Sosyal Yardımlar

PTT Şubelerinden Aylık 1100TL Sosyal Yardım Alabilirsiniz! EİKP Ödemesi Nedir?

EİKP Ödemesi nedir? Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi (EİKP), yardıma muhtaç vatandaşlara verilen sosyal yardımlaşma ödemelerini kapsar. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından uygulanan bu proje, yalnızca muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşları kapsamaktadır. Başvurular e-devlet üzerinden dakikalar içerisinde gerçekleştirilebilir. Tek seferlik olmak üzere verilen bu yardımın tutarı ise 1100 TL olarak belirlenmiştir.

EİKP Ödemesi Nedir?

EİKP ödemesi nedir sorusu, dar gelirli vatandaşlar tarafından sıklıkla sorularak yanıt aranır. Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi (EİKP) kapsamında yoksullara ve düşkünlere çeşitli sosyal yardımlar sunulur. Bu yardımlar sayesinde vatandaşların ekonomik açıdan rahat bir nefes alması amaçlanır. Başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlar, PTT şubelerini ziyaret ederek aylık 1100 TL sosyal yardımdan faydalanabilmektedir.

EİKP Ödemesi Ne Demek?

EİKP ödemesi ne demek sorusu, ekonomik açıdan zor günler geçiren vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur. EİKP ödemesi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç vatandaşlara verilen bir tür sosyal yardımdır. 1100 TL’lik bu yardım, başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşların PTT hesabına yatırılmaktadır. Vatandaşların bu yardımı alabilmek için belirli şartları sağlamaları gerekecektir.

PTT EİKP Ödemesi Nedir?

PTT EİKP ödemesi nedir sorusu dar gelirli vatandaşlar tarafından sorularak yanıt aranır. EİKP ödemeleri PTT üzerinden alındığı için bu yardımlara PTT EİKP ödemesi adı verilmektedir. Herhangi bir nedenden ötürü ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaşlar, e-devlet üzerinden kuruma başvuruda bulunarak EİKP kapsamında sosyal yardım alabilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? İşte Detaylar…

EİKP Ödemesi Sorgulama

EİKP ödemesi sorgulama işlemi yalnızca iki dakikanızı alacaktır. Öncelikle e-devlet hesabınıza giriş yapmanız ve ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hizmet sayfasına gitmeniz gerekir. Bu sayfada yer alan ‘’Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama’’ sekmesine tıklayarak önceki başvurularınız ile alakalı geniş bilgilere ulaşabilirsiniz.

EİKP Ödemesi Başvuru Formu

EİKP ödemesi başvuru formu doldurabilmek için e-devlet hesabınıza giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra bakanlığa ait hizmet sayfasına giderek ‘’Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu’’ sekmesine tıklamalısınız. Burada karşınıza kişisel bilgilerinizin yer aldığı bir ekran gelecektir. Bu ekrandaki bilgileri kontrol ederek başvur butonuna tıklayabilirsiniz.

EİKP Ödemesi Kaç Ay Verilecek?

EİKP ödemesi kaç ay verilecek sorusuna yanıt verecek olursak, bu yardımın tek seferlik 1100 TL olarak verildiğini söyleyebiliriz. Yardıma başvurmak isteyen kişiler, daha önce yapılan yardımlardan faydalanmışsa başvurusu olumlu olarak sonuçlanmayacaktır. Ancak ilk kez başvuru yapan vatandaşlar bu yardımdan faydalanabilir.

EİKP Ödemesi Nasıl Alınır?

EİKP ödemesi nasıl alınır sorusu sıklıkla sorulur. EİKP ödemesi alabilmek için öncelikle e-devlet üzerinden başvuru yapmanız gerekir. Eğer başvurunuz onaylanırsa, takip eden ay içerisinde PTT şubelerine kimliğiniz ile birlikte giderek yardım tutarını kolayca çekebilirsiniz.

EİKP Ödemesi Kaç Kez Yapılır?

EİKP ödemesi kaç kez yapılır sorusu, dar gelirli vatandaşlar ve aileleri tarafından sıklıkla sorulur. EİKP ödemesi ne yazık ki süresiz olarak değil tek seferlik yapılmaktadır. Başvurusu olumlu sonuçlanan aileler bir defaya mahsus olmak üzere 1100 TL sosyal yardım alırlar.

EİKP Ödemesi Kimlere Verilir?

EİKP ödemesi kimlere verilir sorusunun yanıtı aşağıda sıralanmıştır:

 • Muhtaçlık sınırının altında geliri olan kişiler
 • Engelliler, yaşlılar ve düşkünler
 • Dul kadınlar, yetimler ve öksüzler
 • Şehit yakınları ve gaziler
 • Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan vatandaşlar
 • Sosyal güvencesi olmayanlar
 • Bir işte çalışmayanlar

Yukarıda sıralanan kişiler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen EİKP ödemesine başvuruda bulunabilmektedir.

EİKP Ödemesi Şartları Nelerdir?

EİKP ödemesi şartları nelerdir sorusunun yanıtına gelecek olursak, bu yardıma başvuruda bulunabilmek için şu şartları sağlamanız gerekir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Sosyal güvenceye sahip olmamak
 • Herhangi bir yerden yardım almamak
 • Gelir elde etmemek
 • Taşınır veya taşınmaz mala sahip olmamak

Eğer sizler de yukarıda sıralanan şartları taşıyorsanız, EİKP ödemesine başvuruda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu