Maddi Yardımlar

Okullar Açılmaya Yakın Öğrenci Yardımları Başladı! Öğrenci Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenci Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? T.C. devletinin ihtiyaç sahiplerine sunduğu önemli yardımlardan bir tanesi de ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitede eğitim gören ihtiyaç sahibi ve muhtaç durumdaki öğrencilere ve ailelerine verdiği öğrenci yardım parası hizmetidir. Bu yardım ile ihtiyaç sahibi öğrencilerin, eğitim hayatlarına daha iyi odaklanmaları, eğitim masrafları nedeniyle okulu bırakmamaları amaçlanmaktadır.

Öğrenci Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenci yardım parası almak isteyen ihtiyaç sahibi öğrenci ailelerinin, bunun için gerekli kurumlara öğrenci yardım parası başvurusu yapması gerekir. Vatandaşların öğrenci yardım parası için başvurabileceği kurum ve kuruluşlar şunlardır:

 • Kaymakamlıklar
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV),
 • Vakıflar ve Dernekler
 • Ticari Kuruluşlar, hayırseverler, maddi yardımda bulunan holdingler
 • Zengin iş adamları ve ünlüler
 • SGK
 • VGM
 • KYK

Öğrenci yardım parası, aylık olarak değişen miktarlarda, kredi ve burs olarak verilmektedir. Öğrenci yardım parası başvurusu, mutlaka bir dilekçe ile yapılmalıdır. Bununla birlikte gerekli olan ve istenen belgelerin de başvurulan kuruma teslim edilmesi gerekir. Yardıma ihtiyaç duyulduğunun belirtildiği başvuru dilekçesi ve ibraz edilen belgeler, incelenir ve ödenek verilip verilmeyeceği kararlaştırılır.

Öğrenci Yardım Parası Başvuru Formu

Öğrenci yardım parası, okul yardım parası gibi farklı isimler altındadır ve şartları uyan öğrencilere verilir. Muhtaç durumda olan öğrencilerin, daha iyi şartlar altında eğitim almaları için verilen bu yardıma başvuruda dilekçe ile birlikte ilgili kuruma öğrenci yardım parası başvuru formu ibraz edilmesi de gerekmektedir. Öğrenci yardım başvuru formu, başvurulan kurumdan alınabilir veya internet üzerinden indirilebilir.

Öğrenci yardım parası başvuru formu indirme işlemi, internetteki arama motorları ve platformlar üzerinden yapılabilir. Vakıflar ya da kuruluşların resmi internet siteleri üzerinden de, başvuru formları kolaylıkla indirilebilmektedir. Yardım başvurusu yapılacak kurum veya kuruluş, iletişim numaralarından aranarak, başvuru formu ile ilgili detaylı bilgi alınabilir. Başvuru formunun mutlaka doğru, net ve eksiksiz doldurulması gerekmektedir.

Öğrenci yardım parası başvuru formuna e-devlet üzerinden de erişilebilir.  E-devlet üzerinden ise https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklanması yeterlidir. Başvuru bilgilerinin tam ve eksiksiz doldurulmasından sonra gerekli incelemeler yapılır.

Öğrenci Yardım Parası Sorgulama

Öğrenci yardım parası sorgulama için izlenmesi gereken bazı adımlar vardır. Bu adımlar, şu şekildedir:

 • İnternet üzerinden e-devlet sistemine T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılmalıdır.
 • Sisteme giriş yapıldıktan sonra, “Hizmet Alınabilecek Kurumlardan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı seçilmelidir.
 • “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfada kimlik doğrulaması yapılacaktır. Bu işlemden sonra yapılan yardım ve ne kadar ödeme yapıldığı görülebilmektedir.

Kızılay İhtiyaç Sahiplerine Para Yardımı Yapıyor! Kızılay Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu

Devlet kurumları arasında, ihtiyaç sahiplerine en fazla yardım elini uzatan kurum olan Kaymakamlıklar, öğrencilere de hem maddi yardım hem de kırtasiye malzemesi yardımı yapmaktadır.  Kaymakamlık öğrenci yardım parası başvurusu için ihtiyaç sahibinin veya velinin, kaymakamlık binalarında hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat T.C kimliği ile başvurması gerekmektedir.

Kaymakamlık öğrenci yardım parası, başarılı ve maddi durumu kötü olan öğrencilere destek vermektedir. Başvuru dilekçesi, formu ve belgeleri inceleyen kurum, yardım parası almaya hak kazananları tespit eder.  Başvuruları onaylanan kişiler, her ay ödemelerini PTT şubelerinden alabilmektedir.

Çocuğu Okuyana Devlet Desteği Ne Kadar?

Çocuğu okuyana devlet desteği ne kadar? sorusuyla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Aile ve Çalışma Bakanlığı tarafından verilen Sosyal Ekonomik Destek yani SED her sene hesaplanır ve ödemeler bu şekilde yapılır. Yapılan açıklamalara göre 2022 yılı için verilen eğitim yardım 1259 TL’dir. Bu yardıma başvuru, e-devlet üzerinden Eğitim Öğretim Yardım Talebi sayfasından yapılabilir.

Devlet tarafından öğrencilere verilen burs, SED yardımı, kaymakamlık yardımı, KYK bursu ile birlikte dernek ve vakıflar, iş adamları ve holdingler bütçeleri doğrultusunda verilen burslar her eğitim ve öğretim yılında 9 ay boyunca verilir.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Başvurusu

Devlet tarafından öğrencilere verilen para yardımının yanı sıra, birçok il ve ilçe belediyesi de her yıl dönem başlarında eğitim yardımı yapmaktadır. İlkokul, ortaokul, lise ve Üniversite öğrencilerine verilen para yardımı bu sene 1200 TL olarak kararlaştırılmıştır. Devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvurusu, hangi devlet kurumuna yapılacaksa ihtiyaç sahibinin kuruma bizzat başvurması gerekmektedir. E-devlet üzerinden Eğitim Öğretim Yardım Talebi sayfasından başvuruya ulaşılabilir.

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır?

Öğrenciye her sene verilen öğrenci yardım parası, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile verilmektedir. Öğrenci yardım parası nasıl alınır? diyorsanız, bu yardımdan faydalanmak için yaşanan il ya da ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat gidilmesi gerekmektedir.

Muhtaç durumda olan ailelere verilen Sosyal Ekonomik Destek (SED) yardımı, gerekli koşulları taşıma halinde verilmektedir.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Kimlere Verilir?

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı kimlere verilir? sorusunun öncelikli cevabı, muhtaç durumda olan öğrenci ve ailelerine verilir cevabıdır. Öğrencilere verilen bu para yardımından faydalanabilmek için T.C. vatandaşı olmak gibi bazı şartların taşınması gerekmektedir. Öğrenciye para yardımı aşağıdaki durumlarda verilmektedir:

 • Maddi durumu kötü, hane halkı gelirinin düşük olduğu durumlarda
 • Ailenin geçimini sağlayan kişinin işsiz olması durumunda
 • İhtiyaç sahibi ailenin ek gelir kaynaklarının bulunmaması durumunda
 • Hane halkı gelirinin asgari ücretten düşük olması durumunda
 • Çocukların eğitim hayatına devam ediyor olmaları gerekmektedir
 • Okulda devamsızlık yapılmaması gerekmektedir

Öğrenci Yardım Parası Ne Kadar?

Öğrenci yardım parası ne kadar? diye, ihtiyaç sahipleri merak etmektedir. Öğrenci yardım parası miktarı,  hane halkının geliri, maddi durumu ve hane içinde okuyan öğrenci sayısına göre değişmektedir. Devletin, her sene verdiği eğitim yardımına ek olarak yaptığı para yardımı, lise ve üniversite öğrencisi için aylık 1417,47 TL olarak belirlenmiştir.

Ortaöğretim öğrencisi ise aylık 1259 TL, ilkokul öğrencisi ise aylık 1181,23 TL yardımdan faydalanmaktadır. Bunun yanında, şartlı eğitim yardımı parası ilkokul için 50 TL ve lise için 75 TL olarak kararlaştırılmıştır.

Öğrenci Yardım Parası Ayın Kaçında Yatıyor?

Öğrenci yardım parası ayın kaçında yatıyor? sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Öğrenci yardım parası veren kurum ve kuruluşların belirlediği günler farklılık gösterebilmektedir. Yardımda bulunan kurumlar, belirlediği günlerde başvurusu onaylananların bildirilen hesaba paralarını yatırmaktadır. Öğrenci yardım parasının ödemeleri yine de, her kurumda başvuru yapıldığı andan itibaren yapılmaya başlanır.

Öğrenci Yardım Parası Ne Zaman Verilecek?

Yukarıda da belirtildiği gibi öğrenci yardım parasının ne zaman verileceği net değildir. Ancak başvurunun onaylanmasından sonra ödemeler yapılmaya başlanmaktadır. Kurumdan kuruma ödeme tarihleri değişmektedir. Örneğin, öğrenci yardım parası eğer şartlı eğitim yardımı olarak veriliyorsa ayın son haftası verilmektedir.

Bu yardım, 2 ayda bir düzenli olarak verilen bir yardımdır ve ödemeler, P.T.T. şubelerinden alınmaktadır.  Kaymakamlık öğrenci yardım parası ne zaman verilecek? diye sorarsanız bu yardım da, ayın ilk haftası verilmektedir. Yılda bir kez toplu eğitim yardımı alanlar ise ödemelerini eğitim ve öğretim döneminin başında alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu