Gündem

Kira Sınırında Ne Gibi Önlemler Alındı? Kiracı Ne Yapmalı? Resmen Açıklama Yapıldı

Alınan bilgiler neticesinde özellikle 2023 yılında asgari ücrete zam haberinin gelmesi ile birlikte birçok kiracı kira fiyatlarının %100 oranında artacağına yönelik açıklamalarda bulundu. Birçok kiracı ise artan enflasyon ile birlikte kira fiyatlarının da arttığını dile getirerek özellikle 2023 yılında kira fiyatlarının çok artmasından dolayı ne yapacaklarını bilmediklerini ifade etti ve kira sınırı hakkında ise net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi ve işte haberin tüm detayları...

Birçok vatandaş özellikle 2023 Ocak ayında kira fiyatlarına ne gibi artışın yapılacağını da merak ediyor. Alınan bilgiler neticesinde birçok kiracı daha asgari ücrete zam yapılmaması ile birlikte kirasında %100 artış olduğunu ifade ederek kira fiyatlarının hangi oranda seyredeceğini de araştırıyor.

Bunun dışında özellikle enflasyon oranının artması ve asgari ücrete zam yapılacak olması ile birlikte ev sahipleri ev kiralarına zam yapmaya başladı. Fakat bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan belli bir sınır belirlediklerini ifade ederek artık yüzde 25 oranının üzerinde kiracıya zam yapılmayacağını belirtse de birçok kiracı ev sahiplerinin bunu dinlemediğini ve özellikle enflasyon ile birlikte askeri ücrette yaşanan artışında kendi kira oranına yansıdığını ifade etse de bu konu hakkında resmi bir açıklama gündeme geldi.

Ev Kiralarında Yasal Sınır

Ev kiralarının artmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan özellikle % 25 üzerinde bir oran belirlediklerini ifade ederek hiçbir ev sahibinin bu oranın üzerine çıkmaması gerektiğini belirtip bunun yasal bir sınır olduğunu dile getirmişti.

Fakat alınan bilgiler neticesinde özellikle başta İstanbul olmak üzere Ankara’da yaşayan vatandaşlar da ev kiralarının arttığını dile getirerek kiracıların ev kiralarını % 100 zam yaptığını % 25 zam tarifesinin uygulanmadığını ifade etti. Peki ama bu durumda kiracılar ne yapmalı Ev sahipleri % 25 üzerinde bir zam tarifesi uyguladığı takdirde ev sahibinin hakkı ne oluyor birçok vatandaş bu soruya cevap ararken bu konu hakkında da net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi.

Bunun ile birlikte eğer ev sahibi kiracının ücreti de % 25’in üzerinde bir zam yaptığı takdirde alınan bilgiler neticesinde kiracı ev sahibini mahkemeye verdiği takdirde ödediği % 25’in üzerindeki miktarı da geri alma hakkına sahip oluyor. Yani % 25’i kabul etmediğini söyleyen kiracı aynı şekilde ev sahibini mahkemeye vererek kendisine yapılan % 25’in üzerindeki miktarı mahkeme kararı ile alma hakkına sahip olurken aynı zamanda alınan bilgiler neticesinde kendisine uygulanan zamlı tarifeyi de mahkemeye iletebilir. Bu durumda birçok ev sahibinin yaptığı yüzde 25 üzerindeki zammın da önüne geçilmiş oluyor.

Kiracının Hakları Nelerdir?

Son zamanlarda özellikle enflasyon oranının artması ile birlikte Şimdi ise asgari ücrete yeni bir zam haberinin daha gündeme gelmesinin ardından birçok vatandaş özellikle ev kiralarının arttığını dile getirerek ev sahiplerinin % 100 üzerinde bir zam tarifesi uyguladıklarını ifade etti ve bu durumdan dolayı şikayetçi olduklarını da söyledi.

Bunun ile birlikte özellikle kiracılara uygulanan haklar ise gündeme geldi. Peki ama kiracılar hangi haklara sahip oluyor ve ne gibi durumlarda ev sahiplerini mahkemeye verme hakkına da sahip oluyor birçok vatandaş bu sorulara cevap ararken bu konu hakkında da net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Alınan bilgiler neticesinde özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı tarifeye uymayarak kiracısına % 25’in oranında bir Zam yaptığı takdirde yani % 26 oranında bir zam yapsa dahi Eğer Kiracı bu zammı kabul etmiyorsa ev sahibini mahkemeye verme hakkına da sahip olur. Böylelikle ev sahibini mahkemeye veren kiracı % 25’in üzerinde ödediği miktarı da kolaylık ile geri alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat