Sosyal Yardımlar

İzmirli Vatandaşlara Sosyal Yardım Başladı! İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Muhtaçlık sınırının altında yaşayan ihtiyaç sahiplerinin temel ihtiyaç olarak adlandırılan gıda benzeri ihtiyaçlarını karşılaması için belediyelerce verilen bir yardımdır. Bu kart, muhtaçlık sınırı altında yaşayan vatandaşların tekel ürünleri hariç, anlaşmalı mağaza veya marketlerden diledikleri gibi alışveriş yapmalarını sağlayan bir karttır. Gıda yardımı yapan kurumlar, bazı durumlarda gıda kolisi dağıtmak yerine, gıda yardım kolisi tutarının yüklendiği sosyal yardım kartı dağıtır.

Sosyal yardım kartları, genellikle beş yıl süre verilmektedir ve ihtiyaca göre karta, her ay para yüklemesi yapılabilmektedir. Temel ihtiyaçların karşılanmasının yanı sıra, sosyal yardım kartı ile elektrik, su ve doğalgaz fatura ödemeleri de yapılabilmektedir. Sosyal yardım kartı projesi, belediyecilik anlayışına ve sosyal yardımlara çağa uygun bir boyut kazandırmıştır. Sosyal yardım kartı yardımında bulunan Belediyelerimizden bir tanesi de İzmir Büyükşehir Belediyesi’dir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nedir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı nedir? sorusu, Belediyenin, her sene düzenli bir şekilde temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan muhtaç İzmirli vatandaşlara, alışveriş imkânı sağlayan bir karttır şeklinde cevap verilebilir. Yardıma muhtaç kişilerin ihtiyaçlarını, asgari ölçüde karşılayan İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı limiti belirlidir ve anlaşmalı mağaza ile marketlerden alışveriş yapılmasını sağlar. Tütün ve alkol dışında, vatandaşlar kartlarındaki limitlerle alışveriş yapabilmektedir.

Sosyal yardım kartına yüklenen para miktarı, ihtiyaç sahibi kişinin ekonomik düzeyine göre belirlenmektedir. İhtiyaç sahibi işsizlere, kimsesizlere, bakıma ve yardıma muhtaçlara ve engellilere verilen sosyal yardım kartı sayesinde, başta gıda olmak üzere temizlik malzemesi, kırtasiye malzemesi ve kişisel bakım ürünleri gibi temel ihtiyaçlar satın alınabilmektedir. Böylece, vatandaşların asgari ihtiyaçlarının karşılanması bir nebze de olsa mümkün hale gelmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? sorusuna şu şekilde cevap verilebilir. İzmir sınırları içerisinde yaşayan ihtiyaç sahipleri, başvurularını İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne giderek gerçekleştirebilir. Vatandaşlar yaşadıkları ilçe belediyelerinden de başvuru yapabilmektedir.

Başvuruda form doldurulması gerekmektedir. İhtiyaç sahibi vatandaşlar İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı başvurusu işlemi, e-devlet üzerinden de gerçekleştirebilir.

Başvuruların e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilmesi için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklanması ve sonra da,  başvuru formundaki sosyal yardım türleri arasından Sosyal Yardım Kartı seçeneğinin işaretlenmesi gerekmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tüm sosyal yardımlarında olduğu gibi sosyal yardım kartı başvurusu için de form doldurulması şarttır. İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı başvuru formu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gidilerek gerçekleştirilen başvurularda belediye tarafından verilir. Aynı şekilde, vatandaşlar yaşadıkları ilçe belediyelerinden de form doldurarak başvuru yapabilmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı başvurusu, e-devlet üzerinden de yapılabilir.

E-devlet üzerinden yapılan başvurularda, https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklanır ve başvuru formu doldurulur. Başvuru formu doldurulurken, sosyal yardım türleri içinden Sosyal Yardım Kartı seçeneğinin işaretlenmesi gerekir. Sosyal yardım kartı başvuru formu, ihtiyaç sahiplerinin gelir, gider, meslek, hanedeki kişi sayısı, hanedeki çalışan sayısı ve muhtaçlık durumunun belirlenmesi adına doldurulmalıdır.

Formun mutlaka eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması şarttır.  Başvuru sahibi kişinin formda belirttiği bilgiler ile istenen belgelerin incelenmesinin ardından, başvuruda bulunan ihtiyaç sahiplerinin adreslerine bir komisyon gider ve durum yerinde incelenir. Komisyon tarafından hazırlanan rapora göre yardım edilecek ve sosyal yardım kartı dağıtılacak kişiler listelenir.

Açık Kapı Başvurusu Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Sorgulama

İzmirli ihtiyaç sahipleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı sorgulama işlemini bizzat başvurdukları belediyeye giderek yapabilir. E-devlet üzerinden de sorgulama, https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkinden yapılabilir. Bununla birlikte İzmir Beyaz Masa veya 0232 444 40 35 numaralı telefon aranarak da sosyal yardım kartına ait soru, talep ve öneriler iletilebilir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı kimlere verilir? diye merak eden çok olmaktadır. Bu kart, kişi başı aylık ortalama geliri, asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan dar gelirli ve yoksul kişilere, muhtaçlık sınırının altında yaşayanlara, işsiz olanlara verilmektedir. İzmir ili sınırları içinde yaşayan ihtiyaç sahiplerinin imdadına yetişen bu kart ayrıca, aşağıdaki kişilere de dar gelirli olmaları şartı ile verilmektedir:

 • Engelliler
 • Kronik hastalar
 • Üniversite öğrencileri
 • Dul kadınlar
 • Afetzedeler
 • Şehit ve gazi yakınları
 • Muhtaç asker aileleri
 • Kimsesiz ve geliri olmayan yaşlılar
 • Kimsesizler
 • TC vatandaşlığına geçen mülteciler

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı nasıl alınır? diyorsanız öncelikle başvuruda bulunmanız ve bir form doldurmanız gerekmektedir. Sosyal yardım kartı başvurusu, bizzat Büyükşehir Belediyesi’ne veya yaşanan ilçe belediyelerine bizzat gidilerek yapılabilir. İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı başvurusu e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkinden de gerçekleştirilebilir.

Başvuruların ardından, tüm başvurular ve istenen belgeler incelemeye alınır. İnceleme sonucunda sahiden yardıma muhtaç aileler tespit edilerek adreslerine bir komisyon gönderilir. Ailenin veya kişinin durumunu adresinde de inceleyen komisyon bir rapor hazırlar ve bu rapora göre ihtiyaç sahiplerine kartın verilip verilmeyeceği kararlaştırılır. Yardım almaya hak kazanan ailelere, içine düzenli olarak belli bir limit yüklenen kartları adreslerine gönderilir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nereden Alınır?

Anlaşmalı marketlerden temel ihtiyaçların belirli bir limitle karşılanmasını sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı, muhtaç durumda olan, işi olmayan, kimsesiz, yoksul ya da engelli kişilere verilen bir karttır. Büyükşehir Belediye binasına, yaşanan ilçe belediyelerine gidilerek veya https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden bu karta form doldurarak başvurulabilir.

Başvuruların, gerekli belgelerin ve evde inceleme yapan komisyonun raporunun incelenmesinden sonra sosyal yardım artına gerçekten ihtiyacı olanlar belirlenir. İhtiyaç sahiplerinin belirlenmesinin ardından karlar, adreslere dağıtılmaya başlanır. İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurusu için istenen belgeler ise şunlardır:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Gelir belgesi
 • İşsiz kişilerin çalışmadıklarına dair SGK belgesi
 • Engelli belgesi
 • İkametgâh belgesi
 • Kira sözleşmesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Şartları Nelerdir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi, her yıl yardıma muhtaç kişilere yardım eder. İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvuru şartları nelerdir? sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz. Bu karttan yararlanabilmek için düşük ve dar gelirli olmak, muhtaçlık sınırı altında yaşıyor olmak, işsiz, işsiz ve kimsesiz olmak, kadınlar için eşinden boşanmış ya da dul olmak ve herhangi bir işi olmamak, ayrıca okul çağında çocuğu olmak ve kırtasiye gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor olmak şartları aranmaktadır.

İşsiz ve engelli kişilere de verilen bu karta başvuruda bulunmak için form doldurulması, gereken belgelerin belediyeye teslim edilmesi gerekmektedir. Yukarıda sayılan gerekli belgelerin tesliminden sonra kişinin muhtaçlık seviyesinin belirlenmesi için detaylı incelemeler yapılmaktadır. Komisyonun da evde yaptığı incelemeler sonrasında hazırladığı rapor doğrultusunda gerçek ihtiyaç sahipleri listelenmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

Yardım kartını alan ihtiyaç sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı bakiye sorgulama işlemidir. Kart bakiyesinin bilinmesi, yetersiz bakiye gibi alışverişte zor anlar yaşanmaması için önemlidir. Bakiye sorgulama işlemi, alışveriş yapılan market görevlisinden öğrenilebildiği gibi alışveriş yaptıktan sonra verilen fişten de öğrenebilir. İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı bakiyesi,0232 444 40 35 numaralı telefondan da öğrenilebilmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yatacak?

İçine, belirli aralıklarla bakiye yüklenen İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı başvuruları, yaklaşık olarak bir ay içerisinde sonuçlanmakla birlikte bazen yoğunluk yüzünden bu süre 3 veya 4 ay uzayabilmektedir. Peki, sonuçların ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı ne zaman yatar? diyorsanız, başvurusu kabul edilen kişiler, bilgilendirilmelerinin ardından 15 gün içinde kartlar adreslerine gönderilir. Kartın teslim alınmasından 24 saat sonra da kartlar, kullanılmaya başlanır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı limiti, ihtiyaç sahibi kişilerin ekonomik durumları gz önüne alınarak belirlenmektedir. Kart limiti, işsiz, işsiz ve kimsesiz, işsiz e engelli, aylık kazancı muhtaçlık sınırının altında olanlar ve çocuklu, işi olmayan dul kadınlara verilen sosyal yardım kartı limiti biraz daha yüksek olabilmektedir. Hanedeki kişi sayısının da belli bir rol üstlendiği kart limiti 200 TL’den başlayıp 500 TL’ye kadar yükselebilmektedir. Limit bilgilendirmesi, başvuru kabul edildiğinde verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu