktır. Bu kartlardan birisi de İstanbul yani İBB karttır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul il sınırları içinde yaşayan, ihtiyaç sahibi yoksul ve dar gelirli vatandaşların başvurabilecekleri İBB sosyal yardım kartı, gıda, kişisel bakım malzemesi, temizlik malzemesi gibi birtakım ihtiyaçların rahatlıkla satın alınmasını sağlar. Yardıma muhtaç kişilere biraz olun rahat bir nefes aldıran bu kart uygulamasına üniversite öğrencileri de başvurabilir. Belirli limitlere sahip İBB sosyal yardım kartı veya İstanbul Kart, bankamatik ve kredi kartı olarak kullanılabilen bir karttır.

İBB sosyal yardım kartına İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenli bir şekilde para yatırılmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İBB sosyal yardım kartı almaya hak kazanmalarından önce başvuru yapan kişiler hakkında detaylı araştırma yapar. Böylece, yardım almaya hak kazanan gerçekten muhtaç kimseler belirlenmiş olur. Peki, İBB sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır?

İBB sosyal yardım kartına başvuru, birkaç şekilde yapılabilmektedir. Bu yöntemlerden ilki, Büyükşehir Belediyesi veya bağlı bulunulan ilçe belediyesine giderek form doldurmaktır. Alo153 Beyaz Masa hattı aranarak da, sosyal yardım kartına başvurulabilir. Bununla birlikte, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 0212 444 00 93 numaralı çağrı merkezi aranarak, başvurularla ilgili detaylı bilgi almak mümkündür.

Ayrıca sosyal yardım kartı başvurusu SEDEP üzerinden de yapılabilir. SEDEP üzerinden başvuruda bulunmak için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvurulinkinin tıklanması yeterlidir. Başvurular, e-devlet üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. E-devlet üzerinden başvuru için ise https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkitıklanabilir. T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza başvuru formu çıkacaktır. Bu formda, Büyükşehir Belediyesi ya da yaşanan ilçe belediyesi seçilmelidir.

Başvuru formunun mutlaka doğru bilgilerle ve eksiksiz olarak doldurulması önemlidir. Formun doldurulmasının ardından “Sosyal Yardım Türleri” menüsünden “Sosyal Kart” seçeneği seçilmelidir.

Bu şekilde ihtiyaç sahibi, başka yardım türlerini de seçerek onlara da başvurabilir. İBB sosyal yardım kartı başvurusu sonuçları, detaylı incelemeler sonrasında belli olur. İnceleme sonrasında uygun görülen kişilere kartları mesaj ile bilgi verilerek adreslerine gönderilir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu

Sosyal yardım kartı başvurusu için mutlaka doldurulması gereken İBB sosyal yardım başvuru formu, belediye sosyal birimlerine bizzat gidildiğinde verilmektedir. E-devlet veya SEDEP üzerinden online olarak başvuru yapılacaksa, yukarıdaki linklerden başvuru formuna ulaşılabilir. Yukarıda da belirtildiği gibi İBB sosyal yardım kartı başvuru formu doldurulurken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Formun doldurulmasının ardından, kurumca gereken araştırma ve ön tespitler yapılır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Sorgulama

İhtiyaç sahiplerinin İBB sosyal yardım kartına başvurmalarının ardından sonuçlar yapılacak olan inceleme ve araştırmaların ardından belli olmaktadır. Yaşanan yoğunluk nedeniyle sonuçların belli olma süresi ile ilgili net bir bilgi verilemese de yaklaşık 1 ay içinde belli olmaktadır. Sonuçlar belli olur olmaz 3 gün içinde de başvuru sahipleri bilgilendirilmektedir.

İBB sosyal yardım kartı sorgulama için Büyükşehir Belediyesi’ne veya bağlı olduğunuz ilçe belediyesine gidebilirsiniz. Belediyeyi ya da ALO153 Beyaz Masa destek hattını da arayabilirsiniz. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesinin resmi internet sitesinden de başvuru sonucu öğrenilebilmektedir.

İBB Sosyal yardım kartı başvuru sorgulaması, https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulamaadresinden yapılabilir. Sorgulamayı e- devlet üzerinden yapmak isteyen başvuru sahipleri ise https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Telefon Numarası

İBB sosyal yardım kartı hakkında bilgi almak, başvuruda bulunmak veya görüş ile öneri iletmek isteyenler Belediyenin telefon numaralarından kuruma ulaşarak bu isteklerini gerçekleştirebilir. ALO 153 destek hattı ve Belediyenin 0212 444 00 63 numaralı sabit hattı aynı zamanda, İBB sosyal yardım kartı telefon numarası olarak da aranabilir.

BİM Hediye Dağıtmaya Devam Ediyor! BİM Hediye Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Sosyal Yardımlaşma Market Kartı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, Türkiye’deki pek çok belediye, ihtiyaç sahiplerine gıda, temizlik, giyim, kişisel bakım, kırtasiye gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaları için sosyal yardımlaşma market kartı vermektedir.

Sosyal yardımlaşma market kartı ile alışveriş yapılabilecek marketlere de, sosyal market denir. Sosyal yardımlaşma market kartı ile dar gelirli ve yoksul vatandaşlar, kart limitleri doğrultusunda bu marketlerden alışveriş yapabilmektedir.

Sosyal yardımlaşma market kartına 2 veya 3 ayda bir yükleme yapılmaktadır. Sosyal yardımlaşma market kartı başvurusu için yaşanan ilin belediyesine gidilip, şahsen başvuruda bulunulabilir. Sosyal hizmet merkezleri ya da müdürlüklerine gidilerek de yapılabilecek başvuru, belediyelerin destek hatları aranarak da yapılabilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi destek hattı ALO153’dür. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki tıklanarak da e-devlet üzerinden başvuru işlemi gerçekleştirilebilir.

Market Yardım Kartı Başvuru Formu

Market yardım kartına başvurmak isteyenlerin, öncelikli olarak gerçekten yardıma muhtaç olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Bu nedenle de kendilerinden bir form doldurmaları istenir. Bu formda başvuru sahibi, kimlik ve banka bilgilerini, mal beyanı, adres, iletişim, kişisel bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak belirtmelidir.

Market yardım kartı başvuru formu, Şahsen başvurula belediyelerden, sosyal hizmet merkezleri veya müdürlüklerinden temin edilir. E-devlet üzerinden de başvuru formuna, https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkinden ulaşılabilir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

İBB sosyal yardım kartı nasıl alınır? sorusunu cevaplamadan önce, kimlerin İBB sosyal yardım kartından yararlanabileceğini açıklamada yarar vardır. İBB sosyal yardım kartından yararlanabilecek kişiler, kısaca aşağıdaki gibidir:

 • Düzenli bir işi veya geliri olmayanlar
 • Eşi ölmüş, eşinden ayrılmış veya eşi cezaevinde bulunan kadınlar
 • Dar gelirli veya yoksul kronik hastalar, kimsesiz yaşlılar ve engelli vatandaşlar
 • Yoksul ailelerin üniversitede okuyan çocukları
 • Düzenli bir geliri olsa da, muhtaçlık sınırının altında yaşayan ihtiyaç sahibinin bakmakla sorumlu olduğu fazla kişi olması
 • Gazi, şehit ve muhtaç asker yakınları
 • Afetzede vatandaşlar
 • Sağlık sorunları nedeniyle çalışamaz kişiler
 • Pandemi yüzünden işyerini kapatmak zorunda kalan esnaflar
 • Pandemi nedeniyle geçici veya sürekli olarak işten çıkarılanlar

Yukarıdaki şartları karşılayanların faydalanabileceği İBB sosyal yardım kartına başvuru için, Büyükşehir Belediyesine veya yaşanan ilçe belediyesine gidilerek form doldurulur. Başvur ile ilgili Alo153 Beyaz Masa hattı ya da 0212 444 00 93 numaralı çağrı merkezi aranabilir. SEDEP veya e-devlet üzerinden online başvuru yapılabilir. Başvuruların, yaklaşık bir ay içinde sonuçlanmasının ardından onaylanan ihtiyaç sahiplerine kartları, adreslerine gönderilir.

Belediye Kartı Nasıl Alınır?

Belediye kartı ihtiyaç sahibi kişilere verilen bir karttır. Vatandaşın bütçesine katkı sağlayan bu kart, ihtiyaç sahibi vatandaşların gıda, kırtasiye, erzak, giysi ve fatura gibi ihtiyaçlarını karşılar. Muhtaçlık sınırı altında yaşayan veya dar gelirli kişilere verilen bu kartı almak için öncelikle yaşanan yerin belediyesine, ilçe belediyesine gidilerek form doldurulur ve başvuru yapılır.

Başvuru, belediyelerin destek hatları veya sabit numaraları aranarak da yapılabilir. Belediyelerin internet siteleri veya e-devlet üzerinden de başvuru yapılabilir. Belediye kartı almak isteyen ve gerekli şartları karşıladığı için başvurusu onaylanan kişilerin kartları, adreslerine gönderilir. Başvuru sonuçları, yaklaşık 1 ay içinde belli olur. Süre, yoğunluğa göre bazen uzayabilmektedir. Sonuçların belli olması ile birlikte 3 gün içinde de kart dağıtımları başlar.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

İBB yardım kartı, herkese verilmemektedir. İBB sosyal yardım kartı başvurusu yapacak kişilerde bazı şartlar aranır. Bu şartların en başında da dar gelirli veya muhtaçlık sınırının altında yaşamak gelmektedir. İBB sosyal yardım kartı kimlere verilir? sorusu kısaca,  düzenli bir işi ya da geliri olmayanlara, düzenli bir işi veya geliri olmayıp engelli, bakıma muhtaç, kronik hastalığa sahip, üniversite eğitimi gören çocuğa sahip ve afetzede olanlara verilir şeklinde cevaplanabilir.

İBB yardım kartından eşi ölmüş veya eşinden ayrılmış kadınlar, muhtaç durumdaki şehit ve gazi yakınları, eşi ceza evinde olan kadınlar, sağlık sorunları olduğu için çalışamayacak durumda olan kişiler, bakmakla yükümlü olduğu çok sayıda yakını olan ihtiyaç sahipleri de faydalanabilir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

İBB sosyal yardım kartı bakiye sorgulama, en çok merak edilen konulardan birisidir.  Sosyal yardım kartı bakiye sorgulama internet üzerinden yapılamamaktadır.  Bakiye sorgulaması yapmak için alışveriş yapılan, anlaşmalı market veya mağazanın kasa görevlisinden yardım istenebilir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

İBB yardım kartına başvuran kişilerin en çok sordukları sorulardan birisi de, İBB sosyal yardım kartı limiti ne kadar? olmaktadır. Muhtaçlık seviyesi ve varsa geliri İBB sosyal yardım kartı limiti belirlemede büyük rol oynar. Bununla birlikte, başvuru sahibinin hanesinde aileden çalışan olup olmadığı, bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı ve haneye giren ortalama gelir miktarı da göz önünde bulundurulur.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ayın Kaçında Yatıyor?

İBB sosyal yardım kartına para her ayın birinde yatmaktadır.  İlk yüklemenin çoğunlukla Eylül ayında yapıldığı bu karta, ilk olarak 200 TL yüklenir.  Diğer aylarda ise miktar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından değerlendirmeye alınarak karar verilir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nerelerde Geçerli?

İBB sosyal yardım kartının nerelerde geçerli olduğu merak edilmektedir. İBB yardım kartı, farklı marketlerde kullanılabilmektedir. Bu marketlerden ihtiyaç sahipleri, sigara ve alkol dışında her türlü temel ihtiyacını giderebilmektedir. İBB yardım kartının geçerli olduğu marketler şunlardır:

 • Migros
 • BİM
 • Şok Market
 • KİM
 • Çağrı Market
 • Happy Center
 • Rammar
 • Carrefoursa
 • UCZ
 • Onur Market
 • A101

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama E-Devlet

E-devlet sistemi üzerinden sadece İBB yardım kartı başvurusu yapılabilir. E-Devlet’ten başvuru https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklanarak T.C. kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapılarak gerçekleştirilir. İBB yardım kartı bakiye sorgulama e-devlet hizmeti şu an için mevcut değildir. Bakiye sorgulama, alışveriş yapılan marketlerdeki kasa görevlileri yardımıyla yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu