Hane Yardımları

İhtiyaç Sahiplerine Hane Yardımı Başladı! Hane Yardımı Nedir? Hane Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hane Yardımı Nedir? Hane Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ülkemizde, yoksulluk ve muhtaçlık sınırının altında olan, geçimini zar zor karşılamaya çalışan ve temel ihtiyaçlarını bile gideremeyen binlerce insan yaşamaktadır. Bu nedenle, bu insanların mağduriyetlerini engellemek adına belediyeler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, vakıf ve dernekler, valilikler ve kaymakamlıklar tarafından pek çok yardım hizmeti sunulur. Bu sunulan yardım hizmetleri arasında, hane yardımı da vardır.

Hane Yardımı Nedir?

Hane yardımı demek, ihtiyaç sahibi kişinin hanesindeki herkese yönelik yapılan yardım demektir. Yani, hane yardımı bireysel bir yardım değildir. Başvuru sahibinin ikamet ettiği evde yaşayan yakınlarının da faydalanabileceği bu yardım, belediyeler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Vakıf ve dernekleri valilikler ve kaymakamlıklar tarafından verilir. Hane yardımı nedir? sorusuna bu şekilde cevap verilebilir. Hane yardımında, kişi ve ailesine nakdi para yardımıyla birlikte gıda, giysi, kırtasiye, yakacak yardımı yapılır.

Hane yardımı, hanenin durumuna göre hane başına yapılan bir yardımdır. Bu yardıma, yoksul, engelli, şehit yakını, dul, yaşlı ihtiyaç sahibi ile birlikte aynı hanede yaşayan yakınları ve mahkum ailesi olan herkes başvurabilir. Hane yardımı oldukça kapsamlı bir yardımdır.  Bu yardımdan faydalanmak isteyenler, başvurunun ardından, gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadıklarının anlaşılması için detaylı bir incelemeden geçer. Bu yardımı alabilmek için hane gelirinin asgari ücretin 1/3’ünü geçmemesi gerekir.

Hane Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hane yardımına başvuracak kişilerin ve ikamet edilen adreste yaşayanların, öncelikli olarak hiçbir şekilde sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir. Bununla birlikte, hane içindeki net gelirin asgari ücretin 1/3’ü üstünde olmaması şarttır. Bu şartlara uyanlar, 3 temel kaynak olan belediyelere, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ve Vakıf ile derneklere bizzat giderek ve form doldurarak başvuruda bulunabilir. Başvuru, e-devlet üzerinden yapılacaksa T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme erişilir.

Sisteme giriş yapılmasının ardından, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu  seçeneği tıklanır ve istenen form doldurulduktan sonra başvuru tamamlanır. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linki tıklanarak da başvurular, kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Hane yardımı başvurusu için belediyeler, en çok başvurulan kaynaktır. Çünkü belediyelere ulaşılması kolaydır.

Hane yardımı başvurusunda bulunan kişilerden gerekli olması durumunda istenen belgeler ise şunlardır:

  • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
  • Engelli başvuru sahipleri için engelli raporu
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • İkâmetgah belgesi
  • Kimlik fotokopileri
  • Mal beyanı
  • Kirada oturuluyorsa kira kontratı fotokopisi
  • Hanede öğrenci varsa öğrenci belgesi
  • Afetzedeler için bilirkişi raporu

Diğer Aile Yardım Detayları Az Önce Açıklandı! Diğer Aile Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hane Yardımı Sorgulama

Başvurulan hane yardımı sonuçları, başvurudan birkaç ay sonra başvurulan kurum tarafından bildirilir. Başvuru sonuçlarının ne zaman belli olacağı, başvuru yoğunluğuna göre değişir. Formda belirtilen bilgiler ve istenen belgelerin kuruma teslim edilmesinden sonra kişiler değerlendirmeye alınmaktadır.

Hane yardımı sorgulama, kuruma bizzat gidilerek veya telefonla aranarak yapılabilir. Hane yardımı başvurusu sonuçlarıe-devlet aracılığıyla da öğrenilebilir. ALO 144 ya da ALO 183 Sosyal Destek hattından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na her türlü soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Hane Yardımı Başvuru Formu

Hane yardımı başvuru formu, hane yardımı başvurusu ister kuruma gidilerek şahsen yapılsın isterse internet üzerinden, doldurulması gereken bir formdur. İhtiyaç sahibi, bu formda aylık net kazancını, eğitim bilgisini, bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısını, hanedeki kişi sayısını ve bilgilerini, haneye giren gelir miktarını doğru bir şekilde beyan etmelidir. Ödeme alıp da yanlış bilgi beyan ettiği tespit edilenlere, kurumca dava açılır.

Belediyelere, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ve Vakıf ile derneklere bizzat giderek başvuruda bulunacaklara form kurum tarafından verilir. E-devlet üzerinden başvuruda bulunacaklar, forma https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle giriş yaparak ulaşabilir.

Hane Yardımı Ne Kadar?

Hane yardımı ne kadar? sorusu, hane yardımı konusunda sıkça sorulan sorulardandır. Nakdi hane yardımı miktarı her yıl değiştiği için bu soruya net bir cevap verebilmek mümkün değildir. Nakdi hane yardımında belirleyici faktör, hanede yaşayanların sayısı, net gelir ve hanedeki kişilerin çalışabilirlik durumudur.

Hane Yardımı Parası Nereden Alınır?

Hane yardımı parası, başvuruların ve teslim edilmesi gereken belgelerin incelenmesinin ardından, uygun görülen ihtiyaç sahiplerinin banka hesaplarına kurum tarafından yatırılır. Hesabı olmayanlar, hane yardım paralarını kimlikleriyle PTT şubelerinden alabilir.

Hane Yardımı Nasıl Alınır?

Hane yardımı nasıl alınır? diye merak edenler için öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; hane yardımı alabilmek için hane içinde yaşayan bireylerin herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması şart koşulmaktadır. Bununla birlikte, hanede içine giren gelirin net olarak asgari ücretin 1/3’ünü geçmemesi gerekmektedir. 3294 sayılı Kanun kapsamında olan kişiler hane yardımı başvurusu yapabilir ve alabilir. Başvuruları ve belgeleri onaylanan kişilere yardım, kurum tarafından ihtiyaç sahiplerine iletilmektedir.

Diğer Aile Yardımı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlar, diğer aile yardımı olarak adlandırılır.  Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfı vasıtasıyla verilen bu yardımlar, sosyal yardım parası olarak bilinmektedir. Başvuruların, eskiden Kaymakamlık binalarından yapıldığı diğer aile yardımı için artık e-devlet üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Geçim sıkıntısı çeken birçok aile, diğer aile yardımı sayesinde biraz olsun nefes alabilmektedir.

E-devlet üzerinden yapılan başvurular, başvuru sahibinin adresinin kayıtlı olduğu il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına iletilir. Başvurular, incelenir ve gerçekten yardıma ihtiyacı olanlar saptanır. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkinden T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılabilir. E-devlet diğer aile yardımı başvurusu sırasında belge istenmemektedir. Gerekli belge ve bilgiler, e-devlet üzerinden kuruma gönderilmektedir.

Diğer Aile Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Sosyal yardımlar arasında diğer aile yardımı, tek seferlik verilen bir yardımdır. Sürekli yapılan bir yardım olmadığından, her ay yapılmamaktadır.

Hane Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Nakdi ve ayni olarak iki farklı şekilde verilen hane yardımında nakdi hane yardımı, başvurulan kuruma göre değişiklik gösterebilmektedir. Nakdi yardım, genelde her ay veya yılda birkaç kez verilmektedir. Yakacak desteği, kış aylarına yakın yılda 2 kez verilir. Gıda desteği 2 veya 3 ayda bir verilmektedir. Hane yardımlarının verilme sıklığı, yardımın niteliği ile ailenin durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Hane Yardımı Grubu Nedir?

Çoğu ihtiyaç sahibi, hane yardım grubu ne demek? diye sormaktadır. Hane yardımı grubu, sosyal güvencesi olmayan ailelere verilen yardımdır. Hane yardımı grubu, aynı hanede yaşayan aile bireylerinin yardımlardan yararlanması anlamına gelir. Bu yardım, belediyeler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, vakıflar ve dernekler, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü, tarafından verilir.

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkinden bu yardıma başvuru yapılabilmektedir. Bu yardım ile ihtiyaç sahipleri, ekonomik olarak bir nebze daha rahatlayabilmektedir.

Hane grup yardımına başvurabilmek için haneye giren aylık net kazancın asgari ücretin 1/3’ü kadar olması gerekmektedir. Hane grup yardımı, eğitim, yakacak, sağlık, gıda, kırtasiye gibi ihtiyaçların giderilmesini sağlar. Hane grup yardımı nakdi biçimde de yapılabilmektedir.

Hane Yardımı Tek Seferlik Mi?

Hane yardımı, her ay verilen bir yardımdır. Fakat bazı yardımlar, 2 veya 3 ayda bir toplu olarak da verilebilmektedir. Tek seferlik olarak verilen yardım, diğer aile yardımıdır.

Hane Yardımı Teslim Edilebilir Ne Demek?

Yine en çok sorulan sorulardan olan, hane yardımı teslim edilebilir ne demek? sorusuna şu şekilde açıklık getirebiliriz. Hane yardımı teslim edilebilir, ihtiyaç sahiplerinin hangi yardımdan yararlanılıyorsa o yardımın onaylandığı ve teslim edileceği anlamına gelmektedir.

Hane Yardımı Teslim Edildi Ne Demek?

E-devlet üzerinden yapılan sorgulamada hane yardımı teslim edildi mesajıyla karşılaşan vatandaşlar, doğal olarak hane yardımı teslim edildi ne demek? diye sormaktadır. Bu mesaj, hane yardımının ikamet adresine teslim edildiği anlamına gelir.

Hane Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

E-devlet üzerinden yapılan sorgulamada karşılaşılan bir diğer mesaj da, hane yardımı kapsam dışına çıktı mesajıdır. Peki, hane yardımı kapsam dışına çıktı ne demek? Bu ifade, başvurunun kabul edilmediği ve başvuru sahibinin hane yardımından yararlanamayacağı anlamına gelir.

Bu ifadeden, başvuru sahibinin muhtaç sınıfında yer almadığı anlaşılır. Yani bu durumda, yardıma başvuran kişinin aylık kazancının muhtaçlık sınırının üzerinde olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle de kendisine yardım edilememektedir.

Hane Yardımı Ayın Kaçında Yatar?

Hane yardımına başvuran ihtiyaç sahipleri, hane yardımı ayın kaçında yatar? diye de sıklıkla sormaktadır. Maddi sıkıntı içinde ola ve temel ihtiyaçlarını bile karşılamayan muhtaç ailelere verilen bu yardım için ayın kaçında yattığı konusunda net bir bilgi verilemese de, genellikle nakdi para yardımı şeklinde yapılan hane yardımları, ayın ilk haftasında yatmaktadır.

Hane Yardımı Devam Ediyor Ne Demek?

Hane yardımı devam ediyor ifadesi, yardım başvurusu ile ilgili değerlendirmenin henüz sonuçlanmadığı anlamına gelir. Başvuru yapılan kurum ile iletişime geçilerek bu konuda net bir cevap almak mümkündür.

Hane Yardımı Tamamlandı Ne Demek?

Olumlu sonuçlanan başvurular için hane yardımı tamamlandı ifadesi kullanılır. Hane yardımına başvuran ihtiyaç sahipleri, başvuru ile ilgili yaptıkları sorgulamada, bu ifade ile karşılaşırlarsa yapılan incelemeler sonucunda yardımı almaya hak kazandıklarını ve en kısa sürede yardımın kendilerine teslim edileceğini anlayabilir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu