Maddi Yardımlar

Yeni Bebek Sahibi Olanlar Maddi Yardım… Yapmanız Gereken İşlem Sadece Başvuru Yapmak

Alınan bilgiler neticesinde ülkemizde Şartlı eğitim yardımı ve şartlı sağlık yardımı başta olmak üzere doğum yardımı ve gebelik yardımı da yapılmaya devam ediyor. Bunun ile birlikte Anneleri ve çocuklarını destekleyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımlardan biri olan yeni doğan bebek parası ile anneler bebeklerin mama bez ve ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde artık karşılayabilecek ve işte haberin tüm detayları...

Yeni bebek sahibi olanlara müjde geldi… Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı geçtiğimiz günlerde sosyal yardımların alanının genişlediğini açıklarken bunun ile birlikte şartlı eğitim ve sağlık yardımı başta olmak üzere yine aynı şekilde yeni doğan bebeklere yönelik de bir yardım yapılıyor.

Bunun ile birlikte yine muhtaç ve işsiz annelere yönelik olarak yapılan yardımların aksine yeni doğan bebek parası yardımı ile sadece kendisi ya da eşi sigortalı olarak çalışan annelere bu yardım yapılıyor. Ayrıca alınan bilgiler neticesinde çocuk yardımı olarak da isimlendirilen bu yardım yeni doğan bebek parası olarak yapılırken annenin PTT hesabına yatırılıyor.

Bizler de bu makalemize 2023 yılında yeni doğan bebek parası ne kadar olacak sorusuna cevap verirken aynı zamanda yeni doğan bebek parasını ne zaman alınacağına ilişkin de araştırmalarımızı yaptık ve işte makalemizin devamında bu sorulara cevap verdik.

Yeni Doğan Bebek Parası Ne Kadar?

Aralık ayına giriş yapılmasının ardından birçok vatandaş yeni doğan bebek parasının 2023 yılında ne kadar olacağını merak ederken bu konu hakkında da alınan bilgiler neticesinde net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Bunun ile birlikte yapılan açıklamalara göre 2023 yılı annelere 1, çocukları için 300 Türk lirası bir ödeme yapılırken yine içi ikinci çocuklar için 400 Türk Lirası ve 3. çocuklar içinse altı üst Türk Lirası yeni doğan bebek parası ödemesi yapılıyor.

Çocuğu Olanlar Mama ve Bez Yardımına Hemen Başvuru Yapsın! Peki Ama Bu Yardımdan Kimler Ne Şekilde Yararlanıyor? DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN…

Ayrıca Yani anneler yeni doğan tüm bebekleri için bu yardımlardan yararlanma hakkına sahip olurken Örneğin 2018 yılında üçüncü bebeğini dünyaya getiren anne 3. çocuğu için 2023 yılına kadar yeni doğan bebek parasına başvuru yapma hakkına sahip oluyor. Ayrıca çoğul gebelikler söz konusu olduğunda ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yine alınan bilgiler neticesinde ödemenin miktarı da artıyor.

Mesela ikiz bebeklerde ilk bebek için 300 Türk Lirası gibi bir ödeme yapılırken yine ikinci bebek içinde 400 Türk Lirası ödemesi anneye yapılıyor. Aynı şekilde Üçüz doğumlarda ilk bebek için 300 Türk Lirası 2. bebek için 400 Türk Lirası 3 bebek için 600 Türk Lirası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile ödeniyor. Alınan bilgiler neticesinde 4 ya da 5 gibi doğumlarda ise anneye her bebek için 600 Türk Lirası PTT hesabına yatırılıyor.

Yeni Dogan Bebek Parası Detayları

Çocuk sayısına göre verilen para değişiklik gösterilirken aynı zamanda çocuk parası annenin PTT hesabına yatar ve anne dışında hiç kimse en yakını olsa dahi yani eşi bile bu parayı çekemez. Alınan bilgiler neticesinde anne PTT’ye giderek parayı çekme hakkına sahip olurken aynı zamanda bunun ile birlikte anne PTT’ye gidemeyecek halde olması durumunda ya da vefat etmesi durumunda baba tarafından para çekilir.

Peki ama çocuk parası hangi tarih aralığında ne zaman yatar birçok vatandaş bu soruya da cevap ararken bizler bu makalemize bu soruya da cevap bulduk. Yapılan açıklamalara göre yeni doğan bebek parası yani çocuk parası annenin başvuru yaptı bir sonraki ayın 25’ine kadar annenin hesabına yatırılır. Bunun ile birlikte Örneğin Aralık ayının 10’unda çocuk parası için başvuru yapılmışsa Ocak ayının 25’ine kadar bu para hesaptan çekilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat