Sosyal Yardımlar

Sosyal Yardımlar Hangi Hususlarda Olumsuz Sonuç Alıyor? Sosyal Yardımlara Başvuru Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Yardıma muhtaç olan ailelere yapılan sosyal yardımlar devam ederken birçok vatandaş ise sosyal yardımların hangi hususlarda olumsuz sonuçlandığını araştırmaya koyuldu. Peki ama sosyal yardımlar ne gibi durumlarda olumsuz sonuç alıyor ve sosyal yardımlardan kimler ne şekilde yararlanabilir birçok vatandaş bu sorulara cevap ararken bu sorular hakkında net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi ve işte haberin tüm detayları...

Alınan bilgiler neticesinde yardıma muhtaç olan ailelere yapılan sosyal yardımlar devam ederken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulundu ve sosyal yardımlardan sadece muhtaçlık sınırının altında olan kişilerin yararlanması gerektiğini ifade etti. Bunun ile birlikte birçok vatandaş ise sosyal yardımların neden olumsuz sonuçlandığını merak ederken bu konu hakkında da net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Peki ama sosyal yardımlar ne gibi durumlarda olumsuz sonuç alıyor sosyal yardımlara başvuruda bulunurken hangi hususları dikkat edilmesi gerekiyor ve işte makalemizde bizler de bu sorulara cevap bulduk..

Sosyal Yardımlara Başvuru Yaparken On Başvuru Formunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sosyal yardımlara başvuruda bulunan birçok vatandaş ön başvuru formunda nelerin dikkate alındığını araştırırken alınan bilgiler neticesinde Öncelikle sosyal yardımlardan yararlanmak isteyen kişilerin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına giderek ya da e-devlet üzerinden başvuru yapmaları gerekiyor. Peki ama başvuru esnasında nelerin dikkate alındığı da merak söz konusu oldu. Bunun ile birlikte özellikle başvuruda bulunacak olan kişiler e-devlet’e kendi şifreleri ve T.C kimlik numaraları ile giriş yaptıktan hemen sonra arama butonuna Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yazarak çıkan ekranda istedikleri sosyal yardımdan yararlanabilmek için ön başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

Bunun ile birlikte ön başvuru formunda yer alan haneye giren ücret miktarının özellikle kişiler tarafından doğru ve tam teşekküllü doldurulması önem arz ederken yine aynı şekilde çocuk sayısı da sosyal yardımlara başvuruda bulunan kişiler tarafından doğru ve eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı alınan bilgiler neticesinde açıklamalarda bulunarak ön başvuru formunda yer alan bilgilerin doğruluğunun araştırıldığını ifade ettikten hemen sonra doğruluğu tespit edilmeyen başvuruların ise olumsuz sonuç aldığını ifade etti. Bunun ile birlikte kime başvurular Bundan dolayı olumsuz sonuçlanırken özellikle cep telefonu numarasının da güncel olması önem arz ediyor. Çünkü alınan bilgiler neticesinde sosyal yardımlara başvuruda bulunan kişiler başvuru yaptıktan hemen sonra cep telefonu numaralarına güncel bir mesaj geliyor ve eğer cep telefonu numarası kişinin güncel değil ise o kişiye mesaj gitmiyor ve böylece başvurusu her ne kadar muhtaçlık seviyesinin altında olsa dahi olumsuz sonuç alıyor.

Bundan dolayı başvuru yaparken özellikle ön başvuru formunda yer alan bilgilerin doğru ve tam teşekküllü doldurulması önem arz ederken aynı zamanda kişiye ait cep telefonu numarasının da güncel olması başvuru sürecini olumlu ya da olumsuz şekilde etkiliyor. Başvuru formuna dikkatli bir şekilde dolduran kişiler eğer muhtaçlık sınırının altında yer alıyorsa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından o kişiye sosyal yardım yapılır. Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ön başvuruda bulunan kişilerin detaylı bir araştırmadan geçtiğini belirterek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından görevlendirilen ekiplerin ise sosyal yardımlarda bulunan kişilerin evlerine kadar gittiğini ve rapor tuttuğunu da ifade etti. Yani eğer sosyal yardımda bulunan kişiler evlerine gelen ekip tarafından olumsuz sonuç alırsa bu kişilere sosyal yardım yapılmaz.

Kimler Sosyal Yardım Alabilir? Bakanlık Resmen Duyurdu

Peki ama kimler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yapılan sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip oluyor birçok vatandaş bu sorulara cevap ararken alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında da açıklamalar peş peşe geldi. Öncelikle muhtaçlık sınırının altında olanlar yani asgari ücretin 3/1 oranında maaş alan kişiler sosyal yardımlara başvuruda bulunma hakkına sahip oluyor. Yine aynı şekilde muhtaçlık sınırının altında olan fakat dul olan kadınlar da yine sosyal yardımlara başvuruda bulunarak başvurusu olumlu sonuçlandığı takdirde sosyal yardımlardan yararlanabilir.

Ayrıca çocuğunun eğitimini karşılamayacak kadar kötü durumda olan kişiler yine sosyal yardımlara başvuruda bulunarak çocuğu için eğitim yardımı alma hakkına sahip olur. Engellilik seviyesi %40 ya da %40’ın üzerinde olan vatandaşlar da sosyal yardımlara başvuruda bulunarak engellilere verilen sosyal destekten yararlanabilir. Muhtaçlık sınırının altında olan ve ekonomik olarak geçimini idame ettiremeyen birçok vatandaş yine sosyal yardımlarla başvuruda bulunarak başvuruları olumlu sonuçlandığı takdirde düzenli olarak sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olabilir.

Ayrıca bunlar dışında yine yetimler de sosyal yardımlara başvuruda bulunarak sosyal yardımlardan yararlanabilir. Bu hususta kişinin muhtaçlık sınırı göz önünde bulundurulurken yine aynı şekilde o haneye giren çocuk sayısı da sosyal yardımlar için önem arz ediyor. Sosyal yardımlardan sadece haneye giren ücretin asgari ücretin 3/1’ine tekabül etmesi gerekiyor. Alınan bilgiler neticesinde bu rakamın üzerinde bir ücret alınıyor ise o kişiler sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olamaz.

Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama Merkezi!

Peki ama sosyal yardımlara başvuruda bulunan vatandaşlar sosyal yardımlardan yararlanıp yararlanmadıklarını nasıl ve nereden öğreneceklerini merak ediyor. Alınan bilgiler neticesinde sosyal yardımlara başvuruda bulunan vatandaşlar sosyal yardımların olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını öğrenmek için başvuru yaptıkları e-devlet’e girerek başvuruyu sorgulama butonuna bastıktan hemen sonra başvurularının olumlu ya da olumsuz sonuçlandığı da kolaylık ile öğrenme hakkına sahip olur. Başvurusunun üzerinden uzun bir süre geçtikten hemen sonra e-devlet’te herhangi bir sonuç çıkmaması ile birlikte kişi yine aynı şekilde Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığını arayarak ya da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na giderek sosyal yardım programına başvuruda bulunduğunu söyleyip ilgili kurumlardan başvuru sonucunun hangi aşamada olduğunu da öğrenebilir.

Yani kişi hem e-devlet üzerinden hem de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından görevlendirilen kişilere arayarak ya da bizzat Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na giderek başvuru sonucunu öğrenebiliyor. Bunun ile birlikte birçok vatandaş ise başvurularının ne zaman sonuçlandığını araştırıyor. Alınan bilgiler neticesinde kişi başvuru yaptıktan hemen sonra yani bir ay içerisinde başvurusu sonuç bulur ve o ayı takip eden ayda kişiye sosyal yardım yapılır. Fakat başvuruların yoğun olması durumunda alınan bilgiler neticesinde başvuru sonucu yani sonuç bildirgesi kişiye geç bir zamanda da ulaşabilir. Böyle bir durumda başvuruda bulunan kişi Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığındaki görevli kişiler ile iletişime geçerek başvuru sonucunun hangi aşamada olduğunu kolaylık ile öğrenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat