Sosyal Yardımlar

PTT’nin Bilinmeyen Birçok Yardımı Açıklandı! PTT Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Türkiye sınırları içinde yaşayan dar gelirli, ihtiyaç sahibi, muhtaçlık sınırında veya altındaki vatandaşlar, birçok alanda Aile ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’ndan çeşitli miktarlarda maddi yardım almaktadır. Bu yardımların birçoğunun, yardım almaya hak kazanan vatandaşlara ulaştırılmasına PTT aracılık etmektedir. Aile ve Sosyal Yardım Hizmetleri tarafından yapılan yardımlar, çoğunlukla PTT yolu ile vatandaşlara sunulur.

PTT üzerinden ödemeleri yapılan Aile ve Sosyal Hizmetler tarafından yapılan sosyal destek türlerinden bazıları şunlardır:

 • Sosyal konut projesi
 • Afet ve acil durum yardımları
 • Kronik hastalara elektrik tüketim desteği
 • Eğitim malzemesi yardımı
 • Engelli ihtiyaç yardımları
 • Öğrenci yemek, barınma yardımı
 • Sosyal uyum yardımı
 • Yakacak yardımları
 • Engelli aylığı
 • Yaşlı aylığı
 • Engelli yakını aylığı
 • Doğum yardımı
 • Vefa projeleri
 • Şehit yakınları ve gazilere yapılan yardımlar
 • Elektrik faturası yardımı

PTT Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Temel ihtiyaçlarını bile karşılamayacak durumda olan, dar gelirli olan, işsiz olan, işsiz ve bakıma muhtaç olan vatandaşlara, PTT yardımı olarak bilinen, Aile ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından verilen yardım konusunda en çok sorulan sorulardan bir tanesi, PTT yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusu olmaktadır. PTT yardımına gereken şartları karşılayan herkes başvurabilmektedir.

Bu yardımdan faydalanmak isteyenler, kaymakamlık binasının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bölümüne giderek yapabilmektedir. Başvuru işlemi, internetten, e-devlet üzerinden de yapılabilir. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmetiadresinin tıklanması yeterlidir. T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılabilecek sistemdeki formun doğru ve dikkatli doldurulması sonucu başvuru tamamlanmış olur.

Aile ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığının verdiği ve PTT aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan yardım modellerine başvuru şartları şunlardır:

 • T.C. vatandaş olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Muhtaçlık şartlarını karşılıyor olmak
 • Muhtaç olduğunu kanıtlayan belgeleri ibraz etmek

PTT Yardım Başvuru Formu

Herhangi bir gelire sahip olmayan, sigorta kapsamında çalışmayan, hanesine giren kişi başına gelir asgari ücretten düşük olan kişilerin başvurabileceği bu yardımda başvuru, ister bizzat kaymakamlığa gidilerek yapılsın ister internet üzerinden, bir form doldurulması gerekmektedir. Bu formun eksiksiz, güncel bilgilerle ve doğru bir biçimde doldurulması çok önemlidir. Form doldurulmasının amacı, kurumun gerçek ihtiyaç sahipleri konusunda bir fikre varmasını sağlamaktır.

PTT Uzun Aradan Sonra Yeniden Elektrik Yardımı Yapacağını Açıkladı! PTT Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT Yardım Başvurusu Sorgulama

PTT yardım parası sorgulama, e-devlet üzerinden “Kurum Ödemeleri” sayfasından yapılabilmektedir. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkine tıklanmalıdır. Başvuru sonuçları, başvurunun ardından hemen hemen 1 hafta içinde belli olmaktadır. Başvurusu onaylanan ihtiyaç sahiplerinin ödemeleri, en yakın PTT şubeleri aracılığıyla yapılır. Sorgulama için Aile ve Sosyal Hizmetler Başkanlığı Dairesi de aranabilir ya da bizzat kuruma gidilebilir.

PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama

PTT üzerinden yapılan kurum ödemeleri sorgulama işlemi için bizzat kaymakamlık binalarında hizmet veren Aile ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na gidilebilir, telefonla kurum aranabilir veya internetten e-devlet üzerindenhttps://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama adresinden yapılabilir. Farklı şekillerde yapılabilen sorgulama işleminde, telefonla PTT yardım sorgulama işlemi de vardır. 444 1 788 numaralı PTT çağrı merkezi aranabilir.

PTT Yardım Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Form doldurulması dışında PTT yardım başvurusu için gerekli evraklar bulunmaktadır. Bu gerekli evraklardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. C kimliği aslı ve fotokopisi
 2. İşsiz olunduğuna dair SGK’dan alınan belge
 3. Engelliler için engelli raporu
 4. Muhtarlıktan alınan fakirlik kâğıdı
 5. Eşi olan kadınlar için eşlerinin ölüm belgeleri
 6. İkametgâh belgesi
 7. Gelir belgesi
 8. Kronik hastalar için sağlık kurlu raporu
 9. Kira kontratı

PTT Yardımı Kimlere Verilir?

PTT yardımı alabilmek için elbette birtakım kriterlerin karşılanıyor olması gerekmektedir. PTT yardımı kimlere verilir sorusuna kısaca şu şekilde cevap verilebilir. PTT yardımı, işsizler ve muhtaç durumda olanlara, yoksullar ve dar gelirlilere, hanesine asgari ücretten düşük gelir girenlere, muhtaçlık sınırının altında yaşayanlara, geliri olmayan engellilere, yaşlılara, bakıma muhtaçlara ve kocası ölmüş kadınlara verilmektedir.

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu E-Devlet

PTT elektrik yardımı başvurusu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi başvurusunu, yaşadığı kaymakamlığın Sosyal Yardım Hizmetler Müdürlüğüne bizzat yapabilir. PTT Şubelerinden de elektrik fatura desteği yardım başvurusu yapılabilmektedir. PTT elektrik yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılamamaktadır.  Konu ile ilgili detaylı bilgi, ALO 144 hattından öğrenilebilmektedir.

PTT Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

PTT sosyal yardım kartı ile anlaşmalı kurumlardan alışveriş yapılabilmektedir. Nakit çekim imkânı da sunan bu kart ile fatura ödemeleri de mümkün olmaktadır. PTT sosyal yardım kartı başvurusu, herhangi bir PTT şubelerinden yapılabilmektedir. PTT şubelerine müracaat edilerek  Posta Çeki Hesabı açtırılması yeterli olmaktadır.

PTT 700 TL Yardım Başvurusu

PTT 700 TL yardım başvurusupandemi döneminde başlamış olan yardımlardandır. Bilindiği gibi pandemi döneminde özellikle esnaflar, oldukça sıkıntıya düşmüştür. Bu yüzden devlet ve belediyeler vatandaşlara geri ödemesiz yardımlar vermeye başlamıştır. Alınan kararla, yapılan bu yardımın çok talep görmesi yüzünden hala sürmektedir.

PTT 700 TL yardım başvurusu nasıl yapılır? diye soranlara, e- devlet üzerinden yapılabilir cevabını verebiliriz. Bu yardım için her hangi bir kuruma bizzat gidilmesi gerekmemektedir.TC kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sisteme giriş ile başvuru sağlanmaktadır. Kaymakamlıktan alınan fakirlik belgeniz varsa başvurular, PTT’nin internet sayfası üzerinden daha hızlı gerçekleşmektedir. Bunun için https://www.ptt.gov.tr adresine giriş yapmak yeterli olmaktadır.

PTT 1300 TL Yardım Başvurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan bu yardım, yeni bebek sahibi olan aileleri kapsamaktadır. Bakanlık yeni bebek sahibi olan ailelere toplamda 1300 TL çocuk yardımı vermektedir. Bu yardım, ihtiyaç sahiplerine PTT aracılığıyla ulaştırıldığı için PTT 1300 TL yardım olarak bilinmektedir. PTT 1300 TL yardım başvurusu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı il müdürlüklerine bizzat gidilerek yapılır. En yakın sosyal hizmet merkezine gidilerek de başvuruda bulunulabilir

PTT 1500 TL Yardım Başvurusu

Kirasını ödeyemeyen vatandaşlara, Aile ve Sosyal Yardım Bakanlığı tarafından verilen bu yardımdan faydalanabilmek için sigortalı olmamak, emekli, dul ve yetim aylığı almıyor olmak, mal varlığına ve düzenli bir gelire sahip olmamak, fakirlik sınırının altında bulunmak gerekmektedir. PTT 1500 TL yardım başvurusu, e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-hak-sahibi-ailelere-kira-yardm-yaplmas-3971 linkinin tıklanması ve form doldurulması gerekir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu