Sosyal Yardımlar

Kızılay’da Bir Çok Yardıma Kapılarını Açtı! Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 1868 yılında bir grup idealist Osmanlı hekimi tarafından kurulan ve kurulduğu günden beri, sosyal refahın gelişmesi, toplumsal dayanışmayı sağlamak için çalışan Kızılay, yoksul ve muhtaç kişilere hem ayni hem de maddi, her türden yardımı ulaştırarak onlara umut olmaktadır. İhtiyaç duyulduğu zamanlarda dayanışmanın simgesi olan Kızılay, hizmetlerini bedelsiz, karşılıksız ve gönüllülük anlayışı ile doğu orantılı bir biçimde yürütmektedir.

Kızılay Yardımları Nelerdir?

Kızılay, bir tek afet durumlarında değil her daim ihtiyaç sahiplerinin yanında olan bir kurumdur ve sosyal yardım hizmetlerini her geçen gün daha da artırmaktadır. Kızılay, ister yurtiçinde olsun ister yurt dışında, ihtiyaç sahiplerine farklı çözümler sunabilmek adına projeler geliştirmektedir. Kızılay, ülke genelinde şubeleri vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerinin yanında olur. Peki, Kızılay yardımları nelerdir? Kızılay yardımlarını,  genel olarak şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Afet ve acil durum yardımı
 • Gıda yardımı
 • Giysi yardımı
 • Aşevi yardımı
 • Bağışçı yardımı
 • Barınma yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Ramazan ayı yardımı
 • Geçici konaklama ve yol yardımı
 • Engelli yardımı
 • Kızılay Kart yardımı

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye genelinde, şubeleri aracılığıyla faaliyetlerini sürdüren Kızılay,3 huzurevi, 13 aşevi, 5 giyim yardım merkezi, 8 öğrenci yurdu ve kimsesizler evi ile muhtaç durumdaki kişilerin ihtiyaçlarına farklı çözümler üretir. Kızılay yardımları ile ilgili detaylı bilgi, 168 çağrı merkezinden alınabildiği gibi resmi internet sitesini de ziyaret ederek öğrenilebilir.

İhtiyaç sahiplerinin en çok merak ettikleri sorulardan bir tanesi de Kızılay yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusudur. Herhangi bir geliri olmayan, yoksul olan, muhtaçlık sınırının altında yaşayan veya dar gelirli olan ihtiyaç sahipleri, Kızılay yardımlarından faydalanabilmek için yaşadıkları il veya ilçede bulunan Kızılay şubelerine gidebilir. Burada verilen rıza ve yardım başvuru formlarının eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Kurum yardım başvurusu için birtakım belgeler de isteyebilir.

İnternet üzerinden başvuru yapabilmek için https://www.kizilay.org.tr/iletisimlinkine tıklanması yeterli olmaktadır. Açılan sayfadaki formun yine fiziki başvuruda olduğu gibi eksiksiz ve doğru doldurulası gerekmektedir. İstenen belgeler ise “Eklemek İstediğiniz Dosyalar” kısmından eklenerek onay kutuları işaretlenip gönder tuşuna tıklanmalıdır. Böylece, internet üzerinden yapılan Kızılay yardım başvurusu süreci tamamlanmış olur.

Kızılay Yardım Başvuru Formu

Kızılay yardım başvuru formu, her yardım başvurusunda olduğu gibi doldurulması zorunlu bir formdur. Kızılay şubelerine gidilerek yapılan başvurularda bu form, başvuru sahibine verilip doldurması istenmektedir. İnternet üzerinden yapılan başvurularda ise başvuru adresi olan https://www.kizilay.org.tr/iletisimlinkinden form doldurulabilmektedir. Formun mutlaka, doğru ve güncel bilgilerle, eksiksiz doldurulmasına dikkat edilmelidir.

Aile ve Sosyal Hizmetler ve Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlara Başladı! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay Yardım Sorgulama

Başvuru sürecinin sona ermesinin ardından kurum, doldurulan form ve teslim edilen belgeleri incelemeye almaktadır. Detaylı incelemeler sonucunda, yardıma gerçekten muhtaç olan kişiler tespit edilmektedir. Başvuru sonuçlarını öğrenmek isteyen kişiler Kızılay yardım sorgulama için Kızılay çağrı merkezi olan ALO168 hattını arayabilir veya başvuru yapığı Kızılay şubesine gidebilir. Kızılay şubelerinin adresleri https://www.kizilay.org.tr/subeler linkinden öğrenilebilir.

Kızılay Yardım Başvurusu Şartları Nelerdir?

Kızılay yardımları, öncelikli olarak gerçekten yardıma ihtiyacı olanlara yapılmaktadır. Kızılay yardım başvurusu şartları arasında, gerçekten yardıma muhtaç olunması yer almaktadır. Gerçekten yardıma ihtiyacı olan kişiler, işsiz ve muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişilerdir. Hane halkının ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünün altında ise Kızılay’ın para yardımı, giysi yardımı, gıda yardımı gibi daha pek çok yardımlarından faydalanılabilir.

Muhtaç durumdaki yoksullar ve dar gelirlilerin de yararlanabildiği bu yardımlar, aynı zamanda geliri olmayan engelliler, kronik hastalar, çalışacak durumda olmayanlar, kimsesiz ve öksüzler, özellikle çocuğu olan dul kadınlar ile afetzedelere de verilmektedir. Bu şartlara uygun kişiler Kızılay yardım başvurusundan yararlanabilmektedir. Başvurular için Kızılay şubelerine gidilebilir, ALO168 çağrı merkezi aranabilir veya Kızılay resmi web sitesine girilebilir.

Kızılay’dan Nasıl Yardım Alabilirim?

Kızılay’dan nasıl yardım alabilirim? diyenler için öncelikli olarak muhtaç durumda olunması gerektiğini hatırlatmalıyız. Yukarıda sayılan başvuru şartlarına uyan herkes, Kızılay’dan yardım alabilmektedir. Bunun için de, istenen yardımlara yazımızın başında açıkladığımız şekilde başvuruda bulunulması gerekir.

Kızılay Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İhtiyacı olanlara yardım veren birçok kurum ve kuruluşta olduğu gibi Kızılay yardım başvurusu için de kişiden bir takım belgeler talep edilmektedir. Bu belgeler ve başvuruda doldurulan başvuru formu, kişilerin sahiden muhtaç durumda olup olmadıklarını kanıtlamak içindir. Kızılay yardım başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? diye merak edenler için bu belgelerin neler olduğunu şöyle sıralayabiliriz:

 • C. kimlik aslı ve fotokopisi
 • İkametgâh belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Gelir belgesi
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • İşsizler için SGK’dan alınması gereken ve işsiz olunduğunu ispatlayan belge

Yukarıda sayılan belgelerin dışında kişilerin özel durumları doğrultusunda başka birtakım belgeler daha istenmektedir. Kişi geliri olmayan engelliyse mutlaka engelli raporu ibraz etmesi gerekmektedir. Geliri olmayan kronik hastaların tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporu alması gerekmektedir. Dul ve özelikle bakmakla yükümlü çocuğu olan eşi ölmüş kadınların, eşlerinin ölüm belgesini başvuruda teslim etmesi gerekmektedir.

Kızılay’dan Yardım Almak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Muhtaç durumdaysanız, dar gelirli ve yoksulsanız, işsiz ve sigorta kapsamında çalışmıyorsanız ve Kızılay’dan yardım almak istiyorum ne yapmalıyım? diyorsanız öncelikle, istediğiniz yardıma başvuruda bulunup form doldurmanız gerekmektedir.  Başvurularınızı, Kızılay şubelerinden, ALO168 çağrı merkezinden veya Kızılay resmi web sitesinde yapabilirsiniz.

Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu

Kızılay’ın, dar gelirli, işsiz, geliri olmayan ihtiyaç sahiplerine sunduğu yardımlar arasında gıda yardımı da bulunmaktadır. Kızılay’ın muhtaç kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına sunduğu gıda destek programına, 81 ildeki Kızılay  şubelerinden başvuruda bulunulabilir. Kızılay gıda yardımı başvurusu, ALO168 çağrı merkezinden ve Kızılay’ın resmi internet sitesinden de yapılabilir. Kızılay’a yardım başvurusunda bulunanların, mutlaka bir form doldurmaları gerekmektedir.

Kızılay Para Yardımı Başvurusu

Tıpkı gıda yardımı başvurusunda olduğu gibi Kızılay para yardımı başvurusu da, Kızılay şubelerinden, ALO168 çağrı merkezinden veya Kızılay’ın resmi web sitesinden yapılabilmektedir. Form doldurularak ve istenen belgeler ibraz edilerek yapılan başvuruların sonuçlanma süresi, başvuru tarihinden itibaren yaklaşık 1 ay sürmektedir. Kızılay’ın para yardımının miktarı, başvuru sahibinin muhtaçlık durumu ve hanede yaşayan kişi sayısına göre değişmektedir.

Kızılaykart SUY Başvurusu

Kızlaykart SUY, muhtaç durumda olan sığınmacı ve mültecilere sunduğu bir yardım hizmetidir. Bu sosyal destek kartı ile Kızılay, onlara umut ışığı olmaktadır. SUY, Yabancılara yönelik Sosyal Uyum Yardım programıdır. Türk Kızılay ve TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu tarafından ortaklaşa yürütülen bir programdır.

Bu yardım programından faydalanabilmek için Türkiye’de yardıma ihtiyacı olan ve insani ikamet izni, geçici koruma veya uluslararası koruma altında yaşayan yabancılar faydalanabilmektedir. Başvuru şartlarını karşılayan ihtiyaç sahipleri, aile bireylerinin GİGM kimlikleri, aile bireylerince doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formları ve eğer ailede engelli varsa bu kişinin engelli raporu ile birlikte Kızılaykart SUY başvurusu işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Başvuruların, sığınmacı ve mültecilerin yaşadığı bölgedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ya da Kızılay Hizmet Merkezi’ne gidilerek yapılması gerekmektedir. Başvurular, sadece kuruma gidilerek yapılabilmektedir. Konu ile ilgili olarak daha ayrıntılı bilgi, ALO168 çağrı merkezinden ya da Kızılay internet sitesinden alınabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu