Sosyal YardımlarHane Yardımları

Sosyal Yardım Bekleyenlere Müjde! Hangi Sosyal Yardım Ne Zaman Yapılacak? Sosyal Yardımların Ödeme Günü Belli mi?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sosyal ödemeler devam ederken alınan bilgiler neticesinde vatandaşlar ise sosyal yardım ödemelerinin ne zaman yapılacağını merak ediyor. Peki ama sosyal yardımların ödeme günü belli mi vatandaşlar bu sorulara cevap veriyor ve işte haberin tüm detayları..

Gıda ve doğalgaz yardımı başta olmak üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından birçok sosyal yardım yapılmaya devam ederken alınan bilgiler neticesinde bakanlık 2023 yılında sosyal yardımların yapılmaya devam edileceğini ve bu anlamda çalışmaların hız kesmeden sürdüğünü ifade ediyor.

Bunun ile birlikte sosyal yardımlar hakkında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı açıklamalarda bulunarak e-devlet üzerinden başvuruların alındığını belirtti ve sadece durumun iyi olmayan vatandaşların sosyal yardıma başvurması gerektiğinin bir kez daha altına çizdi. Bunun dışında sosyal yardıma başvuruda bulunan vatandaşlar ise bu yardımdan kimlerin yararlanacağından çok yardımın hangi tarih aralığında yapılacağını da araştırırken bu konu hakkında da açıklamalar peş peşe geldi.

Sosyal Yardımlar Hangi Tarih Aralığında Yapılıyor?

Pandemi zamanında başlayan bize 2022 yılına kadar devam eden sosyal yardımlar 2023 yılında da devam edecek. Sosyal yardımlar sayesinde birçok ailenin hem yüzü gülerken aynı zamanda da cebi rahatladı. Alınan bilgiler neticesinde vatandaşlar ise sosyal yardımların hangi tarih aralığında yapılacağını merak ederken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal yardımların e-devlet üzerinden başvurularının açıldığını ifade ediyor.

Fakat her sosyal yardımın tarih aralığının farklı olmasının ardından özellikle e-devlet https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti üzerinden başvuru yapıldıktan hemen sonra detaylı bir araştırmadan geçen kişilerin sosyal yardımdan yararlanıp yararlanamayacağına dair bilgi paylaşımı da yine e-devlet üzerinden yapılıyor. Yani kişi sosyal yardımların ne zaman yapılacağını yaptığı sosyal yardımın ilgili kurumlarından öğrenme hakkına sahip oluyor.

Yardımına başvuruda bulunan vatandaşlar olumlu sonuçlandığı takdirde kısa zamanda kendisine sosyal yardımı iletiliyor. Yani bir sosyal yardım için bekleme süresi 3 ya da 4 ayı bulmuyor. Vatandaşlar ise bu sosyal yardımın kimleri kapsadığını ve sosyal yardımlardan kimlerin yararlanacağını araştırıyor.

Sosyal Yardımlarda Kritik Çizgi

Alınan bilgiler neticesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı özellikle sosyal yardımlar hakkında açıklamalarda bulunarak maddi olarak durumu iyi olmayan vatandaşların sosyal yardımdan yararlanabileceğine dikkat çekti. Sosyal yardımlara başvuruda bulunan kişilerin e-devlet üzerinden ön başvuru yaptığını belirten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık başvuruda bulunan kişilerin böylece detaylı bir araştırmadan geçtiğini ifade ederek sadece maddi olarak durumu iyi olmayan vatandaşların sosyal yardımdan yararlandığını dile getirdi.

Ön başvuru esnasında başvuru formunda eksik ya da yanlış bilgilerin olması durumunda o başvurunun olumsuz sayılacağına yönelik açıklamalarda yapılarak başvuru formunu doldururken özellikle aylık gelir kısmının kimi vatandaşlar tarafından yanlış doldurulması ile birlikte başvurusu da olumsuz sonuçlanıyor. Bunun ile birlikte sosyal yardımlara başvuru yaparken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Titiz davranılması gerektiğine dikkat çekti.

Sosyal Yardımlar Arasında Hangi Yardımlar Yer Alıyor?

Pandemi zamanında özellikle gıda yardımı olarak başlayan sosyal yardımların alanı genişlerken en çok bu sene rağbet gören sosyal yardımlar arasında yakacak yardımı yani odun ve doğalgaz yardımı yer alıyor. Maddi olarak durumu iyi olmayan vatandaşlar doğalgaz yardımından yararlandıkları için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına teşekkürlerini ileterek 2023 yılında doğalgaz yardımının devam edip etmeyeceğini merak ediyor.

Sosyal Politikalar Bakanlığı çalışmaların devam ettiğini dile getirirken aynı zamanda 2023 yılında da yardımların hız kesmeden süreceğini ifade ediyor. Daha da doğalgaz yardımı dışında ayrıca alınan bilgiler neticesinde eğitim yardımı da verilen sosyal yardımlar arasında yer alıyor. Aynı şekilde engelli aylığı ve kömür yardımı da sosyal yardımlar arasında en çok rağbet gören yardımlar içerisinde bulunuyor.

Yine maddi olarak eğitim yardımı da ön plana çıkıyor. Ekonomik olarak durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına burs imkanı dışında kırtasiye yardımı da yapılıyor. E-devlet üzerinden yapılan başvurular kısa sürede sonuçlanarak vatandaş bilgilendiriliyor. Başvurunun olumlu sonuçlanmasının ardından ilgili birimler kısa süre içerisinde sosyal yardımları kişiye ulaştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat