Sosyal YardımlarMaddi Yardımlar

Yakacak Yardımının Detayları Belli Oldu! Bakanlık Resmen Duyurdu! Yakacak Yardımına Başvurular Nereden Yapılıyor ve Şartları Neler?

Sosyal yardımlar devam ederken alınan bilgiler neticesinde birçok vatandaş sosyal yardımlar arasında en çok rağbet gören yakacak yardımının detaylarını merak ediyor. Peki ama yakacak yardımından kimler ne şekilde yararlanabilir yakacak yardımına dair detaylar işte haberimizde..

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından küresel salgın döneminde başlayan yardımlar alınan bilgiler neticesinde 2022 yılında da devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde kameraların karşısına geçen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık sosyal yardımların devam ettiğini ve 2023 yılında da sosyal yardımların devam edeceğini ifade ederek müjdeli haberi vatandaşlara böylece duyurmuş oldu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan bu açıklamanın ardından özellikle sosyal yardımlar arasında en çok rağbet gören yardımların başında ise yakacak yardımı ile birlikte gıda yardımı yer alıyor. Bunun ile birlikte birçok vatandaş yapacak yardımının detaylarını da merak ediyor.

Peki ama yakacak yardımından kimler ne şekilde yararlanabilir vatandaşlar bu sorulara cevap ararken alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı da gündeme geldi. Yakacak yardımı ne demek ve yakacak yardımından kimler yararlanabilir ve işte makalemizde biz de bu konunun üzerinde durduk. Özellikle kış aylarının yaklaşması ile birlikte maddi olarak durumu iyi olmayan ve ekonomik olarak muhtaç durumda olan ailelere yapılan sosyal yardımlar içerisinde yakacak yardımı da yer alıyor. Yakacak yardımı kömür ve doğalgaz yardımını kapsarken aynı zamanda bu yardımın başvurusunun hangi mecralardan yapıldığı da belli oldu.

Yakacak Yardımından E Devlet Detayı..

Yakacak yardımının detaylarının belli olmasının ardından birçok vatandaş yakacak yardımının nereden yapıldığını ve başvuru için nelerin gerekli olduğunu araştırıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan diğer yardımlara başvurular e-devlet üzerinden yapılırken alınan bilgiler neticesinde aynı şekilde yakacak yardımına başvurularda e-devlet üzerinden alınıyor.

Bunun ile birlikte birçok vatandaş özellikle doğalgaz yardımına başvuru yapacaklarını fakat doğalgaz yardımının e-devlet üzerinde olmadığını dile getirse de doğalgaz yardımı da yakacak yardımı adı altında e-devlet üzerinde yer alıyor. Yani yakacak yardımı içerisinde kömür ve doğalgaz yardımı yer alırken başvuruya dair detaylar da belli oldu. Yapacak yardımına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların aşağıdaki detayları incelemesinde büyük fayda var. Özellikle yakacak yardımına başvuruda bulunmak isteyenler e devlete kendi şifresi ve T.C kimlik numarası ile giriş yapmalıdır.

Bunun ile birlikte T.C kimlik numarası ve şifresi ile giriş yaptıktan hemen sonra arama butonuna Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yazdıktan sonra yakacak yardımı yardımlar arasında yer alıyor. Yakacak yardımı içerisinde kömür ve doğalgaz yardımı yer aldığı için vatandaşın ya kömür yardımından ya da doğalgaz yardımından yararlanması gerekiyor. Yani bu anlamda yakacak yardımına başvuruda bulunmak isteyen kişi ya da aile özellikle hangi yardımdan yararlanmak istediğini başvuru formunda belirtmelidir. Yakacak yardımı çatısı altında doğalgaz yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlar önüne çıkan formu doldurduktan hemen sonra cep telefonu numarasının doğru olup olmadığını kontrol ederek en aşağıdaki başvur butonuna tıklayarak doğalgaz yardımına başvurusunu gerçekleştirebilir.

Aynı şekilde kömür yardımına başvuruda bulunacak olan vatandaşlar da yine yakacak yardımı çatısı altında kömür yardımına başvuru yapacağını başvuru formunda belirttikten hemen sonra kendisi ve ailesi hakkında sorulan kişisel bilgileri doğru doldurmalıdır. Kişisel bilgilerini ve cep telefonu numarasının doğruluğundan emin olduktan sonra en aşağıda yer alan başvur butonuna tıkladıktan sonra başvurusu ilgili birimlere iletiliyor. Alınan bilgiler neticesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından durumu iyi olmayan vatandaşlara yönelik yapılan bu yardımlar devam ederken cep telefonu numarasının güncel olup olmadığı araştırılırken aynı şekilde kişi ya da aile tarafından doldurulan başvuru formunun içerisinde yer alan bilgilerin doğruluğu da görevli kişiler tarafından araştırılıyor. Yakacak yardımının başvuru detayları belli olurken birçok vatandaş yakacak yardımından kimlerin ne şekilde yararlanacağını da merak ederken kimi vatandaşlar ise yabancı uyruklu kişilerin yakacak yardımından yararlanıp yararlanamayacağını sorguluyor.

Yakacak Yardımından Yabancı Uyruklu Kişiler Yararlanabilir mi?

Peki ama yakacak yardımından kimler ne şekilde yararlanabilir yakacak yardımından yabancı uyruklu kişiler yararlanabilir mi vatandaşlar bu sorulara cevap arıyor. Öncelikle yakacak yardımından yararlanmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak önem arz ediyor. Bunun ile birlikte muhtaçlık durumuna göre yakacak yardımı kişiye verilirken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı özellikle durumu iyi olmayan yani ekonomik olarak kendisine ve ailesine geçindirecek durumda olmayan vatandaşların sosyal yardımlara başvuruda bulunması konusunda uyarılarda bulundu.

Bunun ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık ön başvuru esnasında başvuruda bulunan kişilerin detaylı bir araştırmadan geçtiğini ve gerçekten hak eden kişilere sosyal yardımlar yapıldığını da ifade ederken sosyal yardımlardan sadece muhtaçlık seviyesi düşük olan vatandaşların yararlanabileceğinin de altını çizdi. Yani muhtaçlık durumu en aşağı seviyelerde olan vatandaşlar yakacak yardımından daha çok yararlanma hakkına sahip olurken her evden sadece tek bir başvurunun yapılması da önem arz ediyor. Bunun ile birlikte bunlar dışında asgari ücretin 1/3’ünü alan kişiler yine yakacak yardımından yararlanabiliyor.

Ayrıca yapılan açıklamalara göre yakacak yardımı kişinin maddi durumu ölçülerek verilirken aynı şekilde diğer sosyal yardımlar da muhtaçlık durumuna göre verilirken gıda yardımı çocuk sayısına göre de veriliyor. Yakacak yardımının olumlu sonuçlanmasının ardından o aileye ya da kişiye her ay düzenli olarak yakacak yardımı veriliyor.

Yakacak Yardımı Ne Gibi Durumlarda Kesilir?

Birçok yakacak yardımı alan vatandaşlar yakacak yardımının ne gibi durumlarda kesileceğini merak ederken bu konu hakkında da net bir bilgi paylaşımı gündeme gelirken alınan bilgiler neticesinde özellikle asgari ücretin 1/3’ünün üzerinde olan kişiler yakacak yardımından yararlanamaz ya da eğer yakacak yardımından yararlanıyor ise de İlerleyen zamanlarda yakacak yardımı kesilir.

Yani kişi başvuru yaptığı esnada asgari ücretin 1/3’ünden az ücret alıyor ise bu İlerleyen dönemlerde kişinin maaşının artmasının ardından yakacak yardımı kesilir. Bunun ile birlikte yakacak yardımda başvuruda bulunan kişilerin İlerleyen dönemlerde üzerinde ev ya da arsa olması durumunda kişiye verilen yakacak yardımı kesilirken aynı zamanda üzerinde bir taşınması olması durumunda da yakacak yardımı artık o kişiye verilmez. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç olan ailelere verilen yakacak yardımı sadece muhtaçlık durumda görev verilirken kişinin aldığı ücret ve eve giren net rakam da bu konuda önem arz ediyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat