Sosyal Yardımlar

Vatandaşların Sorunlarına Yeni Çözüm Geldi! Açık Kapı Başvurusu Nedir?

Açık kapı başvurusu 2017 yılında geliştirilip 17 ana başlık altında olup 322 konu olarak taleplerin ve isteklerin karşılanmasını sağlayan vatandaş portalıdır. Açık kapı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar valiliklere ya da mobil üzerinden, bunun dışında E-Devlet aracılığıyla başvurularını gerçekleştirebilirler.

Açık Kapı Başvurusu Nedir?

Açık kapı başvurusu nedir sorusu vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur. Açık kapı, vatandaşların her türlü problemlerine hızlı çözümler getirilebilmesi amacıyla kurulan bir platformdur. Vatandaşlar sorunlarını bu platform üzerinden yetkili kurumlara ileterek çok kısa bir süre içerisinde geri dönüş alabilmektedir. Bu platformda toplamda 322 konu hakkında yardım almak mümkündür.

Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Açık kapı başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtına gelecek olursak, başvuruda bulunabilmek için öncelikle telefon veya bilgisayar tarayıcınızdan açık kapı web sitesine gitmelisiniz. Ana sayfada yer alan ‘’Başvuru Yap’’ sekmesine tıklamalı ve ardından sizlerden istenen bilgileri eksiksiz olarak girmelisiniz. Son olarak gönderilen onay kodunu ilgili alana girerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Açık Kapı Başvuru Formu

Açık kapı başvuru formu doldurabilmek için öncelikle açık kapı web sitesine gitmeli ve cep telefonunuza gelen kodu ilgili alana girmelisiniz. Ardından karşınıza başvurunuz ile alakalı birkaç sorunun yer aldığı bir form gelecektir. Bu formda yer alan bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak devam edebilir ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Açık Kapı Başvuru Sorgulama

Açık kapı başvuru sorgulama işlemi son derece basittir. İnternet tarayıcınızdan açık kapı web sitesine gittikten sonra sizlerden istenen başvuru numarası, T.C. kimlik numarası ve güvenlik sorusunu cevaplandırarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu işlemden önce cep telefonunuza gelen onay kodunu ilgili alana girmeyi unutmamalısınız.

Açık Kapı Başvuru Yapmak İçin Gerekli Belgeler

Açık kapı başvuru yapmak için gerekli belgeler yalnızca giriş işlemlerini kapsar. Bu platforma giriş yapmak için e-devlet hesabınızı kullanabilirsiniz. Ancak e-devlet şifreniz yoksa, PTT şubelerine giderek bir şifre almanız gerekir. Ardından yalnızca formda yer alan bilgileri doldurarak başvuruda bulunmanız mümkündür. Ekstra bir belge edinmenize gerek yoktur.

Açık Kapı Başvuru Kimler Yapabilir?

Açık kapı başvuru kimler yapabilir sorusunun yanıtına gelecek olursak, bu platformda dileyen herkes çeşitli konularda destek alabilmektedir. Yani tüm vatandaşlar, toplamda 17 başlık ve 322 konu ile alakalı talepte bulunabilir. Talepte bulunabilmek için giriş işlemleri sırasında yalnızca kendinize ait bilgileri ilgili alanlara girmeniz gerekecektir.

Engelli Maaşı Nasıl Alınır? Ne Kadar? Başvuru Detayları…

Açık Kapı Başvuru Kapatıldı Ne Demek?

Açık kapı başvuru kapatıldı ne demek gibi sorular sıklıkla sorulur. Eğer başvuru sorgulama işlemi sırasında bu ibareyi görürseniz, başvurunuz olumlu veya olumsuz bir şekilde sonuçlandırılarak kapatılmış olabilir. Başvurunuzun nasıl sonuçlandığını görebilmek için geçmiş başvurulara göz atabilirsiniz.

Açık Kapı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Açık kapı başvurusu ne zaman sonuçlanır sorusunun yanıtı 7 gündür. Yapmış olduğunuz tüm başvurular titiz bir şekilde incelemeye alınarak en geç 7 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre geçmesine rağmen herhangi bir sonuç alamadıysanız, kurum yetkilileri ile iletişime geçebilirsiniz.

Açık Kapı Başvurusu ve Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Açık kapı başvurusu ve başvuru takibi nasıl yapılır sorusuna yanıt verecek olursak, tüm açık kapı işlemleriniz için platforma ait olan web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Açık kapı web sitesini ziyaret ettiğinizde ana sayfada ‘’Başvuru Yap’’ ve ‘’Başvuru Sorgula’’ sekmeleri yer alır. Bu sekmeleri kullanarak başvuru ve takip işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Açık Kapı Başvuru Konusuna Ne Yazılır?

Açık kapı başvuru konusuna ne yazılır sorusu da sıklıkla sorulur. Başvuru konusuna, başvurunuzun ne ile alakalı olduğunu yazmanız gerekir. Örneğin yaşadığınız birtakım evrak sorunları ile alakalı destek almak istiyorsanız, bu kısma evrağın türünü yazabilirsiniz. Ancak bu platformdan sosyal yardım talebinde bulunmak mümkün değildir.

E-Devlet Açık Kapı Bayram Harçlığı Başvurusu

E-devlet açık kapı bayram harçlığı başvurusu ne yazık ki gerçeği yansıtmamaktadır. Açık kapı platformunda 322 konu ile alakalı başvuru yapılabilir. Sosyal yardım, bayram harçlığı veya öğrenim bursu gibi konular bunlara dahil değildir. Sosyal yardım talepleriniz için e-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ait olan hizmet sayfasına gitmeniz gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu