Sosyal Yardımlar

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Tekrar Aktif! SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılan yardımlardan birisi de, SED yardımıdır. SED yardımı, aslında hem nakdi hem de psiko-destek yardımıdır. Açılımı, “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti” olan SED, temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak olan ailelerin çocukları için yapılan bir yardımdır.

SED Yardımı Nedir?

SED yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından muhtaç aile çocuklarının sağlıklı bir biçimde gelişmelerini hedefleyerek yapılan bir yardımdır. 2016 yılına kadar sadece Türk ailelerine verilen bu yardım, 2016 yılından itibaren geçici veya uluslararası koruma altındaki kişilere de Mülteciler Derneği vasıtasıyla verilmeye başlanmış bir yardımdır.

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti, çocuklar ve aile kendi kendilerine yeterli duruma gelinceye kadar ekonomik açıdan bakımlarını üstlenen ve psiko-sosyal açıdan onlara destek olan geçici bir yardımdır. Ekonomik destekler, onayda belirtilen süre boyunca her ay yapılan süreli ve yılda bir veya en fazla 2 kez yapılan geçici yardımlar olabilmektedir ve nakdi olarak yapılır.

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik gereği belirlenen katsayılar vardır ve ödemeler, bu katsayılar çerçevesinde yapılmaktadır. Artış ise ekonomik destek miktarında sağlanır ve bu ekonomik destek, memur maaş katsayısının artışına bağlı olarak verilen ekonomik destektir. Aynı hanede yaşayan en fazla 2 çocuk için ekonomik destek sağlanabilmektedir.

Sınırlandırma bulunmayan çocuklar ise hakkında korunma kararı alınmış çocuklardır. Bununla birlikte, sosyal hizmet kuruluşlarının himayesinde olan, desteklenirlerse aile veya yakınlarının yanlarına alabileceği çocuklar için de sınırlandırma yoktur.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuklarının temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak durumda olan ailelere verilen SED yardımı başvurusu nasıl yapılır? Öncelikli olarak, ailelerin SED yardımından faydalanabilmeleri için gereken şartları karşılıyor olmaları gerekir. Başvuru için istenen birtakım belgeler bulunmaktadır. İhtiyaç sahipleri, bu belgelerle birlikte İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine giderek başvuru yapabilmektedir.

ALO 183 ya da ALO 144 nolu hatlar aranarak başvuruyla ilgili bilgi edinilebilir. E-devlet üzerinden de,https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru adresinden T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sisteme giriş yapılarak başvuru gerçekleştirilebilecek bu yardımda istenen belgeler ise şunlardır:

 • Dilekçe
 • Başvuru sahibine ve çocuğa ait T.C. kimliğinin aslı ve fotokopisi
 • İkametgâh belgesi
 • Gelir belgesi
 • Gerekli olması halinde sağlık raporu
 • Öğrenci Belgesi
 • İş-kur ve meslek kurslarına başvurulduysa başvurulduğuna dair belge
 • Mal beyanı
 • Fakirlik belgesi
 • Engelliler için engelli raporu
 • İşgörmez durumda olanlar için işgörmezlik raporu

SED Yardımı Sorgulama

E-devlet kullanıcısıysanız SED yardımı sorgulama, e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. E-devlet kullanıcısı olabilmeniz için en yakın PTT şubesine giderek e-devlet şifresi almanız gerekmektedir. T.C kimlik numaranız ve e-devlet şifresiyle sisteme giriş yaptıktan sonra  “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” kısmından SED yardımı sorgulamanızı yapabilirsiniz. Direkt olarak https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu linkine de tıklayabilirsiniz.

Kızılay’da Bir Çok Yardıma Kapılarını Açtı! Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED Yardımı Başvuru Formu

SED yardımına başvuruda bulunabilmek için belirli şartların karşılanması gerektiğini yeniden hatırlatmak isteriz. Bu şartları karşılayanların başvuru sırasında bir SED yardımı başvuru formu doldurması gerekmektedir. Fiziki yapılan başvurularda form, kurum tarafından verilmektedir. İnternet üzerinden yapılan e-devlet başvurularında ise https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru adresinden forma ulaşılabilmektedir. Formun eksiksiz ve doğru doldurulması gerekir.

SED Yardımı Ne Kadar?

Geçici ve süreli olarak yapılan SED yardımı, daha önce de bahsettiğimiz gibi 0,096157 olarak belirlenen memur maaş katsayısına göre hesaplanmaktadır. Bu durumda, SED yardımı ne kadar? sorusuna şu şekilde cevap verilebilir:

 • Yükseköğretimde okuyanlara 1537 TL
 • Orta öğretimde okuyanlara 1365 TL
 • İlköğretim öğrencileri için 1281 TL

SED Yardımı Kimlere Verilir?

SED yardımı kimlere verilir veya SED yardımı alma şartları nelerdir? sorularının cevabı oldukça merak edilmektedir. Çünkü bu yardımdan yararlanabilmek için bazı şartlara sahip olunması gerekmektedir. SED yardımına başvuran kişiler ve aile hakkında, teslim edilen belgeler ve verilen bilgiler doğrultusunda, başvurusu sonrası detaylı bir araştırma yapılmaktadır. SED yardımından kimlerin faydalanabileceği de yapılan araştırmalar sonucu karara bağlanmaktadır.

Yapılan bu araştırmalarda ailenin gelir ve gider durumu, yaşam şartları, oturdukları bölge, sağlık durumları, başka kurum ve kuruluşlardan yardım alınıp alınmadığı, eğitim harcamaları, akraba ve yakınlardan herhangi bir gelir elde edilip edilmediği öncelikle göz önünde bulundurulur. Yardım talepleri, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik kapsamında değerlendirilir. SED yardımından faydalanabilecek çocuklar şunlardır:

 • Muhtaç ailelerin çocukları
 • Koruyucu aile yanındaki çocuklar
 • Ailesi hayatta olmayan çocuklar
 • Ailesinde sigortalı çalışan olmayan çocuklar
 • Hastalık, bir felaket, doğal afet veya kaza geçirdiği için belirli bir süre evini geçindiremeyecek kişilerin çocukları
 • Tehlikeli bir ameliyatın gerekli olduğu bir durumla karşı karşıya olan ve evi geçindirmekle yükümlü kişilerin çocukları

SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

SED yardımının bir özelliği de, bu yardımdan faydalanan çocukların devletin belirlediği rehberlik öğretmeni, psikolog ve sosyolog tarafından yönetmelik gereğince3 ay süre ile izleniyor oluşlarıdır. SED yardımının nasıl alınacağı ile birlikte, cevabı merak edilen sorulardan bir tanesi de SED yardımı hangi durumlarda kesilir? sorusudur. Bahsettiğimiz gibi SED yardımı alabilmek için muhtaç durumda olunması gerekir.

Eğer çocuğun ailesi, asgari yaşam şartlarının altında yaşıyorsa bu yardımdan faydalanılabilir. SED yardımından yararlanan bir çocuğun yardımı ise ailenin gelir düzeyinde artış olmasıyla, ailedeki birinin sigortalı bir işe girmesiyle birlikte kesilmektedir. Bununla birlikte, ailenin belirtilen adresten taşınması durumunda mutlaka kuruma bilgi verilmesi gerekmektedir. Eğer hak sahibi bu bilgiyi kuruma iletmezse SED yardımı kesilmektedir.

SED yardımının hangi durumlarda kesildiğini kısaca özetlemek gerekirse aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz:

 • Ailenin muhtaçlığının ortadan kalkması
 • Aileye yardım verilmesine neden durumun sona ermesi
 • Çocuğun kendi yaşamını devam ettirebilecek duruma gelmesi ve kendi maddi imkânları ile ihtiyaçlarını karşılayabilmesi
 • Çocuğun veya hak sahibinin vefat etmesi
 • İller arası adres değişikliği

SED Yardımı Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

SED yardımı kaç yaşına kadar ödenir? şeklinde sorular oldukça fazla sorulmaktadır.  Bunun yerine SED yardımı ne kadar süre alınır? diye sormak daha doğru olacaktır. SED yardımının bir eğitim yardımı olduğu düşünülebilir. Bu yardım, eğitim hayatına devam eden ve geliri olmayanların desteklenmesi adına yapılan bir yardımdır. Süreli ve geçici verilen bu yardımdan yeterli şartları karşılayanlar faydalanabilmektedir ve bu yardıma bir maaş yardımı gözüyle bakılmamalıdır.

Geçici ekonomik destek SED yardımı yılda 1 ve en fazla 2 defa yapılır. Süreli ekonomik destek ise onayda belirtilen süre zarfında yapılmaktadır. Yani,  her ay yapılır. Yardım, eğitim gören ihtiyaç sahibinin maddi açıdan kendi kendine yetebilecek duruma gelmesiyle veya ailenin muhtaçlık durumunun ortadan kalkmasıyla kesilmektedir.

SED Yardımı Hesaba Ne Zaman Geçer?

Türkiye genelinde birçok çocuğun yararlandığı ve ailelerin yüzlerini güldüren SED yardımı hesaba ne zaman geçer? sorusu ile ilgili olarak yapılan açıklamalarda, yardımın hesaplara geçme tarihinin ayın biri ile onu arası olduğu söylenmiştir. SED yardım başvurusu sonuçları, hane gelir gider düzeyi ve daha birçok faktörün detaylı bir biçimde araştırılmasından sonra belli olmaktadır.

SED Yardımı Kesildiğini Nasıl Anlarız?

Çocuğun vefat etmesi, ailenin ihtiyaçlık durumunun kalkması, çocuğun maddi açıdan kendi kendine yeter hale gelmesi ve hane halkından birinin sigortalı bir işte çalışmaya başlamasıyla SED yardımı kesilir. SED yardımı kesildiğini nasıl anlarız? diyorsanız hesaba yatırılan ödemeler durdurulduğu için bunu hesap hareketlerinizden anlayabilirsiniz.  Ayrıca, SED yardımı kesilenlere gerekli bilgi kurum personeli tarafından iletilmektedir.

SED Yardımı Ne Zaman Kesilir?

Yardıma muhtaç aileleri ve okuyan çocuklarını bir nebze de olsa rahatlatan SED yardımı ne zaman kesilir? sorusuna, muhtaçlığın ortadan kalktığı, çocuğun vefat ettiği, çocuğun maddi açıdan ihtiyaçlarını karşılayabilecek duruma geldiği, hane halkından birinin sigorta kapsamında bir işte çalışmaya başladığı, iller arası adres değişikliği olduğu zaman SED yardımı kesilmektedir şeklinde cevap verebiliriz.

SED Yardımı Yattı Mı?

Başvurusu kabul edilen ihtiyaç sahipleri, SED yardımı yattı mı? SED yardımı ne zaman yatacak? diye merak etmektedir. SED yardımının yatıp yatmadığı hesabınıza gelen paradan belli olur. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından SED yardımının yattığı açıklaması yapılmaktadır.  SED yardımı ödemeleri “Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama” ekranı üzerinden takip edilebilmektedir. Vatandaşlar, ALO 183 ya da ALO 144 nolu hatları arayarak bilgi edinebilir.

SED Yardımı Yatan İller

SED yardımı yatan iller hangileridir? sorusuna, SED yardımı her ayın biri ile onu arası tüm illerde yatar şeklinde cevap verilebilir. Ancak SED yardımının hangi günlerde hangi ile yatacağı tam olarak belli değildir.

SED Yardımı Neden Yatmadı?

Başvuru yapıldığı ve onaylandığı halde SED yardımı neden yatmadı? şeklinde soran çok vatandaş bulunmaktadır. SED yardımının neden yatmadığı ile ilgili olarak, detaylı bilgi almak için kurumla iletişime geçilebilir,ALO 183 ya da ALO 144 nolu hatları arayarak bilgi edinebilir.

SED Yardımı Alanlar Yorumları

SED yardımı başvurusunda bulunan ve alanların yorumları genellikle olumlu yöndedir. Bu yorumlardan, SED yardımı ile ilgili gerekli bilgiler elde edilebilir. SED yardımı alanlar yorumları, internet üzerinden araştırılarak okunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu