Gündem

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Nereden ve Nasıl Sorgulanıyor? Ziraat Bankası Destekleme Ödemelerine Dair Tüm Detaylar..

Tarım ve Orman Bakanı tarafından çiftçilere yönelik destekler devam ediyor. Bunun ile birlikte çiftçilere yapılan tarımsal destekleme ödemeleri sorgulama sayfası da merak söz konusu oldu. Peki ama destek ödemesi nereden ve nasıl sorgulanır? Vatandaşlar bu sorulara cevap ararken konu hakkında da beklenen açıklama geldi. İşte haberin tüm detayları...

Ziraat Bankası çiftçilere bitkisel ve hayvancılık alanlarda destek ödemesi yapmaya devam ediyor. Bunun ile birlikte destek ödemeleri Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından açıklandı. Alınan bilgiler neticesinde ödeme tarihlerin de adeta belli oldu. 2022 yılı için 29 milyar TL olarak ayrılan kaynaktan her hafta cuma günleri yapılırken aynı zamanda ödeme saati ise 18:00 oldu.

Ayrıca alınan bilgiler neticesinde destek ödemesini almak isteyen vatandaşlar Ziraat Bankası’na giderek ücretini çekebilir. Yani çiftçilerin çeşitli kalemler de bekledikleri ödeme Ziraat Bankası hesaplarına aktarılır. Tarım Bakanlığı ise destek ödemeleri hakkında detaylı bilgi paylaşımı yaptı. Ödemelerin güncel tarihleri bakanlık tarafından yapılan açıklandı.

Destekleme Ödemeleri Hesaplara Aktarılıyor!

Alınan bilgiye göre destek ödemelerinin miktarı da belli oldu. Buna göre; TMO Alım Prim Desteği 459 milyon 300 bin 761 TL, Kırsal Kalkınma Yatırımları Desteği 16 milyon 630 bin 300 TL, Bireysel Sulama Hibe Destekleri 34 milyon 470 bin 799 TL, Sertifikalı Tohum Üretim Desteği 2 milyon 596 bin 140 TL, Uzman Eller Proje Desteği 493 bin TL oldu.

Destek Ödemesi Ne Zaman Yapılıyor? Güncel Tarih Belli Oldu!

Destekleme ödemelerinin hangi tarih aralığında yapılacağını da netlik kazandı. Alınan bilgiler neticesinde 2022 yılında her cuma saat 18:00’den sonra diğer destek ödemeleri hesapta olacak.

Ziraat Bankası Destekleme Ödemesi Ne Kadar Olacak?

Peki ama Ziraat Bankası Destekleme Ödeme fiyatı ne kadar olacak? Tarımsal Desteklemeler ve 2022 yılında uygulanacak gübre sertifikalı tohum kullanım destekleri hakkında alınan karar yapılan açıklamalara göre Resmi Gazete ’de yayınlandı. Buna göre buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için dekara 50 TL ek girdi desteği ödenirken aynı zamanda da bu 5 ürün ve çertiğe sertifikalı tohum kullanım desteği dekara 16 TL’den 24 TL’ye kadar çıkarıldı. Tarım danışmanı desteğinde de değişiklik meydana gelirken bu tutar 46.000 TL’den 52.000 TL’ye çıkarıldı. Fiyat Listesi ise aşağıdaki gibidir. Arpa, buğday, çavdar, trikale, yulaf, çeltiğe 24 TL

Aspir 10 TL olurken, nohut ve kanolay 30 TL, susam 8 TL, kuru fasulye mercimek ve yoncaya 60 TL, patatese 200 TL, fiğ, yem bezelyesi, korunga ve soyaya 45 TL, yer fıstığına ise 34 TL destek ödemesi yapılır.

Çiftçi Destekleri Sorgulaması Detayları..

Tarım Bakanlığı alınan bilgiler neticesinde alınacak olan destek ödemeleri hakkında açıklamalarda bulunarak başvuruların alınacağını da adeta açıkladı. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olan çiftçiler e-devlet üzerinden kendi şifrelerini ve T.C kimlik numaralarını girerek 2022 Çiftçi Destek Ödemesi sorgulaması yapma hakkına sahip olur.

Bunun dışında alınan bilgiler neticesinde Çiftçi Kayıt Sistemi ekranına giriş yapılarak sorgulama yapmak da mümkün hale gelir. Ayrıca Tarım Bakanlığı üreticilere yapılacak olan destek ödemelerinin ise T.C kimlik numarasının son hanesine göre yapılacağının da altını çizdi. Yani destek ödemesi alacak olan vatandaş TC kimlik numarasının son hanesinin belirtildiği gün ödeme alma hakkına sahip olacak. Bunun dışında ödeme almaya hak kazanan vatandaşa Ziraat Bankası’na giderek ödemelerini alabilecek.

Ziraat Bankası Destekleme Ödeme Sorgulama İşlemi

O zaman bilgiler neticesinde ödeme alacak olan kişinin T.C kimlik numarasının son hanelerine bakılarak ödeme yapılır ve bu ödeme saatler 18.00’ı gösterdikten hemen sonra hesaplara yatar. Tarım Bakanlığı tarafından belirtilen saatte ve günde her hafta kişinin hesabına bu ödeme yatar. T.C kimlik numarası dışında ödeme yapılırken vergi numarası da dikkate alınır mesela T.C kimlik numarasının son hanesi 2 olan vatandaşın vergi numarasını son hanesi 4 oluyorsa bu ödeme ikinci grupta alınır.

Ya da vergi numarasını son tanesi 0 fakat T.C kimlik numarasının son hanesi 6 olan vatandaş ise 1 grupta ödeme alma hakkına sahip olur. Bu noktada kişinin T.C kimlik numarası dışında vergi numarası da önem arz ediyor. Ayrıca alınan bilgiler neticesinde Ziraat Bankası’na gitmeden mobil bankacılık üzerinden de ödeme sorgulama işlemi yapılabilir. Ziraat Android ya da İOS uygulamaları üzerinden de kişi sorgulama işlemini rahatlık ile yapma hakkına sahip olur.

Yani ödemelerin yapılıp yapılmadığı bankaya gitmeden mobil bankacılıktan öğrenilirken Ayrıca alınan bilgiler neticesinde Ziraat Bankası ödeme yapıldığı takdirde Kendi resmi sayfasından ödemelerin yapıldığını da açıklar. Bunun ile birlikte eğer çiftçi hesabı olmayan bir vatandaş ödeme alacaksa Öncelikle Ziraat Bankası giderek kendisine bir çiftçi hesabı açtırmak zorundadır. Çiftçi hesabı olmayan vatandaşlar sosyal destekten yararlanamaz.

Tarım Bakanlığı Tarafından Yapılan Destek Ödemeleri Neler?

Bakanlık tarafından bitkisel destekleme yapılmaya devam ediyor. Bunun ile birlikte Mazot ve gübre desteği, yaş çay primi için, sertifikalı tohum üretimi için, biyolojik ve biyoteknik mücadele için, kırsal kalkınma için, tarım sigortaları için, yem bitkileri desteği, sertifikalı tohum kullanım ve üretim desteği, çevre amaçlı tarım alanı koruma desteği, alan bazlı fındık için, 5 dekar altı küçük aile işletmeleri için, dane mısır için, hububat baklagiller için destekleme ödemeleri verilecek. Ayrıca bunun ile birlikte Kanola Tohumu İçin yüzde 50 Devlet Desteği verilen yardımlar arasında yer alıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat