Sosyal Yardımlar

Mazot ve Gübre Destekleri Devam Ediyor! Çiftçiler Destekleri Nasıl Alacak? Hangi Karttan Tahsil Edecek?

Cumhurbaşkanlığı kararı ile 2 Kasım tarihinde mazot ve gübre desteğine ilişkin karar resmi gazetede yayımlanırken vatandaşlar ise mazot ve gübre desteğinde ödemelerin nasıl yapılacağını şimdiden merak ediyor. Alınan bilgiler neticesinde ödemelere dair detaylarda bir bir ortaya çıktı ve işte haberin tüm detayları...

Mazot ve gübre desteğine ilişkin yenilemeler ve güncellemeler devam ederken alınan bilgiler neticesinde geçtiğimiz günlerde bu karar Cumhurbaşkanlığı kararı ile resmi gazetede yayınlandı. Bunun ile birlikte vatandaşların gözleri de mazot ve gübre desteğinin detaylarına çevrildi. Alınan bilgiler neticesinde başvuruda bulunan Çiftçilere mazot ve gübre kredisi desteği Başak karta yatacak. Bunun ile birlikte Çiftçiler ise Başak kartın anlaşmalı olduğu bayilere giderek o bayilerden mazot ve gübre alabilecek. Tarımsal destekleme tutarları ve ayrıca bu tutarları hak eden tarım üreticileri tarafından talep edilmesi halinde bir başka düzenleme devreye girecek. Alınan bilgiler neticesinde vatandaşlar bu durumda Ziraat Bankası tarafından destek amacına uygun olarak kullanılması şartı ile vadeli kredi verilerek ödenebilir.

Çiftçilere Desteklerde Yeni Dönem

Alınan bilgiler neticesinde Çiftçilere desteklerde yeni dönem başlarken özellikle mazot ve gübreye ilişkin çalışmalar da devam ediyor. Tarımsal destek ödemeleri alınan bilgiler neticesinde Kredi çekilerek çiftçiye ödeniyor. Üreticilerin hakediş listeleri 2022 yılında Bankaya gidecek. Bunun dışında yapılan açıklamalar neticesinde 2023 yılında ise destek ödeme takvimi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Bankaya sunulduktan hemen sonra açıklanacak. Kredinin kullanımı hakedişin belirlenmesine bağlı olmak ile birlikte bankaya başvurmak da bu hususta önem teşkil ediyor. Kredi tahsil eden kişilerin Ayrıca bu krediye başvurmaları durumunda gerekli araştırmalardan geçeceklerine yönelik de açıklamalar yapıldı.

Çiftçinin tahıl ürünlerinde alacağı mazot ve gübre desteği nakit olarak ödenmemek ile birlikte bu ödemeler Ziraat Bankası aracılığı ile yapılacak. Ziraat Bankası kartlarından herhangi birine Bankkart, Bankkart Başak, Banka Kartı, Başakkart, Hızlı Bankkart kişinin alacağı miktara göre de limit yükseltebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu