Sosyal Yardımlar

Yurtdışında Geçerli Diploma Almak İsteyenlere Müjde! Mavi Diploma Nedir? Mavi Diploma Nasıl Alınır?

Mavi Diploma Nedir? Mavi Diploma Nasıl Alınır? Son yıllarda bilim ve eğitim, ebeveynlerin temel endişelerinden biri haline geldi ve herkes, seçici okullarda eğitime devam etmenin gelecek nesiller için daha parlak bir gelecek yaratabileceğine inanmaya başladı. Öğrencinin ilgi ve çabasının, onun başarısının ana nedeni olacağı elbette önemlidir, ancak eğitim altyapısının onların geleceğinde önemli rol oynayabileceği de göz ardı edilmemelidir. Bilindiği üzere, dünyanın her yerinden birçok insan, Avrupa ülkelerinde okumakla ilgilenmektedir çünkü farklı Avrupa ülkelerinde birçok prestijli ve dünya çapında üniversite vardır.

Mavi diploma sunan seçili okullarda öğrenim görenler, diplomalarını alarak Avrupa ülkelerinde eğitimlerine devam edebilmektedir. Mavi Diploma, her öğrencinin almak istediği bir diploma olduğu için bu diplomayı veren üniversiteler fazlasıyla tercih edilmektedir. Çünkü Mavi Diplomanın en büyük faydası, Avrupa Birliği üyesi ülkelerde eğitim alma şansına sahip olunabilmesidir. Mavi Diploma, nitelikleri ve çalışma programlarını daha kolay hale getirir.

Mavi Diploma Nedir?

Mavi Diplomanın resmi yazışmalarda kullanılan adı Diploma Eki’dir. Peki, tam olarak Mavi Diploma nedir? Mavi diploma alan öğrencilerinin, lisans ya da yüksek lisans eğitimleri Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olmaktadır. Eğer öğrenci, Mavi diploma sahibiyse AB üyesi olan tüm ülkelerde öğrenim görebilmektedir. Bu diploma, aynı zamanda akademik niteliklerin uluslararası düzeyde hem yükseköğretim kurumları hem de işverenler tarafından tanınmasını artırmaktadır.

Tüm önlisans, lisans, yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik öğrencilerine diplomalarıyla birlikte Mavi Diploma, yani Diploma Eki  (Diploma Eki) verilir. Mavi Diploma, yükseköğretim diplomasına ek olup diploma yerine kullanılamaz. Diploma ekinin sol alt köşesinde Öğrenci İşleri Daire Başkanının adı, soyadı ve imzası, sağ alt köşesinde ise Üniversitenin hologramı yer alır. Diploma eki ve üzerindeki imza, bilgisayar ortamında yazdırılır.

Mavi Diploma Ne İşe Yarar?

Alan öğrencilerin yurtdışı istihdama ve ileri eğitim fırsatlarına erişimini kolaylaştırabilen Mavi Diploma ile kişi, Avrupa ülkelerinde mesleki kariyerlerine daha kolay başlar. Mavi Diploma ne işe yarar? sorusuna verilebilecek cevaplardan birkaçı şunlardır:

 • Yurtdışında geçerli bir diplomaya sahip olunur. Mavi diplomanın, uluslararası düzeyde geçerliliği ve AB ülkeleri standartlarına uygunluğu vardır.
 • Kişi, iş başvurusunda yaşanan sorunlardan kurtulur.
 • AB üyesi ülkelerde eğitim hayatına devam edilebilir.
 • Başarı ve yeterlilik, şeffaf biçimde anlatılmış olur.
 • Mavi Diploma, diğer insanlardan daha kolay ve daha hızlı iş bulunmasını sağlar.
 • Avrupa ülkelerine göçün kolaylaştırılmasını sağlar.

Mavi Diploma Nasıl Alınır?

Eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrenciler ve yurtdışında çalışmak isteyenler, Mavi Diploma nasıl alınır? diye sıklıkla sormaktadır. Bunun için öncelikle mezun olunacak üniversitenin Mavi Diploma verip vermediğinin araştırılması gerekmektedir. Mavi Diploma veren okullarda okuyan öğrenciler, eğitim müfredatında yer alan uygulama, teorik ders, seminer, bireysel çalışma, ödev ve sınavları tamamlamalıdır. Mavi Diploma almada en önemli etken, her dersin akademik sürede tamamlanmasıdır.

Kısacası, öğrenci öğretim yılı boyunca, verilen kredilere karşılık gelen saat kadar çalışma yapıp tüm derslerden hak tanınan sürede geçip mezun olduğunda Mavi Diploma alır. Herhangi bir bölümden gerekli nitelikleri sağlayarak mezun olan bir öğrenci, Mavi Diploma almaya hak kazanır. Mezuniyet sonrası alınan Mavi Diploma, Avrupa Birliği ülkelerindeki şirketlere başvuruda geçerli olan en önemli belgeler arasında yer almaktadır.

Bir Çok Kuruluş Okulların Açılmasına Yakın Kırtasiye Yardımına Başladı! Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mavi Diploma Kimlere Verilir?

Mavi Diploma kimlere verilir veya Mavi Diploma nasıl alınır? sorularının cevabı, hemen hemen aynıdır. Mavi Diploma veren bir üniversitenin herhangi bir bölümünde okuyan öğrenci, gerekli şartları sağlayarak mezun olduğunda Mavi Diploma, mezuniyet sonrası kendisine verilir. En önemli şart, her alınan dersin, akademik sürede tamamlanmasıdır.

Mavi Diploma Veren Üniversiteler

Türkiye’de Mavi Diploma veren üniversiteler 72 tanedir. Bu üniversiteler alfabetik sırayla şu şekildedir:

 1. Adıyaman Üniversitesi
 2. Adnan Menderes Üniversitesi
 3. Afyon Kocatepe Üniversitesi
 4. Akdeniz Üniversitesi
 5. Anadolu Üniversitesi
 6. Atatürk Üniversitesi
 7. Atılım Üniversitesi
 8. Bahçeşehir Üniversitesi
 9. Balıkesir Üniversitesi
 10. Başkent Üniversitesi
 11. Beykent Üniversitesi
 12. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
 13. Bilkent Üniversitesi
 14. Bozok Üniversitesi
 15. Bülent Ecevit Üniversitesi
 16. Celal Bayar Üniversitesi
 17. Çağ Üniversitesi
 18. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 19. Çukurova Üniversitesi
 20. Dokuz Eylül Üniversitesi
 21. Dumlupınar Üniversitesi
 22. Düzce Üniversitesi
 23. Ege Üniversitesi
 24. Erciyes Üniversitesi
 25. Fatih Üniversitesi
 26. Fırat Üniversitesi
 27. Gazi Üniversitesi
 28. Gaziantep Üniversitesi
 29. Gaziosmanpaşa Üniversitesi
 30. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 31. Gediz Üniversitesi
 32. Gümüşhane Üniversitesi
 33. Hacettepe Üniversitesi
 34. Hava Harp Okulu
 35. İnönü Üniversitesi
 36. İstanbul Arel Üniversitesi
 37. İstanbul Bilgi University
 38. İstanbul Üniversitesi
 39. İstanbul Aydın Üniversitesi
 40. İzmir Ekonomi Üniversitesi
 41. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 42. Kafkas Üniversitesi
 43. Karabük Üniversitesi
 44. Karadeniz Teknik Üniversitesi
 45. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
 46. Kırıkkale Üniversitesi
 47. Kilis 7 Aralık Üniversitesi
 48. Kocaeli Üniversitesi
 49. Koç Üniversitesi
 50. Maltepe Üniversitesi
 51. Marmara Üniversitesi
 52. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
 53. Mersin Üniversitesi
 54. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 55. Mustafa Kemal Üniversitesi
 56. Muş Alparslan Üniversitesi
 57. Namık Kemal Üniversitesi
 58. Nevşehir Üniversitesi
 59. Niğde Üniversitesi
 60. Okan Üniversitesi
 61. Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 62. Ordu Üniversitesi
 63. Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 64. Özyeğin Üniversitesi
 65. Pamukkale Üniversitesi
 66. Sabancı Üniversitesi
 67. Sakarya Üniversitesi
 68. Süleyman Demirel Üniversitesi
 69. Trakya Üniversitesi
 70. Uludağ Üniversitesi
 71. Uşak Üniversitesi
 72. Yaşar Üniversitesi

Mavi Diploma Sorgulama

Mavi diploma sorgulama oldukça kolay bir işlemdir. Hangi üniversitenin Mavi Diploma verdiği, üniversitelerin öğrenci işlerinden öğrenilebilir. Mavi Diploma ile alakalı sorgulama işlemlerinin hepsi,   üniversitelerin öğrenci işleri birimi yardımıyla yapılabilir. E-Devlet üzerinden ise sorgulama işlemi, https://www.turkiye.gov.tr/yok-denklik-basvurusu-sorgulama adresinden yapılabilir.

Mavi Diploma Hangi Ülkelerde Geçerli?

Mavi Diploma hangi ülkelerde geçerli? diye de sıklıkla merak edilmektedir. Mavi Diploma, İngilizce bir belge olduğu için Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olmasıyla birlikte, Amerikan üniversitelerinde de geçerli olabilmektedir. Mavi Diplomanın geçerli olduğu Avrupa Birliği ülkeleri şunlardır:

 • İsveç
 • İtalya
 • Macaristan
 • Romanya
 • Çekya
 • Danimarka
 • GKRY
 • Hırvatistan
 • Estonya
 • Letonya
 • Litvanya
 • Fransa
 • Almanya
 • Avusturya
 • Bulgaristan
 • Belçika
 • Malta
 • Polonya
 • Portekiz
 • Hollanda
 • İrlanda
 • İspanya
 • Lüksemburg
 • Finlandiya

Türkiye’de Mavi Diploma Veren Üniversiteler Hangileri

Mavi diploma, bir üniversitenin kaliteli eğitim verdiğine işaret eder. Bu nedenle, o üniversitede okunan bölüm ne olursa olsun eğitimin kaliteli bir eğitim olduğu anlaşılır.

Türkiye’de mavi Diploma veren üniversiteler hangileri? sorusunun cevabını Mavi Diploma hangi üniversitelerde geçerli? konu başlığımızdan öğrenebilirsiniz.

Diploma Eki Mavi Diploma Yerine Geçer Mi?

Diploma Eki Mavi Diploma yerine geçer mi? sorusu da Mavi Diplomayla ilgili olarak çok sorulmaktadır. Mavi Diploma demek zaten Diploma Eki demektir. Mavi Diploma, yükseköğretim diplomasına bir ektir ve diploma yerine kullanılamamaktadır.

Mavi Diploma Hangi Bölümlere Veriliyor?

Mavi Diploma almada en önemli nokta, üniversitenin Mavi Diploma veriyor olup olmayışıdır. Mavi diploma hangi bölümlere veriliyor? konusunda bir farklılık yoktur. Mavi diploma veren bir üniversitenin hangi bölümünden mezun olunursa olunsun hangi bölümden mezun olunduğu önemli değildir.

Mavi Diploma Alma Şartları Nelerdir?

Mavi diploma alma şartları nelerdir? sorusuna verilebilecek tek cevap, gidilen üniversitenin Mavi Diploma veriyor oluşu ve öğrencinin ,dersleri akademik sürede geçer not alarak tamamlaması şartlarını karşılıyor oluşudur. Bu şartları sağlayan ve mezun olan öğrenci, diploma almaya hak kazanır. Mavi Diploma veren üniversiteleri, https://www.turkiye.gov.tr/yok-denklik-basvurusu-sorgulamaadresinden öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu