Sosyal YardımlarGündem

Sosyal Yardımlara Başvuru Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor? Dikkat! Başvuru Yaparken Başvurunuz Olumsuz Sonuç Alabilir!

Sosyal yardımlara başvuruda bulunan birçok vatandaş alınan bilgiler neticesinde başvurularının olumsuz sonuç aldığını dile getirerek bunun nedenlerini araştırıyor. Peki ama başvurusu olumsuz sonuçlanan vatandaşlar nelere dikkat etmeli ve başvuru yaparken neler yapmalı ve işte haberin tüm detayları...

Alınan bilgiler neticesinde birçok yardıma muhtaç olan vatandaşlar başvurularının neden olumsuz sonuçlandığını araştırırken bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı gündeme. Peki ama başvurusu olumsuz sonuçlanan vatandaşlar neler yapmalı bu vatandaşların başvuruları neden olumsuz sonuçlanıyor vatandaşlar bu sorulara cevap ararken bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı gündeme gelirken aynı zamanda sosyal yardıma başvuru yapan vatandaşlar da uyarıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından e-devlet üzerinden başvurular devam ederken bunun ile birlikte birçok vatandaş e-devlet üzerinden başvuru yaptıklarını fakat muhtaçlık durumlarının düşük olmasına karşın başvurulardan yararlanamadıklarını ifade ederken kimi vatandaşlar ise bu durumun neden olumsuz sonuçlandığını araştırıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunarak sosyal yardımların devam ettiğini ifade ederken başvuruların e-devlet üzerinden alındığını söyledi. Bunun ile birlikte başvuruların olumsuz sonuçlanması ile birlikte kimi açıklamalar ise gündeme geldi.

Sosyal Yardımlara Başvuru Yapan Vatandaşlar Bu Hususları Dikkate Almalı!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç olan vatandaşlara yapılan sosyal yardımlar devam ederken alınan bilgiler neticesinde başvuruda bulunan vatandaşlar ise uyarıldı. Özellikle sosyal yardımlara başvuru yapan vatandaşlarım ön başvuru formunda kendisi ve ailesi hakkında sorulan bilgilere doğru yanıt vermesi ve aynı şekilde ön başvuru formunu gibi bilgilerin doğru ve eksiksiz şekilde doldurulması gerekiyor. Ön başvuru formuna herhangi bir eksik meydana geldiği takdirde her ne kadar o kişi yardıma muhtaç olsa dahi muhtaçlık seviyesinin altında olsa dahi o kişinin başvurusu olumsuz sonuç alıyor.

Yani ön başvuru formunu doldururken Öncelikle başvuru formunun eksiksiz ve tam bir şekilde doldurulduğu teyit edilmeli ardından ise cep telefonu numarası güncellenmelidir. Çünkü alınan bilgiler neticesinde kişi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına giderek ya da e-devlet üzerinden sosyal yardımlara başvuruda bulunduktan hemen sonra cep telefonu numarasını kontrol etmelidir. Yapılan açıklamalara göre başvuru yapıldıktan hemen sonra o kişinin cep telefonuna bir mesaj geliyor. Eğer kişi cep telefon numarasını güncellemedi ise o kişinin cep telefon numarasına mesaj gelmiyor Ve o kişinin başvurusu olumsuz sonuç alıyor. Başvurusunun olumsuz sonuç alması ile birlikte her ne kadar o kişi muhtaçlık seviyesinin altında olsa dahi ya da ekonomik olarak durumu iyi olmasa dahi telefon numarası güncellenmediği için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başvurusu olumsuz sonuçlanıyor.

Bundan dolayı öncelikle sosyal yardımlara başvuruda bulunacak olan kişilerin başvuru formunu doğru doldurması dışında eksiksiz doldurması da önem arz ediyor. Ön başvuru dışında yapılan açıklamalara göre kişinin cep telefonu numarasının güncel olup olmadığı da alıştırılıyor. Araştırmaların doğru sonuçlanmasının ardından kişinin gerek cep telefon numarası güncel ise gerek ise ön başvuru formunda doldurduğu bilgilerin doğru olduğuna yönelik raporlar geldiği takdirde o kişi alınan bilgiler neticesinde sosyal yardımlardan yararlanma hakkı da elde etmiş oluyor. Peki ama sosyal yardımlarda yararlanan vatandaşlar sosyal yardımları ne zaman alıyor vatandaşlar bu sorulara cevap ararken bu konu hakkında da net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi.

Sosyal Yardımlar Ne Zaman Alınıyor?

Alınan bilgiler neticesinde sosyal yardımlardan yararlanan birçok vatandaş sosyal yardımların ne zaman alındığını merak ederken başvuruların olumlu sonuçlanmasının ardından kendilerine yapılan sosyal yardımların ne zaman dağıtılacağını da araştırmaya koyuldu. Alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında da net bir bilgi paylaşımı gündeme gelirken eğer bir vatandaşın ya da ailenin sosyal yardımı olumlu sonuç aldığı ise o kişiye bir sonraki ay sosyal yardım yapılıyor.

Yani sosyal yardımı olumlu sonuçlanan vatandaşlar bir sonraki ay hangi sosyal yardıma başvuruda bulunduysa o sosyal yardımı alma hakkına sahip oluyor. Bunun ile birlikte kime vatandaşlar ise sosyal yardımların sürecini merak ederken sosyal yardımlara başvuruda bulunduktan hemen sonra araştırma sürecinin başlayıp başlamadığını da araştırıyor. Sosyal yardımlara başvurular günden güne artarken özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal yardımlara ilişkin açıklamalarda bulunarak sosyal yardımların gidişatı hakkında da konuştu. Sosyal yardımlardan yararlanacak olan kişiler hakkında detaylı araştırmalar yapıldığını belirten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başvuruların çok olduğundan dolayı başvuru sürecinin uzun bir süre olduğunu ifade ederken aynı zamanda detaylı araştırmanın yapıldığını da vurguladı.

Yani başvuruların en fazla 1 ay içerisinde sonuçlandığını ifade eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 1 ay sonra ise başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler bir sonraki ay sosyal yardımdan yararlanabileceğinin altını çizdi. Sosyal yardımlar hakkında açıklamalar peş peşe yapılırken birçok vatandaş ise sosyal yardımların hangi platformdan sorgulandığını ve sonuçların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının resmi internet sitesinden yayınlanıp yayınlanmayacağını araştırıyor. Bu konu hakkında da açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı özellikle sosyal yardımları sorgulama platformunun e-devlet olduğunu ifade etti.

E-devlet üzerinden sosyal yardımların Olumlu ya da olumsuz olacağına yönelik sorgulamaların yapıldığını ifade eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı e-devlete girdikten hemen sonra arama butonuna Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yazarak çıkan sosyal yardımlardan hangi yardıma başvuruda bulundu ise o yardımı sorgulama butonuna basarak öğrenebileceğini ifade etti. Bunun ile birlikte başvurular ve sorgulamalar e-devlet üzerinden yapılırken birçok vatandaş ise sosyal yardımlardan kimlerin yararlanacağını da merak ediyor.

Sosyal Yardımların Detayları Belli Oldu

Yapılan açıklamalara göre muhtaçlık sınırına göre verilen sosyal yardımlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile ekonomik olarak durumu iyi olmayan vatandaşlara ve ailelere verilmeye devam ediyor. Asgari ücretin 1/3’ü seviyesinde ücret alan vatandaşlar ve muhtaçlık seviyesi alt sınırlarda yer alan vatandaşlar aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler soyadıma kolaylık ile başvuru yapabilir.

Onun ile birlikte yine engelli bireyler ve dul kadınlarda sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip oluyor. Alınan bilgiler neticesinde engellilik oranı %40’ın üzerinde olan ve %40 olan engelli vatandaşlarda yine engelli yardımından yararlanabiliyor. Bunun dışında yine engelli çocuğu olan aileler muhtaçlık sınırına göre yine sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip oluyor.

Yukarıda belirtilen şartları sağlayan kişiler sosyal yardımlardan yararlanırken aynı zamanda kişinin üzerinde herhangi bir mülkiyet ya da arabanın olması durumunda o kişiler sosyal yardımlardan yararlanamıyor. Sosyal yardımlardan yararlanmak için kişinin üzerinde herhangi bir mülkiyet ya da taşınmazın olmaması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat