Sosyal Yardımlar

Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Yeşil Kart Kimlere Verilir? Yeşil Kart Ne İşe Yarar? Yeşil Kart Başvuru Formu

Yeşil kart, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup ülke sınırları içerisinde yaşayan ve herhangi bir sosyal güvencesi ve gelir testi ile dar gelirli olduğunu kanıtlayanlara verilmektedir. Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Yeşil Başvuru Şartları Nelerdir? Yeşil Kart İçin Nereye Başvurulur? Sosyal Yardımlaşma Yeşil Kart Başvuru, Yeşil Kart Nasıl Alınır? Yeşil Kart Başvuru Formu, Yeşil Kart Başvurusu Sorgulama, Yeşil Kart Başvurusu Nereye Yapılır? Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır? Yeşil Karta Nasıl Başvurulur? Yeşil Kart Nereden Alınır? İşte merak edilen bütün detaylar...

Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Yeşil Kart Kimlere Verilir? Yeşil Kart Ne İşe Yarar? Yeşil Kart Başvuru Formu Yardıma muhtaç ve sağlık güvencesine sahip olmayan vatandaşlara Yeşil Kart verilir. Bu kart sayesinde, sağlık güvencesi olmayanlar, Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastane, aile ve sağlık merkezleri, ağız ve diş sağlığı merkezleri hizmetlerinden yararlanabilirler. Be bu hizmetler için ödeme yapmaz. Başvuru yapılması durumunda Yeşil Karta sahip olanlara eğitim, hamilelik, kömür, aşı, engelli ve yaşlı yardımları da yapılabilmektedir.

Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeşil kart başvurusu, herkes için aynı şartları içermektedir. O halde, Yeşil Kart başvurusu nasıl yapılır? Yeşil kart alabilmek için öncelikle, yerine getirilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallara uyulduğu takdirde e-devlet üzerinden yeşil kart başvurusu yapılabilir. Başvuru için gelir testi yaptırmak gerekmektedir. Başvurudan önce yaptırılması gereken bu gelir testi için yaşanan il veya ilçedeki Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidip talepte bulunulması gerekir.

Gelir testinin yaptırılmasından sonra, Yeşil Karta başvurulmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilmesi gerekmektedir. İhtiyaç sahipleri, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan başvuru yapabileceği gibi e-devlet üzerinden de T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle Aile ve Sosyal Yardım Bakanlığı platformuna girerek kolayca başvurularını gerçekleştirebilir. Başvurular, Sosyal Güvelik Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden de yapılabilir.

Yeşil Başvuru Şartları Nelerdir?

Yeşil Karta başvuru şartları arasında, öncelikli olarak başvuruda bulunacakların SGK kapsamında hiçbir şekilde sigortalı olmaması gerekmektedir. Başvuru şartları içinde kişinin hanesine giren gelir de büyük önem taşımaktadır. Hanede yaşayanların kişi başı gelir ortalaması, eğer asgari ücretin 1/3’ünden yüksekse başvuru yapılamamaktadır.

Emekli olanların da başvuruda bulunamayacağı Yeşil Kart’a sadece T.C. vatandaşları başvurabilmektedir. Eğer ihtiyaç sahibi, 65 yaş üstüyse ve yaşlılık aylığı almaya hak kazanmışsa yeşil kart başvurusunda bulunabilir. Engelli aylığı alan vatandaşlar, yaşlılık aylığı alan vatandaşlar ve engelli çocukların bakımı ile ilgilenen kişiler başvuruda bulunabilir.

 

Yeşil Kart İçin Nereye Başvurulur?

Yeşil kart sahibi olabilmek için gereken şartlar karşılanıyorsa ve yerine getirilmesi gereken gelir testi şartının yerine getirilmesinin ardından, Yeşil Kart için nereye başvurulur? Yeşil Kart için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurulur. E-devlet sistemi üzerinden de başvuru yapılabildiği gibi Sosyal Sigortalar Kurumu’nun resmi web sitesinden de başvuru yapılabilir. Yeşil Kart için gerekli olan şartlar ise özet olarak şöyledir:

 • Haneye giren gelir, asgari ücretten düşük olmalıdır.
 • Başvuru sahibi sigorta kapsamında olmamalıdır.
 • Başvuru sahibinin çiftçilik kaydı olmamalıdır.
 • Başvuru sahibinin vergi kaydı bulunmamalıdır.
 • Başvuru sahibinin emekli olmaması gerekir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekmektedir.

Sosyal Yardımlaşma Yeşil Kart Başvuru

Yukarıdaki şartları sağlayan kişiler, Sosyal Yardımlaşma Yeşil Kart başvurusu yapabilmektedir. Başvuru için Sosyal Sigortalar Kurumu’na gidilebilir, e-devlet veya Sosyal Sigortalar Kurumu internet sitesi üzerinden başvuru yapılabilir. Yeşil kart sahibi olan vatandaşlar ile zaman zaman Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan sigortalı olan vatandaşlar karıştırılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağlık güvencesi, sigortalılığa göre değişmektedir. İki kategoriye ayrılan sağlık güvenceleri şunlardır:

 • 4A Kapsamı, yani SGK kapsamı
 • 4B Kapsamı, yani Bağ-Kur kapsamı

Yeşil Kart sahibi olan kişiler, bu iki kategorinin dışında kalmaktadır. Yeşil Kart almaya hak kazanan kişiler, herhangi bir sağlık güvencesi olmayan kişilerdir. Yukarıda sayılan şartlar karşıladıkları takdirde, Yeşil Kart alabilirler. Yeşil Kart için geliri yetersiz olan ve herhangi bir güvencesi olmayan kişilerin, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesini sağlayan bir sistemdir diyebiliriz.

Yeşil Kart Nasıl Alınır?

Yeşil Kart nasıl alınır? sorusu çok fazla sorulmaktadır. Yeşil Kart, önce gelir testi yaptırılarak ve sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat gidilerek veya e-devlet üzerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesine başvurularak alınabilir. Elbette, başvuruda bulunacak kişilerin ihtiyaç sahipliği şartlarını karşılaması gerekmektedir. Bu şartların başında da, kişinin sigorta kapsamında olmaması gerektiği gelmektedir.

Bununla birlikte, Yeşil Kart alabilmek için gereken belgeler de vardır. Bu belgeler şöyledir:

 • Yeşil Kart başvuru formu
 • İkametgâh belgesi
 • SGK’nın talep ettiği gelir testi
 • Başvuru sahibinin T.C. kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Hane kişilerinin T.C. kimlik fotokopileri
 • Başvuru sahibinin bakmakla yükümlü olduğu engelli veya engellilerin engelli raporu
 • Muhtarlıkça onaylanmış muhtaçlık belgesi
 • Kira sözleşmesi ya da tapu belgesi örneği
 • Resmi gelir belgesi
 • Hanede okuyan çocuk varsa çocuğun öğrenci belgesi

Yeşil Kart Başvuru Formu

Yeşil Kart başvurusu yapılırken ister Sosyal Sigortalar Kurumu’na bizzat başvuru yapılsın ister başvuru e-devlet üzerinden veya Sosyal Sigortalar Kurumu internet sitesi üzerinden yapılsın mutlaka bir Yeşil Kart başvuru formu doldurulması gerekir. Yeşil Kart başvuru formunun eksiksiz ve mutlaka doğru bilgilerle doldurulması gerekmektedir.

Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeşil Kart Başvurusu Sorgulama

Yeşil Kart başvurusu sorgulama, Sosyal Sigortalar Kurumu’na gidilerek yapılabildiği gibi sorgulama, e-devlet üzerinden de faydalanılabilir. E-devlet üzerinden Yeşil Kart başvuru durumu, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile e-devlet sistemine giriş yapılması, Yeşil Kart Poliçe Sorgulama https://www.turkiye.gov.tr/sbm-yesil-kart-police-sorgulama ekranına ulaşılması ve “Sorgula” butonuna basılması ile öğrenilebilir.

Yeşil kart sorgulama yapılırken, e-devlet sistemine doğru bilgiler ile giriş yapılması önemlidir. E-devlet yeşil kart sorgulama ekranı ile kişiler durumlarına göre yeşil kartı sorgusu yapabilirler. Poliçe sorgusu olması yüzünden gerçek ve tüzel kişi olarak 2 farklı kategoriye ayrılmaktadır. Bu doğrultuda sorgulama da aşağıdaki gibi iki kategoriye ayrılmaktadır:

 • Tüzel kişi yeşil kart sorgusu
 • Gerçek kişi yeşil kart sorgusu

Yeşil Kart Kimlere Verilir?

Yeşil kart kimlere verilir? sorusunun yanıtı oldukça basit olarak belirtilmiştir. Gelir testi ile dar gelirli olduğunu kanıtlayanlar yeşil kart sahibi olabiliyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, ülke sınırları içerisinde yaşıyor olması gerekiyor. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar yeşil kart sahibi olabilmektedir.

Yeşil Kart Başvurusu Nereye Yapılır?

Gerekli şartları karşılayan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında gelir testi yaptıran ihtiyaç sahiplerinin, Yeşil Kart başvurusu nereye yapılır? sorusunun cevabı, Sosyal Sigortalar Kurumu’na yapılırdır. Sosyal Sigortalar Kurumu’na başvuru yapılırken, gelir belgesiyle birlikte istenen diğer gerekli belgeler teslim edilir.

Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır?

Yeşil Kart nasıl çıkarılır? sorusuna cevap olarak Yeşil Kart başvurusu nasıl yapılır ve Yeşil Kart nasıl alınır başlıklarındaki bilgilerden faydalanılabilir. Yeşil Kart çıkarmak için gerekli olan en önemli şartlardan gelir testinin yapılması ise şu şekilde olmaktadır:

 1. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gidilerek Yeşil Kart için gelir testi yaptırmak istenildiği belirtilir.
 2. Başvuru dilekçesi doldurulur
 3. Gelir testi formu doldurulur
 4. İstenen belgeler teslim edilir.

Yeşil Karta Nasıl Başvurulur?

Yeşil Kart başvurusu, Sosyal Sigortalar Kurumu’na gidilerek başvurulur. E-devlet ve Sosyal Sigortalar Kurumu internet sitesi üzerinden de başvuru yapılabilir. Yeşil Karta nasıl başvurulur? diye merak edenlerin bilmesi gereken e önemli husus, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gidilerek gelir testi yaptırmaktır.

Yeşil Kart Nereden Alınır?

SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur gibi 4A/4B/4C kapsamında sigortası olmayan ihtiyaç sahipleri, 3816 sayılı yeşil kart kanunu gereğince, Yeşil Kart alabilmektedir. Yukarıda sayılan gerekli muhtaçlık şartlarını karşılayan ve gelir testi yaptıran vatandaşlar Sosyal Sigortalar Kurumu’na giderek veya e-devlet üzerinden, Sosyal Sigortalar Kurumu internet sitesi üzerinden başvurularını yapar. Peki, Yeşil Kart nereden alınır? Yeşil Kart almaya hak kazanan ihtiyaç sahipleri, kartlarını Yeşil Kart bürolarından alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu