Gündem

İnfaz Koruma Memuru Olmak İçin Lise Mezunu Olmak Yeterli! Üniversite Şartı Var mı?

İnfaz Koruma Memurunda Üniversite Şartı Var mı?

İnfaz ve koruma memuru olabilmek için alınan bilgiler neticesinde herhangi bir üniversite okumaya gerek yok. Lise veya dengi bir okullarının herhangi birinden mezun olduktan hemen sonra KPSS sınavına girerek 70 puan alan kişiler Adalet Bakanlığınca yapılan sınav sonucunda alınır. İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlıklarınca alımlar yapılır. Bunun ile birlikte alınan bilgiler neticesinde bakanlık tarafından infaz koruma memuruna alımlar da açıklanır.

Gardiyan bir diğer adı ile İnfaz Koruma Memuru olabilmek için 2 yöntem uygulanır. İnfaz koruma memuru olmak isteyen kişi KPSS’ye girip 70 aldıktan hemen sonra Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlıklarına başvurarak mülakat sınavına tabi tutulur. Onun ile birlikte daha önce devlet memurluğu yapan kişiler de infaz koruma memuru olabilme hakkına sahip oluyor.

Yani kurumlar arasında geçiş yapan kişiler de kolaylıkla infaz koruma memuru statüsüne gelebiliyor. Bunun ile birlikte infaz koruma memuru olabilmek için lise dengi okullardan mezun olmak dışında 30 yaşına aşmamış kişiler de infaz koruma memuru için başvuru yapma hakkına sahip olabiliyor. Adaylar hakkında yapılan güvenlik soruşturmasında olumlu sonuçlarda gardiyan olmanın şartları arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu