Sosyal Yardımlar

PTT Su Yardımı Başvurusu Detayları Belli Oldu! Su Yardımından Kimler Ne Şekilde Yararlanıyor?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlar devam ederken alınan bilgiler neticesinde su yardımı başvurusu detayları da belli oldu. Peki ama Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yapılan su yardımı başvurularının detayları neler birçok vatandaş bu soruya cevap arıyor ve işte haberin tüm detayları...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan sosyal yardımlar devam ederken alınan bilgiler neticesinde sosyal yardımları bir yenisi daha eklendi ve PTT tarafından yapılan su yardımlarının detayları ortaya çıktı. Birçok vatandaş su yardımının kimleri kapsadığını merak ederken su yardımının detayları da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından açıklandı. Bunun ile birlikte su yardımına başvuruda bulunacak olan birçok vatandaş su yardımının detaylarını araştırırken su yardımından kimlerin yararlanacağını da sorguluyor ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı su yardımı hakkında açıklamalarda bulundu ve kimlerin bu yardımdan yararlanabileceğini adeta duyurmuş oldu. Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal yardımların alanının genişlediğini belirtirken özellikle sosyal yardımlardan sadece yardıma muhtaç ailelerin yararlanması gerektiğine dikkat çekerken yardıma muhtaç olmayan kişilerin sosyal yardımlara başvuru yapmaması gerektiğini de ifade etti. Bunun ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardıma muhtaç olan kişilerin su yardımından yararlanabileceğini bir kere daha belirtti.

Su Yardımı Başvurusu Detayları Neler? Kimler Bu Yardımdan Yararlanabilir?

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı özellikle muhtaçlık sınırına göre su yardımından kilitlerin yararlanabileceğine dikkat çekerken su yardımından sadece ekonomik olarak durumu iyi olmayan vatandaşların yararlanabileceğini ve su faturasını ödemekte güçlük çeken vatandaşların da yine su yardımından yararlanabileceğine dikkat çekti. Aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti olan vatandaşlar ve ekonomik olarak durumu iyi olmayan aileler ya da kişiler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na giderek ya da e-devlet üzerinden su yardımından yararlanmak için ön başvuruda bulunabilir. Bunun ile birlikte yine aynı şekilde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı muhtaçlık sınırına göre kişilere su yardımı yaptıklarını ifade ederek su yardımı başvurularının Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı dışında e-devlet üzerinden de yapıldığını ifade etti. Yani kişi muhtaçlık sınırının altında yer alıyorsa ve Asgari ücretin 3/1 oranına sahipse bu kişi kolaylık ile su yardımından yararlanma hakkına sahip olurken aynı zamanda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na giderek su yardımından yararlanmak istediğini söyleyip ön başvuru formunu doldurabilir.

Kişi ön başvuru formunu doldurduktan hemen sonra ön incelemeye alınır ve bu kişinin su yardımından yararlanıp yararlanmayacağına dair araştırma yapılırken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen ekip ise bu kişinin evine giderek teftişlerde bulunur ve bu kişinin yardıma muhtaç olup olmadığı da böylece belirlenmiş olur. Ayrıca alınan bilgiler neticesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı dışında yine online olarak e-devlet üzerinden de su yardımı başvurusu kolaylık ile yapılır. Su yardımına yararlanmak isteyen kişiler e-devlete Giriş yaparak kendi şifresi ve T.C kimlik numarası ile giriş yaptıktan hemen sonra arama butonuna Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yazarak çıkan sosyal yardımlar arasında su yardımını seçtikten hemen sonra önüne çıkan formda ön başvuru formunu doldurarak en aşağı yerde yer alan başvuru gerçekleştir işlemini tıklayabilir. Böylece alınan bilgiler neticesinde başvuru işlemi gerçekleşen kişinin yine ön başvuru işlemi de gerçekleşir ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı personeli tarafından bu kişi gerekli araştırmadan geçer. Araştırması olumlu sonuçlanan kişi ya da aileler eğer su yardımından yararlanıyorsa bu yardım 1 ay sonra kendi adına hesabına yatar.

Su Yardımı Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Peki ama su yardımı sorgulama işlemi nereden ve nasıl yapılır su yardımına başvuruda bulunan birçok vatandaş bu sorulara cevap arıyor. Bulunan bilgiler neticesinde e-devlet üzerinden yapılan su yardımı başvurusu yine sorgulama işlemi de e-devlet üzerinden yapılır. Yardımına başvuruda bulunan kişi e-devlete giriş yaptıktan hemen sonra arama butonuna Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yazlıktan hemen sonra sorgulama işlemi yapmak için yaptığı sosyal yardımını seçer ve sorgulama butonuna basar. Bunun ile birlikte alınan bilgiler neticesine yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na giderek su yardımına başvuruda bulunduğunu söyleyen kişi gerekli kişilerden yardım alarak sorgulama işlemini de kolaylık ile yapma hakkına sahip olabilir. Ayrıca kişinin su yardımı olumlu sonuçlanır ise bu kişi PTT’den bu yardıma maddi olarak almak dışına su faturasını ödemek için gittiğinde su faturasından bu tutar düşer ve kalan tutarı kişi öder.

Yani kişiye maddi olarak bu yardım yapılmazken aynı zamanda devlet tarafından kişiye ödenen su yardımı kişinin faturasından otomatik olarak tahsil edilir. Fakat bu yardımdan yararlanan kişiler PTT’ye giderek yanında kimliklerini aldıktan hemen sonra su yardımından yararlandıklarını ifade ederken faturalarında kalan kısmı yatırmak istediklerini söyleyebilir. Peki ama su yardımı kişiye ne zamana kadar yapılıyor ve su yardımı kesintiye uğrar mı birçok vatandaş bu soruya cevap ararken alınan bilgiler neticesinde bu makalemizde bu soruya da cevap verdik. Alınan bilgiler neticesinde su yardımı kişinin ihtiyaç durumuna göre yapılırken aynı zamanda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunarak muhtaçlık sınırına göre kişilere yardım yapıldığını ve hanedeki çocuk sayısının da dikkate alındığını ifade etmişti. Kişinin muhtaçlık seviyesine göre su yardımı ve sosyal yardımlar yapılmaya devam ederken aynı zamanda kişi eğer su yardımından ya da diğer sosyal yardımlardan yararlanıyor ise ve fakat İlerleyen dönemlerde ekonomik durumu kişinin iyiye gittiği takdirde bu yardımlar kesilirken su yardımı da kesilir.

Yani alınan bilgiler neticesinde kişinin üzerinde herhangi bir taşınmaz olduğu takdirde ya da eve giren ücretin artması durumunda o kişiye de ya da aileye yapılan su yardımı ile birlikte diğer sosyal yardımlarda kesilir. Yapılan sosyal yardımlar kişinin muhtaçlık seviyesine göre yapılırken yine o kişinin aldığı ücretin asgari ücretin üzerinde yer alması durumunda bu ücret kesilirken aynı zamanda bu kişinin yine başvuru yapması durumunda başvurusu olumsuz sonuç alır. Bunun ile birlikte geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 2023 yılında da sosyal yardımların yapılabileceğine dikkat çekerek özellikle pandemi döneminde başlayan ve 2022 yılında da devam eden sosyal yardımların alanının genişlediğine de dikkat çekti. 2023 yılında sosyal yardımların yapılmaya devam edeceğine dair bilgi paylaşımında bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık müjdeli haberi de böylece vatandaşlar ile paylaşmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat