Gündem

Zabıt Katibi Nasıl Olunur? Zabıt Katibi Olmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Zabıt katibi nasıl olunur ve zabıt katibi olmak için hangi hususlara dikkat edilmesi gerekiyor vatandaşlar bu sorulara cevap ararken alınan bilgiler neticesinde zabıt katibine ilişkin açıklamalar da peş peşe geldi. Peki ama zabıt katibi olmak için hangi hususlara dikkat edilmesi gerekiyor ve işli haberin tüm detayları...

Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan adliye katibi olmak için hangi hususlara dikkat edilmesi gerekiyor? İşe alım ilanları ve başvurular için gerekli olan evrak ve şartlar nelerdir? Vatandaşlar bu sorulara cevap ararken alınan bilgiler neticesinde zabıt kâtibinin nasıl olunduğuna ilişkin detaylarda bir bir paylaşıldı ve işte haberimizde..

Lise Mezunu Olanlar Zabıt Katibi Olabilir mi?

Adalet Bakanlığı her yıl Zabıt katibi, almaya devam ederken zabıt katibi başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar ise bu başvurunun detaylarını bir bir araştırmaya devam ediyor. Fakat bunun ile birlikte özellikle zabıt katibi olmak isteyen kişilerin bir takım özellikleri de taşıması önem arz ediyor. Peki ama zabıt katibi olmak için nelere dikkat edilmesi gerekiyor bu haberde sizin için zabıt katibi nasıl olunur sorusunu da yanıtladık. Zabıt katibi olmak için mesleki teknik liselerin adalet bölümüne bağlı bulunan zabıt katipliği bölümünden mezun olunması yeterlidir. Adalet Meslek Lisesi, Adalet Meslek Yüksek Okulu ve meslek yüksek okullarının, adalet ön lisans bölümlerini bitiren kişiler alınan bilgiler neticesinde zabıt katibi olma hakkına sahip oluyor ve zabıt katibi olmak için başvuruda bulunabiliyor.

Ayrıca alınan bilgiler neticesinde KPSS’ye giren kişiler de yine yeterli puanı aldığı takdirde katiplik sınavına girerek mülakatı geçtikten hemen sonra zabıt katibi olmaya hak kazanıyor. Zabıt katibi olmak isteyen kişilerin öncelikle bu mesleğin hangi dallarda görev yaptığını da araştırması gerekiyor. Adalet Bakanlığı Basın ve Yayın İlan Birimi tarafından ise işe alım hususları yayınlanıyor.

Zabıt Katibi Olmak İsteyenler Nereden ve Nasıl Başvuru Yapabilir?

Alınan bilgiler neticesinde zabıt katibi olmak isteyen kişiler e-devlet üzerinden başvuru yapabilecek. İlana e-devlet kapısı üzerinden Adalet iş başvuru sayfasından başvuruda bulunan kişiler tüm belge ve evrak listesi başvuru kılavuzundan öğrenebilecek. Belgeleri toplayan vatandaşlar ise belirlenen illerde başvuru yapma hakkına sahip olacak. Zabıt katibi olmanın en önemli şartı Kamu Personeli Seçme Sınavına girerek istedikleri puanı almalarından geçiyor. Ayrıca lisans mezunları P3, ön lisans mezunları P93 ve lise mezunları P94 puan türlerinden en az 70 puan ve üzeri puan alarak başvuruda bulunma şansını da yakalamış oluyor. Bunun ile birlikte uygulamalı olarak düzenlenen Daktilo ve bilgisayar sertifikasına sahip olan kişiler ayrıca mülakat sınavından da geçer not almalı. Adalet Bakanlığı Memur Atama ve Sınav Yönetmenliği’ ne göre belirlenen puanı alan ve uygulamalı sınavı geçen kişiler zabıt katibi olmaya hak kazanıyor.

Zabıt Katibi Olmanın Şartları Nelerdir?

Türküye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,  az lise mezunu, lisans, ön lisans, ortaöğretim KPSS yılı Ocak ayı itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak (1 Ocak 1985 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat etme hakkını elde edecek), koruma ve güvenlik görevlisi unvanı için 30 yaşını bitirmemiş olmak, 2022 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS) 70 ya da üzeri puan almak, erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak, ortaöğretim mezunları için denkliği kabul edilen program veya alanlardan lise veya meslek lisesi mezunlarına öncelik verilmesi, onun dışında alınan bilgiler neticesinde ön lisans ve lisans mezunları için ise hukuk fakültesi, adalet meslek yüksekokulu veya ön lisans adalet veya ceza infaz ve güvenlik hizmetleri programlarından mezun olan kişiler zabıt katipliği programına başvurma hakkını elde edebilecek. Bunun dışında yapılan açıklamalar neticesinde başvurular ise e-devlet üzerinden alınacak. Zabıt katibi olmak isteyen vatandaşlar e-devlet üzerinden kolaylık ile bu programa başvurabilecek.

Zabıt Katibi Ne Demek?

Adalet Bakanlığı tarafından taşra ve merkez teşkilatında görevlendirilen yardımcı personele zabıt katibi deniliyor. Ayrıca yazı işleri müdürlüklerinin verdikleri görevi yerini getirmek ile mükelleflerdir. Ayrıca temel görevleri Hukuk ve Ceza mahkemelerinde Yazı İşleri müdürlüklerinin verdiği İşleri yerine getiren kişilere de ayrıca zabıt katibi denilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu