Sosyal Yardımlar

Sosyal Yardım Sorgulama! Sosyal Yardımlara Başvuran Kişiler Sorgulama İşlerini Nasıl ve Nereden Yapacak?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal yardımların devam ettiğine yönelik açıklamalarda bulunarak özellikle sosyal yardımlara yardıma muhtaç olan ailelerin başvurması gerektiğinin altını bir kere daha çizdi. Sosyal yardımları başvuruda bulunan vatandaşlar ise bu yardımların nereden ve nasıl sorgulanacağını araştırıyor ve işte haberin tüm detayları...

Sosyal yardımları yönelik başvurular devam ederken alınan bilgiler neticesinde birçok vatandaş ise sosyal yardımlara başvuru yaptıktan hemen sonra hangi mecradan sorgulama yapılacağını merak ederken alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında da resmen açıklama yapıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 2023 yılında Sosyal yardımların devam edeceğini ve başvurularını açık olacağını ifade ederken başvuruda bulunan vatandaşlar ise e-devlet üzerinden başvuru yaptıklarına fakat sorgulama işleminin nereden ve nasıl yapılacağını merak ediyor. Bunun ile birlikte alınan bilgiler neticesinde vatandaşlar tarafından merak söz konusu olan bu soruya yanıt gecikmedi.

Peki ama sosyal yardımlara başvurular devam ederken sorgulama nereden ve nasıl yapılacak? Sosyal yardım başvuru sorgulaması için neler yapılmalı? Vatandaşlar adeta Bu soruya cevap ararken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başvuruların e-devlet üzerinden alındığını ifade etti. Fakat kimi başvuruların ise özellikle valilik ve kaymakamlıklar üzerinden alındığı da biliniyor.

Sosyal Yardımlarda Başvuru Sorgulaması

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı pandemi zamanında başlayan ve 2023 yılında da devam edecek olan sosyal yardımları ilişkin açıklamalarda bulunurken Özellikle bu sene yardıma muhtaç olan ailelerin sosyal yardımdan yararlandığını ifade etti. Sosyal yardımdan birçok ailenin yararlanması ile birlikte alınan bilgiler neticesinde sosyal yardımların alanı genişlerken özellikle en çok rağbet gören sosyal yardımlar arasında ise kömür ve doğalgaz yani yakacak yardımı baş sırada yer aldı.

Bu yardımdan dolayı teşekkürlerini ileten vatandaşlar ise sosyal yardımlara başvuru yaptıktan hemen sonra başvuru ekranının nereden çıktığını merak ediyor. Başvuruların e-devlet https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama üzerinden alınmasının ardından yine sorgulama da e-devlet üzerinden yapılıyor. Yani sosyal yardımlara başvuruda bulunan kişiler e-devlet platformuna girerek orada sorgulama ekranı tıkladıktan hemen sonra başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığına yönelik bilgiyi de oradan öğrenme hakkına sahip oluyor.

Başvuru ekranında kişinin başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığına yönelik bilgi paylaşımı yer alıyor. Fakat son dönemde özellikle rağbet gören kömür ve doğalgaz yardımı ise yakacak yardımı olarak geçiyor. Yani kömür ve doğalgaz yardımına başvuruda bulunan vatandaşlar özellikle kömür ya da doğalgaz yardımı olarak aratırlarsa böyle bir başlık altında herhangi bir sosyal yardım çıkmıyor. Çünkü kömür ve doğalgaz yardımı yakacak yardımı başlığı altında toplanıyor.

Başvuruda bulunan vatandaşlar ise yine aynı şekilde başvuru sonucunu öğrenmek için yakacak yardımı yazarak o butonuna tıkladıktan hemen sonra başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığına dair detaylı bilgi elde ediyor.

Sosyal Yardımlar Başvuru Formu

Sosyal yardımlar başvuru formu doldurarak ihtiyaç sahibi aileler, ihtiyaçları doğrultusunda maddi yardımlar, gıda yardımları, erzak yardımı, yardım kolisi yardımı, giysi yardımı, kırtasiye yardımı ve diğer yardımlardan yararlanabilir.

Sosyal yardımlar başvuru formu doldurmak için e-devlet üzerinden sisteme bilgilerinizle giriş yapmanız gerekiyor. E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ait olan Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti kısmından sosyal yardımlar başvuru formunu doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Sosyal Yardımlardan Kimler Yararlanabilir?

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı özellikle sosyal yardımlardan yardıma muhtaç olan ailelerin yararlandığını ifade ederken başvuruda bulunan kişilerin detaylı bir araştırmadan geçtiğini de söyledi. Bunun ile birlikte başvuruda bulunan kişilerin araştırıldığını ifade eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık maddi olarak Durumu iyi olmayan vatandaşların bu yardımlardan yararlanması gerektiğinin altını çizdi. Bunun ile birlikte ön başvuru formunda gerekli araştırmaların yapıldığını da ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat