Hane Yardımları

TKİ Kömür Yardımı Ne Anlama Geliyor? TKİ Kömür Yardımı Nasıl ve Nereden Alınır? Yardıma Dair Tüm Detaylar..

TKİ Kömür Yardımı ne anlama geliyor? TKİ Kömür Yardımı ne demek? Vatandaşlar bu sorulara cevap arıyor. Peki ama TKİ Kömür Yardımı nedir ve nereden alınır? TKİ Kömür Yardımı hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde..

TKİ Kömür Yardımı Ne Anlama Geliyor? TKİ Kömür Yardımı Nasıl ve Nereden Alınır? Yardıma Dair Tüm Detaylar.. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile belediyeler bu sene de yardıma muhtaç olan ailelerin elinden tutmaya devam ediyor. Alınan bilgiler neticesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile belediyeler her sene olduğu yine bu sene de yoksul ve dar gelirli ailelere kış aylarında odun ve kömür dağıtmaya devam ediyor. Bunun ile birlikte Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu ile işbirliği çerçevesinde yapılan yakacak yardımı ile muhtaç olan ailelere 80 ton kömür dağıtımı yapılıyor.

Alınan bilgiler neticesinde işsiz ve gelirsiz ailelerin yanı sıra muhtaçlık sınırının altında yaşayan aileler de yine Kömür yardımından yararlanıyor. Bunun ile birlikte hane halkı kişi başı aylık kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olan aileler de yine Kömür Yardımı için başvuru yapabilir.

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

Odun ve kömür yardımı almak isteyen yoksul ve dar gelirli vatandaşlar alınan bilgiler neticesinde ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek başvuruda bulunma hakkına sahip oluyor. Bunun ile birlikte belediyeler de ihtiyaç sahipleri için kömür ya da odun yardımı yapıyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında Kömür ve Odun Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları alınan bilgiler neticesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlıdır. Kömür yardımı almak isteyenler ise ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gider. Böylece ön başvuru için form doldurmuş olur. Kömür yardımı ön başvuruları, e-devlet https://www.turkiye.gov.tr/tki-sosyal-yardim-vakiflarina-linyit-komuru-satisinin-yapilmasi platformu üzerinden de  yapılmaktadır.

Ön başvurular, ALO44 veya ALO183 Sosyal Destek hatları aranarak da yapılabiliyor. Fakat başvuru yapmadan önce muhakkak kişinin kömür ya da odun yardımını işaretlemesi gerekiyor. Ayrıca formu dolduran vatandaşlar belediyenin giysi yardımı, eşya yardımı, çocuklar için eğitim, kırtasiye yardımından da yararlanabiliyor.

Kömür ya da Odun Yardımı Kimlere Veriliyor?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı dışında özellikle belediyeler aracılığı ile de verilen kömür ya da odun yardımının kimlere verileceği merak söz konusu oldu. Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yakacak yargı bulunan sadece ihtiyaç sahibi ailelerin yararlanabileceğini söyledi.

Bunun ile birlikte sadece yardıma muhtaç olan ailelerin kömür ya da odun yardımına başvurması gerektiğini dile getiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kişilerin detaylı bir araştırmadan geçtiğini ön başvuru yapan kişilerin araştırıldığını ifade etti. Bunun ile birlikte işsiz ve muhtaç vatandaşlar, muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ya da belediyelerden sosyal yardım alanlar, çalışmasına engel olan kronik hastalığı olan vatandaşlar, engelli vatandaşlar, şehit, gazi ve asker aileleri, afetzedeler.

65 yaş ve üstü gelirsiz ve sahipsiz yaşlılar, sonradan TC vatandaşlığına geçen mülteciler ya da sığınmacılar alınan bilgiler neticesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başta olmak üzere özellikle Belediyelerde dahil Vakıflar aracılığı ile verilen sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip oluyor. Yukarıda belirtilen kriterleri taşıyan kişiler böylece yakacak yani odun ya da kömür yardımından kolaylıkla yararlanabiliyor.

Yakacak Yardımı Nereden Alınır? Detayları Neler?

Yukarıda da bahsedildiği gibi yardıma muhtaç olan aileler başvuru yapmaları durumunda belediyeler dahil birçok yerden kömür ya da odun yardımı almaya hak kazanıyor. Başvurusu olumlu sonuçlandığı takdirde kişi e-devlet üzerinden başvurusunun olumlu ya da olumsuz olduğunu öğreniyor. Bunun ile birlikte başvurusu olumlu olan vatandaşlar e-devlet üzerinden başvuru sonucunu öğrendikten hemen sonra yardım alma hakkına sahip oluyor.

Yakacak Yardımı Nereden ve Nasıl Sorgulanır?

Alınan bilgiler neticesinde e-devlet üzerinden yapılan başvurular yine e-devlet üzerinden sorgulanır. Yani kişi e-devlete girerek sorgulama butonundan başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını öğrenebilir. Alınan bilgiler neticesinde başvurusu olumlu sonuçlanan yardıma muhtaç olan aileler ise kısa sürede yakacak yani kömür ya da odun yardımı almaya hak kazanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat