Gündem

Polis Olmak İsteyenlere Müjde! Polis Nasıl Olunur? Polis Olma Şartları Nelerdir? 2023 Lise Puanı ve Üniversite Şartları Nelerdir?

29. POMEM alım ilanı hakkında açıklama yapılırken alınan bilgiye göre polis olmak isteyen vatandaşlar ise polis olmak için nelerin ön planda tutulduğunu araştırıyor. Peki ama polis nasıl olunur? Polis olmak için nelere dikkat edilmelidir? İşte haberin tüm detayları...

Alınan bilgiler neticesinde polis akademisi 2023 yılında 13 bin öğrenci alımı yapacak. Bunun ile birlikte Polis nasıl olunur başvuru şartları nelerdir? Polis olmak isteyen öğrenciler bu sorulara cevap arıyor. Ve işte polisliğe dair tüm detaylar haberimizde…

Polis olmak isteyen adaylar polis olmak için detayları merak ediyor. 2023 polis alım ilanları ne zaman başlayacak? 29. Dönem POMEM yeni alımları hakkında detaylı bilgi paylaşımı yaptı. Alınan bilgiler neticesinde 2023 yılı başında 13 bin öğrenci alımı yapılacak.

Polis Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Polis olmak isteyen öğrenciler Polis olmak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini araştırıyor. Alınan bilgiler neticesinde Lisans mezunu 8.160 erkek, 2 bin 240 kadın, ön lisans mezunu 800 erkek 1800 kadın olmak üzere 13 bin öğrencinin alımı yapılacak. Bunun ile birlikte Polis olabilmek için 18 yaşını tamamlamış olmak, lise mezunu olmak, 30 yaşından gün almamış olmak gerekiyor. Ayrıca erkek 167 cm, kadın adayların ise 162 cm’den uzun olması şartı aranıyor. silah taşımaya engel bir durumun bulunmaması ve herhangi bir yüz kızartıcı ceza almış olmaması polis olacak olan kişilerde aranan genel şartlardır. Ayrıca T.C. vatandaşı olmak, Lise, lisans ve ön lisans mezunu olmak gibi hususlar polisliğe giriş yapacak olan kişilerde aranan şartlar arasında yer alıyor. Bu şartları taşıyan adaylar gerekli sınavları başarılı bir şekilde geçmeleri durumunda polis olmaya da hak kazanır.

Polis Olmak İçin Hangi Sınava Giriş Yapılır?

Peki ama polis olmak isteyen kişiler hangi sınava girer? Alınan bilgiler neticesinde Yazılı KPSS, Sözlü ve Fiziksel sınav olmak üzere 3 sınava giriş yapar. Bunun ile birlikte Polis sınavına başvurabilmek için öncelikle lise mezunu olmak şartı aranır. Lise Mezunu olmayan kişiler polislik sınavına başvuru yapamaz. Bir diğer önemli koşul ise kişinin üniversite sınavından belirlenen baraj üzerinde bir not almış olmasıdır. Barajın altında kalan öğrenciler polis olmaya hak kazanamaz.

Polislik Alımı İçin Yaş Şartı Var mı?

Polislikte de aranan yaş kriteri vardır. Alınan bilgiler neticesinde Polislik başvurusu için adayların 18 yaşını tamamlamalıdır. Bunun ile birlikte Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak da polis adaylığından dikkat edilen bir husus. Yani  1 Ocak 1993 ve daha sonrası tarihlerde doğanlar polislik başvurusu yapabilir.

Polislik Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

14-25 Kasım 2022 tarihleri arasında www. Pa.edu.tr adresinden e-Devlet üzerinden başvuru yapılmaktadır. Ayrıca alınan bilgiler neticesinde Pa.edu.tr adresinden e-Devlet şifresi ile giriş yaparak son başvuru tarihi saat 17.00’ye kadar aday ön başvuru formunu dolduracak başvuru yapabilir. Bunun ile birlikte Polislik Başvuru linki: http://www.pa.edu.tr‘dir. Polis olmaya hak kazanan adaylar ise Polis Akademisi Başkanlığı ve Merkeze bağlı taşra teşkilatına bağlı eğitim alır. Eğitimi başarı ile geçen adaylar polis olmaya hak kazanır ve polis olur. Kişi eğitimi tamamladıktan sonra görev yapacağı ili öğrenir ve göreve başlar. Bu makalemizde polis nasıl olunur? Polis olmak için gerekli şartlar nelerdir? Konularını ele aldık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat