Sosyal Yardımlar

İzmir Süt Kuzusu Başvuru Dilekçesi ve Sorgulama

İzmir Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır? İzmir Süt Kuzusu Başvuru Dilekçesi, İzmir Süt Kuzusu Neden Gelmiyor? İzmir Süt Kuzusu Başvuru Sorgulama, İzmir Süt Kuzusu Telefon Numarası

İzmir Süt Kuzusu Başvuru Dilekçesi ve Sorgulama; İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 1 ila 5 yaş arası çocuklar için hayata geçirdiği Süt Kuzusu projesi, 2005 yılında başlatılmış bir projedir. Süt Kuzusu projesinde süt dağıtımları, Bornova, Konak, Balçova, Çiğli, Buca, Gaziemir, Bayraklı, Güzelbahçe, Narlıdere, Karabağlar ilçelerinde ve Urla, Torbalı, Menderes, Seferihisar, Kemalpaşa, Foça, Menemen ve Aliağa ilçelerine ait 96 merkez mahallede yapılır. Süt Kuzusu Projesinde, muhtaç ailelerin her bir çocuğu için aylık 8 litre UHT süt dağıtmaktadır.

Süt Kuzusu yardımı, maddi açıdan yetersiz olan ve çocuğunun süt ihtiyacını bile karşılayamayan ailelerin bir nebze olsun yüzünü güldürmeyi amaçlamaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Süt Kuzusu projesine önce İzmir’deki 240 okulunda eğitim gören çocuklara süt dağıtarak başlamıştır. 2012 yılından itibaren ise ihtiyaç sahiplerine süt dağıtımı yapmaktadır.  Gelişim çağındaki çocuklar için yapılan ve evlere dağıtılan süt yardımından faydalanılması için bir takım şartlar aranmaktadır.

İzmir Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Kuzusu projesine başvurulurken, birtakım belgeler istenmektedir. İzmir Süt Kuzusu başvurusu nasıl yapılır? derseniz istenen belgelerle İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Süt Kuzusu Birimi’ne gidilir. Bununla birlikte, ikamet ettiğiniz yerin muhtarlığına giderek ve istenen belgeleri muhtarlığa teslim ederek de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’nden yapılan başvurular, muhtarlık aracılığı ile yapılan başvurulardan daha kısa sürede sonuçlanmaktadır. İzmir Süt Kuzusu başvurusu e-devlet veya İzmir Büyükşehir Belediyesi internet sitesinden gerçekleştirilememektedir. Başvuru için mutlaka Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü ya da muhtarlığa gidilmesi be belgelerin şahsen teslim edilmesi gerekmektedir.

İzmir Süt Kuzusu Başvuru Dilekçesi

İzmir Süt Kuzusu yardımından faydalanmak isteyen ihtiyaç sahipleri, bizzat başvurdukları Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü veya muhtarlıklarda İzmir Süt Kuzusu başvuru formu niteliğinde bir dilekçe doldurmaları gerekmektedir. Bu dilekçe formunun mutlaka eksiksiz, güncel ve doğru bilgilerle doldurulması gerekmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda eksik doldurulmuş form ve yanlış beyan edilmiş bilgiler yüzünden başvuru geçersiz sayılır.

 

İzmir Süt Kuzusu Başvuru Dilekçesi ve Sorgulama

İzmir Süt Kuzusu Başvuru Sorgulama

İzmir Süt Kuzusu başvuru sorgulama, Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne gidilerek veya Müdürlük telefonla aranarak yapılabilir. Bununla birlikte, başvuru sorgulama içi kullanılan bir başka yöntem de, internet üzerinden sorgulama yapmaktır. Her ne kadar İzmir Süt Kuzusu başvurusu, Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesi üzerinden yapılmıyor olsa sorgulama yapılabilmektedir. Bunun için https://www.izmir.bel.tr/tr/HosgeldinBebekDurumSorgula/4064 linkine tıklama yeterlidir.

Süt Kuzusu projesine başvuran ve başvuruları yapılan incelemeler sonucunda kabul edilen ihtiyaç sahipleri, süt dağıtımlarının ne durumda olduğunu merak eder.  Dağıtımların hangi aşamada olduğunu merak eden vatandaşlar, https://www.sutkuzusu.com.tr/tr/sutum-nerede adresinden bunu takip edip öğrenebilmektedir.

İzmir Süt Kuzusu Telefon Numarası

Başvuruların, bizzat Sosyal Hizmetler Müdürlüğü veya bağlı bulunulan muhtarlıktan yapıldığı Süt Kuzusu hakkında detaylı bilgi almak veya başvuru sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar, Müdürlüğü telefonla arayabilmektedir. İzmir Süt Kuzusu telefon numarası, 444 40 35’dir. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü adresleri ise Laleli Mahallesi, Menderes Caddesi, No: 418 Gürçeşme Zübeyde Hanım Huzurevi Buca-İzmir ve Milli kütüphane Caddesi, No: 41/A Z47Konak/İzmir’dir.

Süt Kuzusu Kimler Alabilir?

İzmir Büyükşehir Belediyesinin, sağlıklı nesiller yetiştirmek için başlattığı Süt Kuzusu Projesi’nden yararlanmak isteyen ailelerden bazı şartları karşılamaları istenmektedir. Peki, bu şartlar nelerdir ve Süt Kuzusu kimler alabilir? Süt Kuzusu yardımından, aşağıdaki kişiler faydalanabilmektedir ve şartlar şunlardır:

  • Hane halkındaki kişi başı aylık ortalama gelir, asgari ücretin 1/3’üne ya da altına denk gelen ve 1 ila 5 yaş arası çocuğu olan aileler
  • 1 ila 5 yaş arası çocuğa sahip muhtaç ve dar gelirli aileler
  • 1 ila 5 yaş çocuğu olan işsiz kişiler, engelliler, çalışamayacak durumda olanlar, kocası ölmüş veya kocasından ayrılmış kadınlar
  • 1 ila 5 yaş çocuğu olan ihtiyaç sahibi ailelerin İzmir sınırları içinde ikamet etmeleri
  • 1 ila 5 yaş çocuğu olan ihtiyaç sahibi ailelerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımlarından yararlanılıyor olunması

Süt Kuzusu Ne Zaman Kesilir?

Süt Kuzusu Projesinden yararlanabilen muhtaç ve ihtiyaç sahibi ailelerin 1 ila 5 yaş aralığında çocukları olması gerekmektedir. Çocuğun 5 yaşını bitirip yaşına girmesiyle birlikte, o aileye süt dağıtımı yapılamamaktadır. Süt Kuzusu ne zaman kesilir? sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz. Fakat ailenin 1 ila 5 yaş arası bir başka çocuğu varsa süt dağıtımı o çocuk için devam eder. Süt Kuzusu adres değişikliği olması durumunda, yeni adresin kuruma bildirilmemesi yüzünden de kesilir.

Bu nedenle, her çocuk için aylık 8 litre olarak dağıtılan Süt Kuzusu yardımından faydalanan aileler, yeni adreslerini Nüfus Müdürlüğü’ne bildirdikten sonra Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne de bilgi vermelidir. Bilgilendirme yapan aileler yardımlarını yeni adreslerinden teslim alabilmektedir.

Süt Kuzusu Kaç Ayda Bir Veriliyor?

Süt Kuzusu kaç ayda bir veriliyor? sorusu da, çok sorulan sorular arasındadır. Süt Kuzusu, her çocuk için ayda bir sefer ve 8 litre olarak verilmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu dağıttığı sütleri Üretici kooperatiflerden günlük olarak alımını yapmaktadır. Dağıtılan sütler, UHT yani herhangi bir katkı maddesi içermeyen, bir çocuğun sağlıklı gelişmesi için gerekli olan vitamin ve minerallerle dolu, raf ömrü süresince oda sıcaklığında tazeliğini koruyan sütlerdir.

İzmir Süt Kuzusu Şartları Nelerdir?

İzmir Süt Kuzusu şartları nelerdir? sorusuna verilebilecek öncelikli cevap, ailenin 1 ila 5 yaş arası çocuğa sahip olması, muhtaçlık sınırında veya muhtaçlık sınırının altında olması, dar gelirli olması, hiçbir gelirinin olmaması, ailenin geçimini sağlayan kişinin işsiz olması, haneye giren gelirin asgari ücretin altında olmasıdır. İzmir Süt Kuzusu başvuru şartlarını karşılayan her aileye ayda bir sefer, çocuk 6 yaşına girene kadar, çocuk başına 8 litre olmak üzere süt dağıtımı yapılmaktadır.

İzmir Süt Kuzusu Neden Gelmiyor?

İzmir Süt Kuzusu dağıtımlarında zaman zaman bir takım faktörlere bağlı olarak aksaklıklar yaşanabilir. Özellikle pandemi döneminde pek çok aile, İzmir Süt Kuzusu neden gelmiyor? sorusunu sıklıkla sormuştur. Çünkü pandemi döneminde sütler,  birkaç gün geç dağıtılmak zorunda kalmıştır.

Bununla birlikte ortada herhangi bir ters durum yoksa ve aile Süt Kuzusu yardımı almaya kazanmışsa gecikme için kurumdan bilgi alınabilir.  İzmir Büyükşehir Belediyesi, her şartta yine de günlük dağıtım yapmaya büyük bir gayret göstermektedir. Dağıtımlar içinhttps://www.izmir.bel.tr/tr/sut-kuzusu-dagitimlari/528/3201 adresinden detaylı bilgi alınabilir.

İzmir Süt Kuzusu Adres Değişikliği

İzmir Süt Kuzusu yardımı ailenin çocuğunun 5 yaşını bitirip 6 yaşına girmesiyle birlikte kesintiye uğramaktadır. Dağıtımın kesintiye uğramasını etkileyen bir başka faktör ise ailenin bir başka adrese taşınması ve bu adresi kuruma bildirmemesidir.

İzmir Süt Kuzusu adres değişikliği beyanında bulunmayan ailelerin süt dağıtımları kesintiye uğramaktadır. Adres değişikliklerinin mutlaka Nüfus Müdürlükleri’ne ve İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren ve Süt Kuzusu projesi başvurusunun yapıldığı Sosyal Hizmetler birimine bildirilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu