Maddi Yardımlar

Su Faturası Yardımı Başvurusu Detayları.. Su Yardımından Kimler Nasıl Yararlanabilir? Su Yardımı Başvurusu Sorgulama..

Su yardımı başvurusu nasıl yapılır? Su yardımı başvurusundan kimler ne şekilde yararlanıyor? Vatandaşlar su yardımı başvurusunun detaylarını merak ederken alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında da net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi ve işte haberin tüm detayları...

Su Faturası Yardımından Kimler Nasıl Yararlanabilir? Su Yardımı Başvurusu Sorgulama.. Yoksul ve dar gelirli vatandaşlar için yapılan yardımlar arasında su yardımları da yer alıyor. İhtiyaç sahipleri, su faturalarını daha kolay bir şekilde ödeme imkanı elde ediyor. Muhtaç kişiler ve aileler dışında engelli vatandaşlar, vazife ve harp malulleri ya da vazife ve harp malullerinin yetim ya da dul kalan yakınları da alınan bilgiler neticesinde su yardımından yararlanabiliyor. Bizler de bu makalemizde su yardımına dair detayları paylaşırken su yardımından kimlerin ne şekilde yararlanabileceğini de ifade ettik.

Su Yardımı Başvurusu Ne Demek? Ne Anlama Geliyor?

Belediyeler tarafından yoksul ve dar gelirli vatandaşlara yapılır. Bunun ile birlikte engelli vatandaşlarımız, harp ve vazife malullerimiz için su faturasında indirimden yararlanabilir. Bu yardımdan yararlanan kişiler yüzde 50 oranında su faturasını ödemiyor. Bu ödeme ise devlet tarafından karşılanıyor. Yani engelli vatandaşlar, harp ve vazife malulleri faturalarının tamamını ödemiyor. Muhtaç ailelere devlet dışında yine belediyeler de sosyal yardım yapıyor. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyükşehir belediyeleri yardıma muhtaç olan ailelerin ya da bireylerin su faturalarını karşılıyor.

Su Faturası Yardım Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

Su yardımı başvurusunda bulunacak olan kişiler ikametgahlarının bulunduğu yerdeki belediyeye ya da sosyal hizmet merkezlerine giderek, ön başvuru yaparak başvuru işlemini gerçekleştiriyor. Alınan bilgiler neticesinde e devlet üzerinden ise faturalar için başvuru yapamıyor.

ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak yine ön başvuru yapılabilir. Başvurmayı düşündükleri belediyeye ya da sosyal hizmet merkezine ait numarayı arayarak da bu destekten nasıl yararlanacaklarını öğrenerek başvuru koşulları hakkında da bilgi sahibi olur. Özellikle belediyenin yaptığı su yardımından yararlanmak isteyen kişiler öncelikle belediyeye giderek su yardımı başvurusunda bulunmak istediklerini söyleyerek ön başvuru yapabilir.

Elektrik ve Su Yardımı Nasıl Yapılıyor? Elektrik ve Su Yardımından Kimler Ne Şekilde Yararlanabiliyor? Yardıma Başvurular Nasıl Yapılıyor?

Belediyenin veri tabanında kayıtlı olan yoksul ve dar gelirli vatandaşlarla hayırsever vatandaşları bu proje bir araya getiriyor. Bu projeden yararlanmak isteyen muhtaç kişilerin mutlaka ön başvuru yapması gerekiyor. Burada form dolduran kişiler ayrıca hayır severler tarafından yapılan ödemelerden de yaralanmayı da böylece kabul etmiş oluyor. Hayırsever vatandaşlar ise Su Ver projesine katılıp, yardıma muhtaç olan kişilerin su faturasını ödeyebiliyor.

Hayırsever vatandaşlar, burada ihtiyaç sahiplerinin su fatura tutarlarını görüntüleyebiliyor. Böylece ihtiyaç sahibi kişilerin su faturasını kredi karti bilgisi ile ödeyebiliyor. Ayrıca muhtaç aileler belediyenin odun ve kömür yardımı, doğalgaz yardımı, gıda ve erzak yardımı, süt yardımından da yararlanma hakkına sahip oluyor.

Su Faturası Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Peki ama su faturası başvurusundan kimler ne şekilde yararlanıyor? Vatandaşlar bu sorulara cevap ararken alınan bilgiler neticesinde su faturası yardımından kimlerin yararlanacağı da belli oldu. Yardıma muhtaç olan aileler ve bireyler dışında yapılan açıklamalara göre dul kadınlar ve engelli bireyler de yine su faturası yardımından yararlanma hakkına sahip oluyor.

Yani bu yardım sadece muhtaç ve ihtiyaç sahibi aileleri kapsamıyor. Kişinin muhtaçlık durumuna göre verilen bu yardım ayrıca engelli bireylerin engellilik oranına göre de verilirken yine dul kadınlara muhtaçlık seviyesine göre de veriliyor. Hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında kalanlar da yine su faturası ödemesinden yararlanıyor. Bunun ile birlikte su faturasından yararlanan vatandaşların %50 oranındaki su faturası devlet ya da belediyeler tarafından karşılanıyor.

Yani maddi olarak ücret kişiye verilmezsen aynı zamanda su faturasını ödemek için PTT’ye giden vatandaşlar su faturası yardımından yararlandıklarını ilgili personele söylüyor. Bunun ile birlikte kişinin gelen faturası %50 oranında düşüyor. Böylece su faturası desteğinden yararlanan kişi sadece faturasını %50’lik bir oranını ödüyor. Ayrıca alınan bilgiler neticesinde su yardımı sadece devlet tarafından değil zengin kişiler tarafından da ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılıyor.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat