Sosyal Yardımlar

Temel İhtiyaçlarını Karşılayamayan Vatandaşlara Gıda Yardımları Başladı! Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ülkemizde kendisinin ve ailesinin, temel ihtiyaçlardan olan gıda ihtiyacını bile karşılamayan çok sayıda insan bulunmaktadır. Elbette, bu sayının artmasında pandemi sürecinde iş sektörünün de sekteye uğramasının büyük bir payı vardır.  Bu nedenden ötürü, birçok kurum ve kuruluş tarafından temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan ihtiyaç sahibi muhtaç vatandaşlara yönelik sosyal yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlardan bir tanesi de gıda yardımıdır.

Gıda giderlerini ve ihtiyaçlarını karşılayamayan dar gelirli ve ihtiyaç sahibi T.C. vatandaşları, valilikler ve kaymakamlıklar olsun, belediyeler olsun veya sosyal yardımlarda bulunan diğer kurum ve kuruluşlar olsun erzak ve gıda yardımı alabilmektedir. Bu gıda yardımları, sağlıklı beslenmeyi sürdürmek açısından da mükemmel bir projedir. Bu yardımlar, genel olarak, hane üyeleri de dahil olmak üzere herkesin iyi beslenmesini ve kendi kendine yeterliliklerini iyileştirmesini amaçlamaktadır.

Yapılan gıda yardımlarında erzak kolileri, ihtiyaç sahibi kişi ve ailelerin adreslerine kadar teslim edilir. Birtakım başvuru şartını karşılayan kişilerin faydalandığı erzak kolilerinin içinde yağ, makarna, süt, zeytin, peynir, pirinç, mercimek, hazır çorba, bulgur, un gibi temel gıda malzemeleri bulunmaktadır. Bazı belediyeler, ihtiyaç sahiplerine hem erzak kolisi hem de anlaşmalı marketlerden kart limiti kadar gıda ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri, belirli aralıklarla para yatırılan sosyal yardım kartı dağıtmaktadır.

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır? sorusuna cevap olarak öncelikle, yardıma başvurarak yararlanmak isteyenlerin gelir düzeyinin çok alt seviyede olması gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Bununla birlikte, belediyelerden de onaylı belge alınması şarttır. Yapılan detaylı araştırmalar sonucunda yardım almaya hak kazanan ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda yardımları, ulaştırılmaktadır.

Sosyal yardım yapan kurumlar, gıda yardımı ile birlikte ihtiyaç sahiplerine nakit para yardımı, giysi yardımı, yakacak yardımı, eşya yardımı, kırtasiye yardımı, eğitim yardımı, sağlık yardımı ve daha birçok yardımlarda bulunmaktadır. Nüfus cüzdanı fotokopisi, dilekçe örneği,  SGK’dan işsiz olunduğunu kanıtlayan belge, muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi gibi belgeler bu süreçte istenebilmektedir. Gıda yardımı için başvurulabilecek kurum ve kuruluşlar şunlardır:

 • Valilikler
 • Kaymakamlıklar
 • Belediyeler
 • TC Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Kızılay
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gibi dernekler ve vakıflar
 • Sanatçılar ve iş adamları

Gıda yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yaptığınız sistemde, Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu yapılması gerekmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkindeki form doldurularak gıda yardımı başvurusu yapılabilir.  Gıda yardımından yararlanılıp yararlanamayacağı, yapılacak olan detaylı araştırmaların ardından belli olmaktadır.

Gıda Yardımı Başvuru Formu E-Devlet

E-devlet üzerinden yapılan başvurularda, https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkindeki formun dikkatli bir şekilde ve doğru bilgilerle doldurulması gerekmektedir. Gıda yardımı başvuru formu e-devlet, sisteme T.C. kimlik numarası ve şifre ile girildikten sonra doldurulmaktadır. Başvuru yapılacak belediyenin seçilerek ve iletişim bilgileri de girildikten sonra sosyal yardım türlerinden gıda ve erzak yardımı seçilir ve başvuru tamamlanır.

Gıda yardımı başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671linki de tıklanabilir. Linkin tıklanmasının ardından “Uygulamaya Git” seçeneğine tıkladığında karşınıza, gıda yardımı başvuru formu çıkar. Formun altında bulunan sosyal yardım türleri arasından “Gıda ve Erzak Yardımı” seçeneği seçilerek e-devlet ön başvurusu tamamlanmış olur.

Gıda yardımı başvurusu yapabilmek için aranan şartların başında T.C. vatandaşı ve 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Yapılan detaylı incelemeler sonucunda, ihtiyaç sahibi olunmadığının tespit edilmesi durumunda, yardımdan faydalanılamamaktadır. Ekonomik sıkıntı çeken ve sağlık güvencesi olmayan vatandaşlar, öncelikli olarak yardım başvurularından yararlanır. Kişinin sosyal güvencesi varsa fakat hane içindeki kişi başı gelir, muhtaçlık sınırının altında ise yine yardımdan faydalanılabilir.

Gıda Yardımı Sorgulama

Gıda yardımı başvurusu yapan ihtiyaç sahipleri, https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden e-devlet gıda yardımı başvurusu sorgulama işlemlerini yapabilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama sayfasından da, sorgulaması yapılabilen başvuru sonuçları, yaklaşık birkaç hafta içinde sonuca ulaşmaktadır. Elbette süre, başvuruda bulunan kuruma ve yoğunluğa göre değişebilir.

Gıda yardımı sorgulama, aşağıdaki kurumlar için yapılır:

 1. Belediye Gıda Yardımı Başvuru Sorgulama
 2. Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı Başvuru Sorgulama
 3. Dernek ve Vakıf Gıda Yardımı Başvuru Sorgulama
 4. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Gıda Yardımı Başvuru Sorgulama

Gıda yardımı başvuru sorgulaması, e-devlet üzerinden yapılabildiği gibi başvurulan kurum aranarak veya kuruma bizzat gidilerek de sorgulama yapılabilir. ALO144 ya da ALO183 sosyal destek hatlarından biri aranarak da gıda yardımı başvuru sonucu hakkında bilgi edinilebilir.

bilgi edinilebilir.

Gıda Yardımı Telefon Numarası

Gıda yardımı telefon numarası, gıda yardımı başvurusu yapılacak veya yapılmış kuruma göre değişir.

Genel olarak sosyal yardım başvurusu ve merak edilen sorular için ALO144 veya ALO183 sosyal destek hattı aranabilmektedir.

Gıda Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Gıda yardımı ne zaman dağıtılacak? sorusunu, gıda yardımı başvurusu yapan ihtiyaç sahipleri sıkça sormaktadır. Gıda yardımı başvuruları, genellikle başvurudan sonraki birkaç haftaya kadar sonuçlanmaktadır. Ancak yoğunluğun yaşandığı dönemlerde bu birkaç haftalık süre, uzayabilmekte ve hatta birkaç ayı bulabilmektedir. Olumlu sonuçlanan başvurular için gıda yardımı dağıtımları, başvuruda belirtilen adresler hemen başlamaktadır.

Gıda yardımının, ihtiyaç sahiplerine her ay verilip verilmeyeceği başvuruda bulunulan kurumun ayırdığı bütçeye ve kişinin veya ailenin ihtiyaçlık durumuna göre değişmektedir.  Bazı yardımlar, 2 veya 3 ayda bir yapılırken bazıları düzenli olarak yapılmaktadır. Gıda yardımının düzenli yapılıp yapılmayacağı ile ilgili net bilgi, başvurulan kurumdan alınabilmektedir.

Erzak Yardımına Kaldığı Yerden Devam Ediliyor! Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda Yardımı Ne Kadar?

Gıda yardım tutarı, Aile Bakanlığı tarafından ihtiyaca göre belirlenmektedir. Yapılan başvuruların detaylı bir biçimde incelenmesinin ardından, ihtiyaç durumu tespit edilir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na e-devlet vasıtasıyla gıda yardımı başvurusu yapan ve onaylanan kişiler, 500 TL yardım parası alabilmektedir. Diğer kurumlarda ise bu yardım parası miktarı 700 TL ile 1700 TL arasında değişebilmektedir.

Gıda Yardımı Nasıl Alınır?

Gıda yardımına başvuranların yardım alabilmeleri için öncelikle başvurularının kabul edilmesi gerekmektedir. Bunun için de kişinin başvuru şartlarına uyuyor olması gerekir. Başvurularının onaylanması içinse istenen belgelerin, istenen zamanda yardım başvurusunda bulunulan kuruma teslim edilmesi şarttır. Kurumlarca yapılan detaylı incelemeler sonucunda, yardıma en çok ihtiyaç duyan kişiler saptanmaktadır.

Bazen, yapılan bu detaylı araştırmalarda gıda yardımı başvuru formu doldurulurken belirtilen adreslerde inceleme yapılabilmekte ve kişilerin durumlarıyla ilgili bir rapor hazırlanmaktadır. Başvurulan kurum tarafından, raporların incelenmesinin ardından gıda yardımından faydalanabilecek ihtiyaç sahipleri listelenmektedir. Kısacası, gıda yardımı nasıl alınır? Sorusuna ihtiyaç sahibi olunması ve bu durumun ispatlanması halinde alınabilir şeklinde cevap verilebilir.

Gıda yardımı başvurusu, e-devlet üzerinden yapılabildiği gibi başvurulan kuruma bizzat gidilip form doldurularak yapılabilir. E-devlet üzerinden yapılacak başvurularda, Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu veya https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkindeki form doldurulur.

Gıda Yardımı Tamamlandı Ne Demek?

Gıda yardımı için belediyelere, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na, vakıflara ya da diğer kurumlara başvuran kişiler, e-devlet sorgulama sayfasını tıkladıklarında gıda yardımı tamamlandı ifadesini görebilir. Bu ifade, kişinin gıda yardımı başvurusunun kabul edildiği, yardım en kısa sürede teslim edileceği veya teslim edildiği anlamına gelmektedir.

Gıda Yardımı Reddedildi Feshedildi Ne Demek?

E-devlet başvuru sorgulamada karşınıza çıkabilecek “Gıda yardımı reddedildi feshedildi” ifadesi, kişinin gıda yardımı için gereken şartları karşılamadığından dolayı başvurusunun kabul edilmediği anlamına gelmektedir. Bu durumda kişi, gıda yardımı alamamaktadır.

Gıda Yardımı Parası Ne Kadar?

İhtiyaç sahiplerine bazen, yardım veren kurumun bütçesine ve kişinin ihtiyaçlık durumuna göre gıda yardımı parası verilebilmektedir. Kişinin ihtiyaçlık durumu ile birlikte ailedeki kişi sayısı da gıda yardımı parası miktarı üzerinde etkilidir. Yani, kalabalık ailelere yapılan yardım ile daha az kişi sayısına sahip ailelere yapılan gıda yardımı miktarında farklılıklar olabilir. Daha kalabalık ailelere yapılan yardım, daha az sayıdaki ailelere yapılan yardımlardan daha yüksek olabilir.

Gıda Yardımı Parası Nereden Alınır?

Bazı kurumlar tarafından, zaman zaman ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı yerine yapılan gıda yardımı parası sayesinde ihtiyaç sahipleri kendi ihtiyaçlarını kendi talepleri doğrultusunda alabilmektedir.

Bazı belediyeler, ihtiyaç sahibi kişi ve ailelere gıda yardımı yapmanın yanında, gıda yardımı parasını da birlikte verir. Gıda yardımı parası nereden alınır? sorusu da sıkça karşılaşılan sorulardandır.

Gıda yardım parası için dernek veya vakıflara, belediyelere ve Kızılay’a başvurulabilir.

700 TL Gıda Yardımı Başvurusu

700 TL gıda yardımı başvurusu için vatandaşların öncelikli olarak, bir başvuru formu doldurma zorunluluğu vardır. Bu form, gıda yardımı yapan kurumlara bizzat giderek doldurulabileceği gibi internet üzerinden de doldurulabilir. Formdaki soruları tam ve doğru cevaplayan ihtiyaç sahipleri, başvurunun onaylanmasından sonra3 veya 4 ayda bir yapılan700 TL gıda yardımı desteğinden yararlanabilir.

700 TL gıda ve erzak yardımı başvuru formu e-devlet üzerinden doldurulabilir. Başvuru formuna ulaşmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvurulinkine tıklamak yeterli olmaktadır. E-devlet şifresi ile giriş işleminin gerçekleştirilmesinin ardından, açılan sayfada karşınıza ön başvuru formu çıkacaktır. ALO144 destek hattı üzerinden de gerçekleştirilebilen 700 TL gıda yardımından yararlanabilmek için aşağıdaki şartlara uyma zorunluluğu bulunmaktadır:

 1. C. vatandaşı olmak
 2. Sosyal güvencesi ve geliri olmamak
 3. Düzensiz ve yetersiz geliri olmak
 4. Çalışma engel duruma sahip olmak
 5. 65 yaş üzerindeki başvuru sahipleri için herhangi bir gelir sahibi olmamak
 6. Muhtaçlık sınırı altında yaşamak
 7. Başvuruda bulunacak ihtiyaç sahibi kadınlar için dul ve işsiz olmak
 8. Bakmakla yükümlü olduğu kişilerin olması ve işsiz olmak

500 TL Gıda Yardımı Başvurusu

500 TL gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır diye merak edilmektedir. Birçok insanın zor zamanlar geçirdiği dönemlerde devlet, çeşitli yardım kanalları oluşturmaktadır. Bunlardan bir tanesi de 500 TL gıda yardımıdır. 500 TL gıda yardımı başvurusu belirli koşulları karşılamak gereklidir.

Asgari ücretin kişi başına 1/3 ünden az geliri olan aileler, geliri olmayanlara ve sosyal güvencesi olmayan her ihtiyaç sahibi https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresi üzerinden başvurusunu gerçekleştirebilir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Gıda Yardımı Başvurusu

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma gıda yardımı başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Kızılay ve Vakıflar Genel Müdürlüğü kurumlarından yapılabilir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma gıda yardımına e-devlet üzerinden başvuruda bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklayabilirsiniz.

Belediye Gıda Yardımı Başvurusu

Belediyeler, gıda ve birçok yardımda akla ilk gelen kurumlardandır. Belediye gıda yardımı başvurusu, yaşadığınız yerdeki belediyeden yapılabilir. Ön başvurular ise e-devlet platformundan TC kimlik no ve e-devlet şifresi gerçekleştirilebilir. Gıda yardımına başvurmak içinöncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki tıklanabilir. Böylece, başvuru formuna ulaşmak mümkün olur.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı Başvurusu

Fakirlik maaşı almak isteyen ihtiyaç sahiplerinin başvurdukları Vakıflar Genel Müdürlüğü, muhtaç kişilere kuru gıda yardımı da yapmaktadır. İhtiyaç sahibi kişilere ve ailelere temel gıda malzemelerinden oluşan koliler dağıtan müdürlüğe, Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardımı başvurusu e-posta yoluyla ya da bizzat Bölge Müdürlüklerine gidilerek yapılmaktadır.

Ak Parti Gıda Yardımı Başvurusu

Ak Parti, ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda yardımı yapmaktadır. Ak Parti gıda yardımı başvurusu, Ak Parti internet sitesinden ya da 44 25 44 numaralı telefon aranarak yapılabilir. Başvuru sırasında gıda yardımından faydalanmak istendiği belirtilmelidir. Yardım başvurusunda bulunmak isteyenler, Ak Parti il veya ilçe  binalarına da gidebilir. Başvuru formunda belirtilen bilgilerin güncel olduğuna dikkat edilmelidir. Başvuru formuna https://akim.akparti.org.tr/ adresinden erişilebilir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu için başvuru şartlarını karşılayan vatandaşlar, ALO 153 Mavi masa destek hattını arayabilir. Dar gelirli vatandaşlara verilen Ankara Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı için https://baskent153.ankara.bel.tr/Basvuru/1  adresindeki form doldurularak başvuru gerçekleştirilebilmektedir.

Maddi açıdan kötü durumda olan, sigortalı işi olmayan kişilere yapılan gıda yardımında, başvurusu kabul edilenlere belediye yetkilileri erzak kolilerini kişilerin başvuruda belirttikleri adreslere teslim etmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

İhtiyaç sahiplerine çeşitli yardımlar yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu için ALO153 aranabilir. Belediyeye internet üzerinden başvuru yapmak isteyenler ise İBB Web Portal adresine giriş yaparak başvurularını gerçekleştirebilmektedir. İBB yardımlarından yararlanabilmek için sahiden yardıma ihtiyacınız olup olmadığı başvurular ardından detaylı bir şekilde araştırılmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu için gerekli belge ve izlenecek yollar 444 40 35 numarası aranarak öğrenilebilir. İzmir Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı için doldurulacak başvuru form ve istenen belgeler teslim edildikten sonra araştırma süreci başlar.

HİM (Hemşehri İletişim Merkezi) üzerinden de başvuru yapılabilmektedir. https://him.izmir.bel.tr/tr/BasvuruFormu/6?AspxAutoDetectCookieSupport=1 adresine tıklanarak da başvurular gerçekleştirilebilir.  Başvurularını e-devlet üzerinden yapmak isteyen ihtiyaç sahipleri,https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkinden sisteme giriş yaparak gerekli bilgileri doldurabilir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Bursa Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu yapmak için, belediyenin resmi internet sitesi olan https://www.bursa.bel.tr/adresi ziyaret edebilir. Belediye binasına bizzat gidilerek de Bursa Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurunda bulunabilirsiniz. Ekmek Sepeti Kampanyası içinde yapılan başvurular sonucunda yardım almaya hak kazanan ihtiyaç sahipleri, kuponlar ile temel gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

444 16 00 numaralı bilgilendirme telefonu aranarak belediyenin yardım süreci hakkında detaylı bilgi almak mümkündür. Gönüllü vatandaşların karşıladığı kuponlar ekmek, süt ve yumurta gibi gıdaları alabilme imkanı sağlar. Ekmek Sepeti Kampanyası Bursa Belediyesi gıda yardımında akla ilk gelen  seçenektir. Maddi desteğe ihtiyacı olan vatandaşlar, kart16 yardımından da faydalanabilir.

Bursa Belediyesi, koli dağıtmak yerine ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına para yatırmaktadır. Bursa Büyükşehir Belediyesi kart16 Bursa il sınırları içinde yaşayan ihtiyaç sahiplerinin, diledikleri şekilde gıda ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayan yardımlardan birisidir.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesi üzerinden ya da ALO 153 hattı aranarak yapılabilir.  ALO 153 hattı üzerinden başvuru yapacak olan vatandaşlar, hem kendileri hem de aileleri için bu başvuruyu yapabilir. Belediyenin resmi internet sitesinin adresi https://www.gaziantep.bel.tr/tr ve ALO153hattı üzerinden yapılan başvuruların değerlendirmeye alınmasından sonra sonuçlar belli olur.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Antalya Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu  https://www.antalya.bel.tr/resmi web sitesinden veya bizzat belediyenin sosyal hizmetler birimine gidilerek yapılabilir. Her yıl, yardıma ihtiyacı olan kişilere Ramazan ayında ve Kurban Bayramında gıda kolisi dağıtan belediyenin ayrıca yardım kartı hizmeti de bulunmaktadır. Antalya Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusunda bulunmak için 444 94 20 telefon numarası da aranabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu